Optimální je kombinace menších úseků plného plotu s obložením umělým kamenem a průhledné kovové branky a brány z jednoho plotového systému. Nejlepší je použít stejný materiál, strukturu, barevnost či určitý prvek jako je na fasádě.
Pokud si nejste zcela jisti volbou materiálu, typu a velikosti plotu, poraďte se s architektem, který vám projektoval dům. Volbou oplocení se totiž řešení hranice pozemku nekončí, jeho vzhled výrazně ovlivní i funkční prvky, které se na hranici pozemku budou nacházet. Ideální je proto začít rovnou s jejich rozvržením. Je to vstupní branka, vjezdová brána a doplňky jako jsou skříně plynoměru a elektroměru, poštovní schránka, videovrátný a esteticky zvládnuté místo na nádobu na odpadky. Nejjednodušším řešením je plotový systém, který nabízí již hotové řešení integrace těchto prvků do plotu.
Informujte se na místním stavebním úřadě, zda je nutné povolení na výstavbu plotu, zda hranice pozemku nezasahuje na inženýrské sítě a podobně. Pokud se rozhodnete pro betonové oplocení na pozemku, kde nestojí stavba, jeho realizace vyžaduje stavební povolení. V opačném případě, když na pozemku již stavba stojí, plot se považuje za doplňkovou stavbu a vystačíte si s ohlášením drobné stavby a s písemným souhlasem majitelů sousedících pozemků a inženýrských sítí. Pokuta se ukládá za nesplnění této ohlašovací povinnosti.
Neexistuje obecný návod na nejlepší plot k rodinnému domu. Výběr oplocení podřiďte dané situaci na pozemku. Vezměte do úvahy, kde se pozemek nachází. Zda se jedná o klidnou čtvrti nebo hlučnou komunikaci. Každá z těchto variant vyžaduje jiný přístup. Zohlednit je třeba také směr a intenzitu převládajících větrů? I kdyby se zdálo, že řešením u větrného stanoviska může být pevný plný plot, který pozemek ochrání, opak je pravdou. Když vítr narazí na pevnou bariéru, vytvoří vír a jeho účinek se znásobí. Proto je v takovém případě lepším řešením propustný plot, případně jeho kombinace s odolnějším živým plotem. Zajímavý je i fakt, že příliš velké, nepropustné oplocení kolem zahrady může negativně ovlivnit její mikroklima. V zahradě, která má nepropustné oplocení, hůře cirkuluje vzduch, proto se zahrada po nízkých nočních teplotách pomaleji vyhřeje.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.