I vaše dítě namísto listování v knížce posouvá prstíky jako na smartphonu? Televizní obrazovka, ať už chceme nebo ne, je součástí našich životů. Je příliš idylické si myslet, že před jejími negativy děti naprosto ochráníme. Konečně, sledování televize i některých aplikací v mobilu mají i poučný aspekt. Jediným problémem je, umět tento druh zábavy dětem správně dávkovat.
Zatímco v minulosti Americká asociace pediatrů (AAP) považovala používání elektroniky dětmi za zcela nevhodné, nyní doporučuje zohlednit zralost dítěte, kontext hry a také kvalitu programu. Nejde přitom jen o televizi, ale také o chytré telefony, tablety, notebooky a počítače. Zároveň američtí pediatři rodiče vybízejí, aby děti tyto pomůcky nedostaly do rukou dříve, než před druhým rokem. Po tomto věku bude nejlepší, pokud program v televizi nebo aktivitu v telefonu důsledně vyberete vy a budete se jí věnovat společně s dítětem. Určitě nenechte dítě s telefonem v ruce samotě.
I tak si stále myslíte, že vaše dítě se narodilo do informačního věku a technologie by se mělo naučit ovládat co nejdříve? Přesvědčit o opaku by vás mohla nelichotivá čísla. Podle průzkumu české technologické firmy tří- až pětileté děti se naučí dříve ovládat počítačovou hru (66%) nebo mobil (47%) než zavázat si tkaničku u bot či plavat (23%). A čím více času děti stráví s technologiemi, tím méně příležitostí budou mít na učení se jiným praktickým dovednostem, které za ně doživotně nikdo dělat nebude. Myslete na to, když dáváte telefon dětem na hraní, nebo aby za vás přečetl pohádku.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.