Představte si, že se čas vrátil o čtyřicet let zpátky a vy jste se právě stali majiteli čerstvě otapetovaného panelákového bytu. Vše voní novotou a, přece vám tu cosi nevoní, pardon - cosi není po vůli. Navíc máte tak trochu sklon k vymýšlení: něco díky genetické výbavě a cosi se na vás nalepilo za roky studií na architektuře. Jednoduše vám nedá, abyste smířili s tím, co doba dala. Unifikované jsou nejen půdorysy a jádra, ale i tapety. Třeba přiznat, že stěrkování ještě jaksi v té době není v módě. Kromě toho, na takový špás není dostatek financí. Nakonec si vymyslíte vlastní technologii. Toto není fikce, jde o skutečný příběh. Dříve než dotyčného mladého architekta osvítil beton, natřel některé otapetované stěny jednobarevným nátěrem (malířskou barvou) a z jiných stěn tapetu nekompromisně strhl. Chopil se dávné zkušenosti - kdo se podívá pod povrch, přijde k podstatě. A možná i k nápadu.
Někdy stačí jiný pohled na věc nebo v tomto případě na beton. Struktura litého betonu se stala inspirací na experiment s nanášením syntetické barvy na očištěný betonový povrch. Výsledek byl nečekaně zajímavý. Výrazně k tomu přispěla - v té době neobvyklá - barevná škála. Malířským válečkem odvážné nanesli syntetickou barvu: v kuchyni výraznou teplou žlutou, v obýváku pastelovou tyrkysovou. Vznikl tak mírně lesklý povrch s originální strukturou jamek a nepravidelných prohlubní. Povedený design dosud nejen krášlí, ale je i funkční: milé stěny se mohou utírat prachovkou nebo občas umýt vlhkou utěrkou. Záviděníhodný je fakt, že nátěry vydržely bez nežádoucích změn celé roky. Autor nápadu přiznává: "Dnes by už bylo jednodušší použít místo syntetického nátěru akrylátovou barvu ředitelnou vodou." Kuchyni a dětský pokoj zdobí betonové stěny natřené běžnou malbou, kterou podle potřeby renovují. Zde se rozhodli, že jim stačí povrch bez pololesklého efektu. Výhodou je, že mohou častěji měnit barevnost stěn.
Při poslední rekonstrukci bytu rodina částečně přehodnotila svůj původní odmítavý vztah ke starým tapetám. Věkem získali jakýsi nostalgický výraz. Do té doby se tím obyvatelé bytu zabývali, dokud se nerozhodli pro zajímavý zásah - na dvou místech interiéru byly odhaleny vzorky původních tapet a odkryté malé plošky až na surový beton způsobem, který záměrně připomíná restaurátorské sondy do několika vrstev. V kuchyni mají nyní neobvyklý obraz-neobraz a v obýváku vtipný doplněk do kompozice s opravdovými uměleckými díly.
Zdá se, že betonová struktura stěn je stálou inspirací. Nedávno se vytvořila počítačová grafika s motivem paneláků na pozadí zmíněné struktury, která jakoby vstupovala ze stěny do plátna. Vznikla celá série obrazů s betonovým motivem. Zeď v obýváku nyní zdobí obraz v optimistické růžovočervené barevnosti. A možná je to všechno hra s otevřeným koncem ...
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.