ve kterém se nachází. Největší vliv na dřevo mají teplota a relativní vlhkost vzduchu v místnosti. S přijímáním a vydáváním vlhkosti se mění rozměr dřeva - může nabobtnat nebo seschnout. V zimě, kdy je v bytě nebo domě teplo a sucho, má dřevo tendenci zmenšovat se, a naopak v létě, když se v místnostech zvýší vlhkost, rozměry dřeva se zvětšují. Velikost změn rozměrů závisí i na druhu dřeva - například habr a buk procházejí výraznými rozměrovými změnami, dub, javor nebo smrk mají lepší rozměrovou stálost. Nejlépe jsou na tom některé exotické dřeviny, například teak, které si získávají stále větší oblibu i u nás.
ze kterého je vyrobena. Čím tvrdší dřevo, tím menší riziko poškození. A od čeho závisí tvrdost dřeva? Od jeho hustoty.Tu zas ovlivňuje druh dřeva a podmínky, ve kterých roste.Takže například severská bříza, která v chladném podnebí roste pomaleji a její dřevo je proto hustší, nemá stejné vlastnosti jako bříza, která roste v mírném klimatickém pásmu.Tvrdost dřeva se však dá v současnosti výrazně ovlivnit vhodnou povrchovou úpravou. Dobré výsledky byly zaznamenány, pokud se nanášený lak na podlaze vytvrzoval UV zářením.
V současnosti můžete najít kousek exotického dřeva v každé domácnosti či v moderně zařízených budovách. Tyto dřeviny si získaly pozornost zejména díky svému elegantnímu vzhledu, který je takový světlý a teplý jako slunce a tajemný jako noc ...Mezi jeho další klady patří takové vlastnosti, jako jsou tvrdost, stabilita, estetičnost a dlouhodobá životnost.
Přes tisíc let rituálů ... takovou historii skrývá v sobě dřevo wenge. Výrazná kresba prolínajících se světlejších a tmavších pásů vytváří při troše představivosti překvapující vzory. Wenge je ideální dřevo na výrobu podlah se zvýšenou provozní zátěží. Kromě toho, že na tmavohnědém povrchu není vidět stopy po znečištění, díky vysoké hustotě je toto dřevo odolné i proti otěru. Jeho dalším trumfem je dlouhá životnost.
Pro toto dřevo jsou charakteristické žilky vyplněny zlatým prachem, které po nanesení průsvitného nátěru připomínají zručně zhotovené zlaté inkrustace ve tvaru drobných pásků. Lze říci, že dřevo merbau je již od přírody obdařeno zlatem. Tmavý povrch ideálně maskuje jakékoliv nečistoty či škrábance. Díky vysoké tvrdosti a odolnosti proti otěru si toto dřevo dlouho zachovává své estetické vlastnosti. To však není vše, čím se může merbau pochlubit - v rukávu má ještě jeden trumf: toto dřevo je přirozeně odolné proti působení různých hub a hmyzu, proto se často využívá například v železniční dopravě na pražce, u vodní výstavbě na piloty vlnolamů a pontonů nebo v chemickém průmyslu pro výrobu obalů na chemikálie.
Bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou na světě - za 24 hodin dokáže narůst o více než 60 cm. Zatímco mladé rostlinky slouží jako potrava (a nejen pro pandy), tříletá rostlina je již plnohodnotnou surovinou pro stavebnictví, truhlářskou, papírenskou či tkalcovskou výrobu. Bambus se používá již tisíce let a škála jeho využití se ještě více rozšířila s příchodem nových technologií - osvědčil se jako vhodný materiál zejména na výrobu nábytku a dřevěných podlah. Bambusové dřevo okouzlí svou neopakovatelnou strukturou a svou jantarovou barvou, jejíž odstín lze měnit tepelným zpracováním.
Toto dřevo se používalo v jihovýchodní Asii před více než 2 000 lety a nosníky, které tam lze nalézt v budovách starších než tisíc roků se často nacházejí ve velmi dobrém technickém stavu. Díky své struktuře a velkému obsahu přírodních olejů a kyseliny křemičité je toto dřevo rozměrově stálé a zachovává si dlouhou životnost zejména ve vlhkém prostředí. Teak je ideální jako podlaha v koupelně, sauně či ve veřejných objektech. Kromě toho, že světlehnědá barva maskuje nečistoty, ani nadměrná vlhkost není pro takovou podlahu problém.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.