neolejuje, nenatírá a žádným jiným způsobem neošetřuje, má podle druhu dřeviny a přízni či nepřízni počasí poměrně dlouhou životnost. Neošetřený povrch dřevěných konstrukcí změní barvu. Stříbřitý nebo tmavě šedý obroste někdy a někde mechem. Tam, kde se dřevo dotýká terénu, spíše podlehne hnilobě. Neošetřené a neošetřované dřevo více chutná dřevokaznému hmyzu, plísním, houbám. Jsou však zastánci stavění z chemií nedotčených materiálů a tím je patina na dřevě více než milá, dřevo, které voní dřevem, je přímo žádané a jsou přesvědčeni, že s nižší odolností přírodního dřeva to také nebude až tak zoufalé.
Sibiřský modřín vyniká odolností proti povětrnostním vlivům a dřevokazným houbám (podle EN 350-2 patří do 3. až 4. třídy odolnosti), jeho životnost v přímém kontaktu se zemí je přibližně 5 až 15 let. Současná architektura rodinných domů ráda využívá možnost odvětraných chemicky neupravených fasádních obkladů z tohoto dřeva. Časem dřevěný porvch nabude stříbřitou patinu. Dřevo sibiřského modřínu lze snadno opracovat ručním nářadím a dřevo obráběcími stroji.Při instalaci se doporučuje předvrtání otvorů a použití nerezových šroubů. V případě kratší doby sušení se objeví vysušují trhliny. Kdo však chce zachovat odstín a strukturu modřínu co nejdéle, ten musí jeho povrch pravidelně ošetřovat transparentním lakem účinným proti UV záření. Červený cedr neobsahuje pryskyřici, boule v jeho červenohnědém dřevě se prakticky neobjevují, je výjimečný rozměrovou stabilitou a odolností proti hnilobě (podle normy EN 350-2 patří červený cedr do 2. třídy odolnosti). Pro zachování stálobarevnosti poslouží transparentní lak absorbující UV záření, komu však nepřekáží stříbřitá patina, ten se dalšími úpravami cedru nemusí zabývat. Skandinávský smrk s bíložlutým měkkým dřevem si zachová své vlastnosti i při přímém kontaktu se zemí 5 až 15 let (dle normy EN 350-2 patří do 4. třídy odolnosti). Povrch skandinávského smrku je třeba chemicky ošetřit.
Oleje jako zdraví neškodné látky našli v našich ekologii nakloněných časech opět širší uplatnění. Oleje pronikají hluboko do struktury dřeva, přitom se na jeho povrchu mohou objevit nerovnoměrné plochy se světlejším a tmavším odstínem. Pozor na možnost vznícení olejem nasáklých textilií, které se po natírání volně odloží. Patří do nádoby s vodou.
roztříštěnosti ligninu slunečním zářením a vymýváním této dřevoviny deštěm. Čím více se v prostředí víří částečky prachu a písku, tím rychleji probíhá koroze dřeva, původní odstín se mění na stříbřitý.
maximální stavebně konstrukční ochrana a nevyhnutelná chemická ochrana exponovaných prvků. Při výběru dřeviny na konkrétní použití je třeba zohlednit její přirozenou odolnost a ekonomickou dostupnost.Konstrukční ochrana dřeva má mít vždy přednost před chemickou, dbá na odseparování dřeva od materiálů, které by mohly zvyšovat jeho vlhkost včetně ochrany před kondenzovanou vodou v přímém kontaktu s kovovými prvky. Dobré konstrukční řešení podporuje volné proudění vzduchu a vysušování povrchu dřeva, zabezpečí rychlé odvození srážkové vody, brání dlouhodobému kontaktu dřeva s vodou, jeho vlhnutí, umožní vizuální kontrolu stavu povrchu dřeva.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.