V dobách, kdy ještě neexistoval sériově vyráběný nábytek ani technická zařízení pro chlazení, topení či vaření, lidé museli vědět vytěžit co nejvíce z toho, co měli k dispozici. Naučili se využívat přirozené vlastnosti materiálů tak, aby pracovaly v jejich prospěch. Namísto chladniček měli podzemní sklepy nebo kamenné komory, které dokázaly po celý rok udržovat chlad, a namísto topných systémů a kamen na vaření měli ve středu domu postavenou velkou zděnou pec.
Díky skvělým akumulačním vlastnostem pálené hlíny byla jakýmsi multifunkčním zařízením sloužícím na pečení chleba, vaření, vytápění i spaní. Mohli jste ji najít v malých chaloupkách stejně jako ve velkých usedlostech nebo i na zámcích. Vedle stavby pece se někdy zároveň vyzdily i další prvky, například truhla na uskladňování potravin (brambory, obilí), lavice na sezení nebo pracovní pult, které dobře nahrazovaly solitérní kusy dřevěného nábytku. Lze tedy říci, že zděné kuchyně jsou v podstatě pramatkou dnešních napevno zabudovaných kuchyňských linek.
dodnes najdeme ve starých usedlostech zemí jižní Evropy, například v Itálii nebo ve Francii, ale na jejich modernější verzi můžeme občas natrefit v rekonstruovaných domech či v novostavbách i u nás.
V porovnání s běžnými kuchyňskými linkami, které jsou vyskládány ze skříněk ze dřeva či dřevotřísky, je zděná kuchyň prakticky nezničitelná. Určitě vám nezačne po čase zatékat, hnít a rozpadat se. Na druhé straně je však třeba počítat s tím, že jde o neměnné a definitivní řešení, které nemůžete jen tak snadno změnit, když se vám omrzí, nebo zjistíte, že má jisté nedostatky. Přísloví "dvakrát měř a jednou řež" platí v tomto případě dvojnásob.
měli byste mít již nějaké praktické zkušenosti s prací v kuchyni, abyste věděli posoudit, jaký pracovní prostor vám bude vyhovovat. Jde přitom o celou řadu různých aspektů, počínaje praktickým uspořádáním funkčních zón přes rozmístění a množství úložných prostor až po ergonomickou výšku jednotlivých ploch.
právě možnost ovlivnit tyto věci bude patřit k největším výhodám kuchyně zděné na míru. Bezchybný musí být rovněž návrh všech potřebných instalací - rozvodů vody, plynu, elektřiny a kanalizace, protože po vyzdění kuchyně bude jejich předělávka podstatně komplikovanější. Když si promítneme, co všechno se ve světě kuchyní událo a změnilo za několik uplynulých let, musíme počítat s tím, že v budoucnu se vývoj pravděpodobně ještě urychlí, takže nová kuchyň by měla být přístupná inovacím. U zděných kuchyních je zajistit takovou flexibilitu poměrně problematické, proto je dobré uvažovat o tom, že kromě zabudovaných prvků bude kuchyni spoluvytvářet i pár mobilních kusů nábytku, které se budou dát vyměňovat nebo doplňovat.
neměla by být pouze napodobeninou klasické kuchyňské linky. Tvarové a prostorové řešení kuchyně by mělo vyplývat z přirozených vlastností použitých materiálů a těžit z toho, že je možné zasahovat i do samotné konstrukce stavby. Kromě vybudovaných spodních skříněk kuchyňské linky je charakter zděné kuchyně postavený zejména na využívání různých nik ve zdi, soklíků, parapetů a odskoků vytvořených například komínem či větracími šachtami. Právě tato místa je ideální využít jako police nebo úložné prostory.
nebo populární kuchyňský ostrov, který v sobě může zahrnovat varné nebo mycí centrum, stolování, případně vše dohromady. Tímto způsobem si můžete nahradit vytoužený kus kuchyňského nábytku, který ve vašem okolí není možné sehnat nebo je příliš drahý. I když jde o zcela atypickou kuchyni, ani zde nelze zapomínat na určitý vzor. Usnadníte si tím život při obkládání povrchu keramickými kachličkami, které nebude třeba řezat, nebo při objednávání polic a dvířek. V konečném důsledku to ovlivní i vizuální působení kuchyně, která by bez určitého sjednocujícího modulu mohla působit příliš nesourodě.
Pokud se vám myšlenka vybudovat si ve svém domě zděnou kuchyni, navzdory všem úskalím, přece jen zalíbila, ideální by bylo zahrnout ji do plánu již během návrhu samotného domu nebo alespoň před zahájením stavby. Samozřejmě, zděnou kuchyni je možné realizovat i jako přestavbu ve stávajícím domě nebo v bytě, ale bude to o něco komplikovanější. Vybudovat kuchyni zároveň se stavbou domu je, z hlediska použití stavebních materiálů a s ohledem na mokrý proces výstavby, přece jen praktičtější, rychlejší a úspornější.
a každoročně se pro ně rozhodne jen hrstka odvážlivců, v současnosti je již možné objevit kuchyňská studia nebo interiérové architekty, kteří se zabývají i návrhem takových kuchyní. Při své práci využívají nejmodernější prostředky, takže již při návrhu kuchyně můžete vidět počítačové vizualizace, na základě kterých do detailů vybrousit své představy o vysněné kuchyni.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.