Taková masáž využívá část pohybů suché masáže, a to zejména lehkou masáž a tření kůže. Masážní roztoky usnadňují pohyby dlaní po těle a pohyby se stávají klidnějšími a příjemnějšími, přitom podporují dosažení dostatečného relaxačního účinku masáže. Stimulační masáž, která je specifická pro zkrášlující programy, se stává jemnější, příjemnější a lépe ji snášejí i ty osoby, které jsou citlivé na cizí doteky.
Hlavním účinkem masáže pomocí různých roztoků je bezpochyby neobyčejně příjemná stimulace hmatem. Látky, které tyto roztoky obsahují, působí v lidském organismu mnoha způsoby a mohou vést i k vyřešení některých chorob celkového nebo lokálního charakteru.
Roztoky, vhodné na masáže
Existuje více typů roztoků vhodných na masáž. Jsou to:
mastné roztoky (změkčovací prostředky),
vodné roztoky,
hydroalkoholové roztoky (tinktury).
Každý z těchto roztoků má na osobu, která se nechá masírovat, specifické účinky.
Vodné roztoky
Názvy těchto roztoků vyplývají z jejich složení, které vždy obsahuje zvýšené množství vody. Pokud jde o masáže, s oblibou se používají vodní roztoky ve formě ovocných šťáv. Tyto šťávy se dají získat buď jednoduchým tištěním, jak je to při šťávách z citrusových plodů, nebo turboextrakcí, což je postup částečné extrakce těkavého oleje z kůry. Dalším způsobem je buď odstředění, tak se získává jablečná a mrkvová šťáva, nebo lisování, používané například při hroznové šťávě. Pokud chceme tyto šťávy použít na masáž, není již nutné přidávat vodu, protože ve šťávě je již její dostatečné množství a koncentrace aktivních složek je maximální.
Mastné roztoky
Na jejich přípravu se většinou používá rostlinný olej nebo máslo. Existují i jiné možné základy, jako je lanolin, vazelína atd. Ty však nedoporučujeme používat na masáže, protože jejich terapeutická hodnota není srovnatelná s jinými podobnými přírodními produkty.
Nejlepší jsou rostlinné oleje, získané lisováním za studena. Existuje mnoho druhů olejů, které lze při masírování použít. Nejdostupnější jsou slunečnicový, olivový, sójový, řepkový nebo kukuřičný, popřípadě olej z podzemnice olejné (arašídový). Neobyčejně příjemný na pokožku je olivový olej, lisovaný za studena.
Další kategorií jsou speciální, ale dražší oleje, které se získávají ze zrnek některých druhů ovoce, například jablek a hroznů. Jsou velmi příjemné a také z terapeutického hlediska velmi cenné.
Olej z pšeničných klíčků se vyznačuje vlastnostmi, které pomáhají regulaci a stimulaci buněčné a endokrinní činnosti. To ho staví na přední místo, zejména pokud jde o jeho použití při masážích.
Vyjmenované oleje se používají jako základ pro výrobu speciálních směsí, které se získávají přidáním esenciálních silic z různých aromatických rostlin. Aromatické oleje existují v nepřeberném množství. Mohou se různým způsobem kombinovat, podle toho, čemu dáváme přednost, ale i podle toho, co potřebujeme použít z terapeutického hlediska.
Připomeňme si některé z nich; je to například olej z bazalky, máty, eukalyptu, jedle, borovice, cedru, jasmínu, skořice, ylang-ylang, kakosty, pomerančů, citronů, muškátu, tymiánu, levandule či růží.
Hydroalkoholové roztoky (tinktury)
Hydroalkoholové roztoky nebo tinktury, jsou roztoky, které se získávají z rostlin extrakcí v lihu. Tinktury se získávají buď z jedné rostliny, nebo současným naložením více rostlin, jako je tomu například při švédské hořké. Když jde o masáž, doporučuje se použít tyto lihové roztoky ve zředěné formě, protože jinak by mohly vysušovat pokožku a také ovlivnit lokální metabolismus, čímž by narušily některé přirozené systémy vlastní obrany organismu. Obecně mají alkoholové výtažky z rostlin neobyčejně dobré terapeutické účinky, v některých případech jsou dokonce zcela nenahraditelné.
U osob, jejichž pokožka obsahuje velké množství kožního mazu, lze hydroalkoholové roztoky používat i v neředěné podobě. Pokud však má vaše pokožka sklon k vysušování, tvorbě trhlinek nebo je velmi citlivá, rozhodně používejte masážní roztoky jen ve zředěné formě.
Na zachování dostatečné léčebné schopnosti i po naředění je při hydroalkoholových roztocích nezbytné, aby jejich koncentrace zůstala vysoká, ve výsledku musí být minimálně 20%. Hydroalkoholové roztoky lze nahradit i odvary, které se připravují dvoufázově a při nichž je koncentrace rostliny vyšší, než bývá při odvaru obvyklé. V tomto případě se nakrájí 2 až 3 lžičky rostliny, na jemnější zpracování lze použít i elektrický mlýnek na kávu, a takto rozdrcená rostlina se nechá macerovat 8 až 12 hodin v 100 ml vody při teplotě 40 stupňů Celsia. Pak se macerát zfiltruje a na prášek z rostliny, který zůstal po filtraci, se nalije 100 ml horké vody a nechá se působit 15 až 30 minut. Nakonec se odvar znovu zfiltruje, ochladí se tak, aby se teplota dostala na 40 stupňů Celsia, a smíchá se s macerací, připravenou v předchozí fázi.
Hydroalkoholové roztoky jsou účinné jako stahující prostředek. Stahující účinek, který hydroalkoholové roztoky mají, spočívá v tom, že stahují tkáně a dodávají jim pevnost a odolnost. Roztoky se stahujícím účinkem se používají v boji proti celulitidě, ochabnutí prsou, na pokožku na břiše, zadku, stehnech a také na uzavírání pórů pokožky.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.