Návrh obalu domu, který zajistí příjemné mikroklima pro jeho obyvatele, by měl zohlednit povětrnostní vlivy, hluk a znečištění dopravou i průmyslem, nadmořskou výšku, reliéf pozemku a okolní krajiny, hustotu a výšku sousední zástavby, orientaci domu na světové strany. Pak projekt bytového nebo rodinného domu může ve svůj prospěch využít fasádu se správným poměrem a rozměrům transparentních ploch, vystupujícími a ustupujícími vodorovnými i svislými architektonickými prvky. Plocha oken sice závisí na vnějším stínění okolní zástavbou, hloubky interiéru, nasměrování ke světovým stranám a účelu místností, ale v letních měsících důležitost proslunění interiéru ustupuje potřebě stínění.
Celý systém stínění, zasklení případně solárních kolektorů je třeba každé budově určit na míru podle konkrétních podmínek, v jakých je situována. Například okna orientovaná na jih musíme stínit nejintenzivněji, u oken orientovaných na sever se klade důraz na tepelnou izolaci proti chladu, v létě je využijeme na osvětlení interiéru, ale přitom mohou do vnitřku domu propustit jen minimum tepla ze slunečních paprsků. Tam, kde je fasáda extrémně stíněná, a navíc orientovaná na sever, slunce zdaleka tak nepotrápí jako v případě jižního, a ještě k tomu celozaskleného průčelí. Visuté prvky, jakými jsou balkony, lodžie, terasy, římsy, částečně zastíní interiér o podlaží níže umístěných prostor.Samozřejmě, v závislosti na hloubce vyložení konzoly. Není v silách architektury samotného domu, aby dostatečně zachytila sluneční záření dříve, než dopadne na skleněné tabule oken a velkorozměrové zasklení. Účinnost vnějšího stínění si ověřili generace před námi, a tak jsme se k němu ve velkém vrátili i my. Zastíněné obvodové konstrukce se méně přehřívají, a druhotně tak nesálají teplo do interiéru jako stínem nechráněné fasády.
Architekti nimi rádi dolaďují nejen světelně podmínky v budovách, ale i vzhled fasád. Pod pojmem slunolam rozumíme takové pevné či pohyblivé stínící fasádní prvky, které chrání obvodový plášť a interiér budov před přímým působením slunečního záření. Moderní pohyblivé slunolamy ze skla, plastu, kovu, dřeva lze podle potřeby ručně či elektrickým ovládáním odsunout nebo předsunout před zasklenou plochu. Připevňují se buď do stropní konstrukce, nebo k okennímu překladu.
Slunce hřeje přes nezastíněné stavební otvory, naakumulované a sálavé teplo udělá z našich příbytků neobyvatelný prostor. Úkolem stínících prvků je zastínit, zamezit přehřívání místností, regulovat množství světla tak, aby v místnostech vzniklo obyvatelné mikroklima i během léta a šetřit finance za použití klimatizace. Stínění, tedy pasivní ochranu interiéru budov před přehřátím, lze docílit díky slunolamy, markýzám, venkovním roletám a žaluziím nebo i starým známým okenicím. V případě stínění a chlazení budov zevnitř tepelné izolace pomáhá v létě udržet v místnostech potřebný chládek.
Pod pojmem "domácí automatizace" rozumíme technologii, která bude během nepřítomnosti domácích řídit větrání a stínění. Do této kategorie spadá například elektricky ovládané střešní okno nebo elektricky ovládané markýzy a předokenní rolety. Lze je koupit i ve variantě na solární pohon s fotovoltaickými články.
která má prosklený strop. Stínění zabrání přehřívání interiéru. Markýza je standardně vybavena elektromotorem, pro náročnější klienty je možnost dálkového ovládání s dodatečným senzorem na vítr a slunce. Takto se markýza v nepříznivém počasí automaticky zasune.
Exteriérové rolety na solární pohon jsou úsporným řešením pro rekonstrukce domů a novostavby, kde se původně nepočítalo s exteriérovým stíněním. Chybí proto elektrické rozvody, které by umožnily dodatečnou montáž exteriérových rolet. Montáž exteriérové stínící techniky s elektromotorickým ovládáním minimalizuje vznik tepelných mostů. Automatická protisluneční ochrana se přizpůsobuje aktuálním povětrnostním podmínkám, přispívá k úsporám energie uvnitř domu a může být vhodným způsobem, jak ekologicky zajistit zdravé klima uvnitř budov.
Interiérové stínící prvky se instalují do dokončeného interiéru. Například exteriérové žaluzie se montují ve dvou fázích: nejprve se provádí předpříprava krycími plechy a konzolemi (ještě před zateplením a provedením fasády) a po dokončení stavby se stínící technika zkompletuje. Kdo očekává, že jejím použitím interiér zatemní nebo zajistí proti neoprávněnému vstupu, bude zklamán. V dráze chodu žaluzií a rolet nesmějí být překážky, které by mohly bránit jejich spuštění nebo vytažení.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.