ale také z hlediska komfortu bydlení a zdravého vnitřního prostředí. Výběr materiálů, ze kterých lze postavit dům šetřící energií, je velmi široký. Když však zvažujeme ekonomické hledisko a technologickou náročnost, jedním z nejlepších a nejdostupnějších řešení je určitě stavební systém z bílého pórobetonu. Při stavbě domu máme v procesu návrhu možnost zvolit si kategorii našeho domu v závislosti na spotřebu energie. Současným standardům by měla být minimálně energeticky úsporná stavba se spotřebou tepla 50 až 70 kWh / m². Významné úspory však lze dosáhnout v nízkoenergetickém domě se spotřebou tepla 15 až 50 kWh / m² nebo v energeticky pasivním domě se spotřebou tepla 5 až 15 kWh / m². Nízkoenergetický dům v našich zeměpisných podmínkách zhmotňuje představu o přijatelném a dostupném ekologickém bydlení.
Nízkoenergetický dům přináší všechny výhody v podobě úspor energií a dlouhodobě nízkých provozních nákladů tehdy, pokud se dodržují pravidla jeho užívání. Pro mnohé obyvatele panelových bytů či běžných staveb je téměř nepředstavitelné nevětrat okny. V nízkoenergetických domech se sice okny nevětrá, komfort bydlení tím však vůbec netrpí.Tepelně izolační parametry domu jsou nastaveny tak, že se v létě nepřehřívá a v zimě v něm lze snadno zajistit tepelnou pohodu. Obyvatelé nízkoenergetických domů z pórobetonu, na základě vlastních zkušeností, nekladou do popředí nízké provozní náklady domu, ale komfort bydlení v nich. Stavební systémy z bílého pórobetonu umožňují vytvářet také překlady, stropy a střechy s dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, což příznivě působí na celkovou energetickou bilanci domu. Pro nízkoenergetické domy se doporučuje aplikace systémů, které nabízejí ucelený sortiment základních prvků nosných i nenosných konstrukcí, jakými jsou například překlady nad otvory, schodišťové dílce či materiály na konstrukce stropů.
která jim umožňuje jednoduše a bezchybně realizovat složité detaily. Pomocí snadno zpracovatelných pórobetonových prvků lze několika způsoby bezpečně zhotovit detaily, které jsou kritickými místy z hlediska vzniku tepelných mostů, například stropní věnce, sokly, atiky a podobně. Aplikace uceleného stavebního systému technologií přesného zdění tak zaručí pořízení požadovaných tepelně parametrů a výrazně eliminuje lidské chyby.
Materiál přirozeně reguluje vlhkost vzduchu tím, že na jedné straně částečně absorbuje příliš vysokou vlhkost v interiéru a na straně druhé ji uvolňuje zpět do nezdravě vysušeného vzduchu. Na površích stěn nedochází ke kondenzaci vodní páry, která by mohla způsobovat vznik nebezpečných plísní. Navíc, pórobeton je alkalický materiál, který zabraňuje jejich růstu.
Pórobeton je materiál inspirovaný přírodou. Zrodil se z myšlenky nahradit dřevo jako stavební materiál. První tvárnice dokonale kopírovaly technické parametry dřeva.Technologický pokrok umožnil pórobetonu zachovat si přírodní surovinové složení a nenáročnou zpracovatelnost podobnou zpracování dřeva, jeho tepelně technické parametry se však zdokonalily. V současnosti již někteří výrobci nabízejí tvárnice s dostatečnými tepelně izolačními parametry pro nízkoenergetické domy bez nutnosti aplikace dodatečného zateplení. Bílý pórobeton je ekologický stavební materiál z přírodních surovin, které se na zemi nacházejí v dostatečném množství. Vápenec, křemičitý písek a voda se v přesných formách promíchávají s minimálním množstvím hliníkového prášku (pasty) kolem 0,4 kg / m 3 (1 promile). Díky prášku se ve směsi vytvoří chemickou reakcí miniaturní póry, které se naplní vzduchem. Právě díky pórům materiál nabývá své charakteristické vlastnosti. K získání požadovaných tepelných parametrů tak nevyžaduje přidávání dalších chemických sloučenin.
Ta souvisí i s energií, která je potřebná na výrobu stavebního materiálu i na samotnou výstavbu. Technologie přeměny přírodních surovin na pórobeton v autoklávu je v porovnání s výrobou jiných materiálů energeticky méně náročná. Tvárnice jsou lehké, proto je doprava na místo stavby spotřebuje méně energie. Výrazným ekologickým momentem je i recyklace a nízká odpadovost, která je pro tento materiál charakteristická.
Pro obvodové stěny nízkoenergetických domů se doporučují tepelně izolační parametry U = 0,19 W / (m 2. K), pro střechu U = 0,15 W / (m 2. K) a pro okna U = 1,0 (W / m 2. K).Požadované hodnoty lze díky tepelně technickým vlastnostem bílého pórobetonu dosáhnout jednoduše. Homogenní pórobetonové prvky vedou teplo stejně ve všech směrech, takže eliminují vznik tepelných mostů, které zhoršují energetickou bilanci stavby, a to až o 30%.Materiál významnou měrou redukuje tepelné mosty, které vznikají při kontaktu tvárnic se základy a podobně. Dlouhá životnost a fyzikální parametry, mezi které patří i absolutní nehořlavost tohoto materiálu, jsou zárukou, že nízkoenergetický dům bude přinášet úspory energie během své dlouhé životnosti. Navíc, nízkoenergetický dům z masivních zdicích prvků si v porovnání s lehkými konstrukcemi nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Bezpodmínečně je třeba splnit tepelně technické parametry a zajistit vzduchotěsnost vnějšku domu.Výhodou pórobetonu je, že se v něm nenacházejí žádné dutiny, kterými by mohlo teplo unikat. Dokonalou vzduchotěsnost zděné obvodové konstrukce lze dosáhnout i správnou aplikací vhodných omítek na zděné stěny.
pro nízkoenergetické domy i z hlediska úspor místa. Tloušťka obvodových zdí nízkoenergetického domu z bílého pórobetonu se pohybuje od 400 do 500 mm. Pokud se rozhodnete pro tvárnice s dostatečnými tepelně izolačními parametry pro nízkoenergetické domy bez zateplení, můžete výrazně snížit náklady na dodatečné zateplení domu.
Na rozdíl od lehkých konstrukcí může nízkoenergetická stavba profitovat z tepelné stability pórobetonu, která souvisí s jeho akumulační schopností. Vnitřní povrchová teplota stěny je i v zimním období dostatečně vysoká, Nesaje chlad a je možné se o ni opírat bez nepříjemného chladivého pocitu. Pórobeton je materiál s nízkou vodivostí. Tepelně technické vlastnosti stavebního systému z pórobetonu jsou vhodné pro současný způsob vytápění domácností. Po zapnutí vytápění se nejdříve vyhřeje místnost, až potom stěny.Ty však po vypnutí topení předávají naakumulované teplo postupně zpět místnosti, takže se cítíte příjemně delší dobu i bez zapnutého vytápění. Akumulace tepla je dostatečná, ale zároveň lze flexibilně regulovat teplotu místnosti podle vlastních požadavků.
Nízkoenergetický dům musí navrhnout podle určitých pravidel, jinak by nemohl dosáhnout snížení spotřeby energie pod hranici 50 kWh / m². Dům by měl být navržen v souladu s okolním prostředím. Zohlednit je třeba zejména jeho orientaci vzhledem ke konfiguraci terénu i světové strany. Dům by měl v maximální možné míře využívat energii ze slunečního záření. V nízkoenergetických domech je bezpodmínečně nutné používat nucené větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperací). Bez rekuperace je od určité hranice další zvyšování izolačních parametrů pláště domu málo efektivní. V nízkoenergetických domech, které nedosahují parametry pasivního domu, třeba instalovat topný systém, i když s nižším výkonem jako v běžném domě. Zvážit je třeba možnosti energeticky úsporné výroby teplé vody či využití obnovitelných zdrojů tepla, například solárních kolektorů.
Cena běžného a nízkoenergetického domu se nemusí až tak výrazně lišit. Správný návrh nízkoenergetického domu může vést k rozumným vstupním nákladům na jeho realizaci. Na optimalizaci vstupních nákladů a zajištění požadovaných tepelně technických vlastností se doporučuje navrhovat co nejméně členité kompaktní budovy s většími rozměry. Pokud se použijí tvárnice se stejným tepelným odporem, jak mají prvky se zateplením, lze ušetřit finance na nákladním zateplování, jehož výroba navíc zatěžuje životní prostředí. Z ušetřených prostředků lze pokrýt náklady spojené s realizací účinného topného systému, řízeného větrání s rekuperací nebo zakoupit kvalitnější okenní výplně.Vzhledem k tomu, že v nízkoenergetickém domě se nevětrá okny, stačí jedno otevíratelné okno v místnosti. To znamená okamžitou úsporu na nákladních okenních kování a podobně.
Zajímavou finanční úsporu přináší i technologie přesného zdění, která šetří finance z hlediska rychlosti a efektivnosti výstavby. Bílý pórobeton je díky této technologii mimořádně výhodný stavební materiál pro nízkoenergetické domy. Přesné zdění zaručí, že budou splněny požadavky na odborné a kvalitní zhotovení konstrukčních detailů bez zvýšených nákladů. Tvárnice se na sebe lepí pomocí tenkovrstvé lepicí malty, která umožňuje předcházet vzniku prasklin v omítkách a v místech spár. Zabraňuje se tím úniku tepla a eliminují se tepelné mosty, které mohou vznikat i v důsledku hrubé vrstvy malty ve spárách. Bydlení s ekologickým aspektem znamená novou kvalitu života v rodinném domě, která již dnes splňuje budoucí požadavky a nároky uživatelů. Život v nízkoenergetickém domě přináší pohodu a radost z bydlení, které je šetrné k životnímu prostředí i k vaší peněžence.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.