a nechcete bydlet v univerzálním prostoru jako sousedé pod či nad vámi nebo vedle vás a máte jasnou představu, jak by měl byt vypadat a co všechno by měl obsahovat, můžete do projekčního a stavebního procesu vašeho nového bytu vstoupit ve třech fázích.
Čas, kdy má projekt obytného domu schválené územní povolení, což znamená, že celková koncepce výstavby je v pořádku a splňuje všechny zákonné parametry a je v souladu s předpisy. Na řadu přichází detailní projektování obytného domu na získání stavebního povolení. Stavební povolení znamená, že přesně to, co je projektováno, při kolaudačním řízení zkontroluje kolaudační komise. Fáze detailního projektování je výborná příležitost k tomu, abyste vy jako zákazník vstoupili do komunikace s developerem a přesně zadali své požadavky. V této fázi je příležitost k prosazení vašich představ a potřeb, například pokud jde o polohu, velikost a pozici kuchyně, koupelny či ložnice, kterým se následně přizpůsobí vedení přípojek vody, plynu, kanalizace, elektrických rozvodů včetně vypínačů světla, pozice a typu svítidel nebo klimatizačních zařízení. Nyní je nejvhodnější doba pro dělení místnosti předělovacími příčkami či posuvnými stěnami. Změnit můžete i pozice a typ topných těles, přidat elektrické lokální podlahové vytápění pod dlažbou v koupelně, před sedačkou či při kuchyňské lince. Pokud patříte k těm, co mají stále studené nohy, určitě to v zimě oceníte. Všechny tyto změny se v následujících fázích dají už jen těžko zrealizovat, a pokud vůbec, tak jsou finančně a časově náročné.
Čas, kdy stavební práce probíhají podle schváleného stavebního povolení. Zásadní dispoziční změny jsou ještě možné, ale s vysokou dávkou dalších finančních investici a s rizikem nárůstu časového skluzu, protože vaše požadavky musí projektanti přehodnotit a zapracovat do projektu. Rovněž je třeba se připravit na kompromisy, protože v této fázi už některé zásahy nebudou možné. Je však příležitost prosadit vaše představy o interiéru bytu, například o typu koupelnové sanity, vodovodních baterií či barvě obkladu na stěnách. V místnostech můžete vybírat typ podlahy, barvu stěn, materiál a design dveří. Tyto vaše představy se zrealizují do plánovaného kolaudačního řízení a následného převzetí a začátku užívání bytu. Úpravy a zásahy do projektu lze provádět pouze v rámci interiéru a dispozice bytu. Přidání okenních otvorů nebo balkonu, či terasy by mohlo zásadně změnit architektonický výraz stavby. Pokud by se vám i podařilo dohodnout se s developerem i na takových změnách, tak určitě pouze ve fázi přípravy projektu. Později, po vydání stavebního povolení, to už není možné.
Čas po kolaudaci a převzetí postaveného bytu. I v této fázi lze provádět změny, je to však nejen stavebně velmi náročné, protože to znamená odstranit namontované produkty a materiály, které jste již jednou zaplatili, ale možná bude třeba změnit i rozvody energetických přípojek. Vyžádá si to zvýšení nákladů a zároveň si proti sobě poštvete sousedy, kteří se již nemohli dočkat klidného nového bydlení. Namísto toho budou muset nadále poslouchat hluk vrtaček a procházet špínou a prachem ze stavebních prací, které se vám v žádném případě nepodaří hermetický uzavřít pouze do vašeho bytu. Změny v dispozici bytu nesmí narušit nosný konstrukční systém budovy. Nosné stěny, sloupy či překlady jsou neměnné, je třeba s nimi počítat. Podle možnosti spolupracujte tedy s architekty návrhu bytu co nejdříve. Všechny tři strany - vy jako nový majitel, architekt i stavebník - určitě tuto spolupráci velmi ocení, protože pro ně je jednodušší změnit několik detailů v projektu, jak donekonečna předělávat stavbu před dokončením a natahovat termín její kolaudace. V případě, že kupujete dokončený byt, navštivte dobré architekty. Ti vám i v této fázi vymyslí chytré změny, které budou vycházet ze stávajícího stavu, abyste byli spokojeni i bez velkých zásahů. Nedejte se chytit do pasti uniformity a nepřeneste si sterilní výkladní expozici z obchodu s nábytkem do svého bytu. První den si řeknete: nádhera, ale časem zjistíte, že to není ono. Buďte odvážní a kreativní, spojujte a kombinujte různé styly, vytvořte si originální prostor, ve kterém se budete cítit skvěle, a vaši přátelé k vám budou rádi chodit na nedělní oběd či povzbuzovat před televizorem naše hokejisty na olympiádě.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.