Bungalov - dům s vizí do budoucna

Datum článku: 6. 5. 2019

Stavba domu je nejen finančně náročná "akce". Náročné už je, správně se rozhodnout, zda postavit patrový dům nebo bungalov. A právě bungalovy jsou v poslední době ve velké oblibě. Zde je řada pádných argumentů, které vám pomohou při rozhodování.

bydlení, stavba domu, bungalov

Rodinný dům

Toužíte po rodinném domě? Možná je bungalov pro vás tou správnou volbou. A nejen pro jeho výhodnou cenu či poměrně jednoduchý způsob výstavby. Bydlení v bungalovu může být zajímavá zkušenost, důležité je však udělat hned v počátcích ta správná rozhodnutí.

Pozemek, který umožní stavbu bungalovu

Bydlení v bungalovu je vynikající řešení pro všechny, kteří se chtějí vyhnout bydlení se schody. Pokud máte pozemek, který vám umožní postavení bungalovu, bude to rozumná volba. Tvar pozemku vás může nutit vybírat z obdélníkového nebo naopak ze čtvercového tvaru. K praktickým však patří i tvar do L. Podřídit se budete zřejmě muset i orientaci vzhledem k sousedním domům a námitky proti atypickému rozložení může mít i stavební úřad.

Bungalov - ideální dům nejen pro lidi s omezenou pohyblivostí

Mít celou domácnost na jednom patře (v tomto případě v přízemí) bude vyhovovat nejen seniorům a rodinám s dětmi, ale také každému s omezenou pohyblivostí. Samozřejmě, toto své rozhodnutí často oceníte až za mnoho let, pokud se vás nic z výše zmíněného netýká již nyní.

Tvar bungalovu

Jedním z nejdůležitějších rozhodnutí, které již později po výstavbě nelze měnit, je tvar bungalovu a jeho dispozice. Možností je mnoho, avšak pokud si projdete všechny bod po bodu, zřejmě zjistíte, že existuje jen několik skutečně efektivních a praktických variant, z nichž byste měli vybírat. Samozřejmě, to co vyhovuje jedné rodině, nemusí vyhovovat jiné. Pokud ale máte určité specifické potřeby, volte tvar bungalovu podle nich. Obecně je však třeba vzít v úvahu hlavně faktory, jakými jsou velikost pozemku a jeho orientace. Napoví vám mnohé o tom, jaký tvar bungalovu můžete realizovat. 

Pozor na nesprávné rozložení místností

To, že se vyhnete chození nahoru dolů po schodech neznamená, že se vyhnete chození úplně. V nesprávně rozloženém domě nachodíte zbytečné kilometry, ale po rovině! Pokud si navrhujete bydlení sami, myslete na to, že místnosti pro denní činnosti by měly být na jednom místě, ložnice naopak mohou být ve vzdálenější části domu. V případě, že máte jednu koupelnu (a toaletu) v noční části domu, budete pro návštěvy potřebovat druhou v přístupnější zóně. Stejně tak by měly na sebe navazovat kuchyň, komora, odkládací prostory či technická část domu.

Tip na závěr

Nezapomeňte, že atypické rozvržení domu může být finančně náročnější na realizaci, vytápění či chlazení v letních měsících. Stejně jsou na výstavbu či dodatečné úpravy vhodnější jednodušší geometrické tvary, umožní vám také efektivněji využívat benefity jednotlivých světových stran.

Autor: Lenka Kostková