Jde o poměrně nový materiál v kuchyni, který si získává větší a větší popularitu. Své uplatnění nachází nejen na podlahách, ale i jako obklad stěn. Důvody k jeho použití jsou jasné - pěkný vzhled, nejčastěji připomínající dřevo, odolnost proti mechanickému poškození, snadná údržba, trvanlivost a nakonec materiál příjemný i na dotek. V současnosti se laminát proměňuje i do podoby jiných materiálů jako dřevo, například imitace rezavého plechu, který je vzhledově efektní, ale skutečný materiál by nebyl použitelný, nebo do podoby dlažby s krásnou patinou, či betonového potěru. Zajímavé jsou také barevné variace, některé i s trojrozměrným efektem.
Dřevěná podlaha, dřevěné obklady stěn, dřevěná kuchyňská linka a pracovní deska. Ale z jakého dřeva? O použití masivního dřeva v kuchyni lze polemizovat, protože vlivem vlhkosti a změny teplot mění svůj tvar. Ani masivní dřevěné parkety nepatří k materiálům doporučeným v kuchyni, pokud jejich škrábance, nerovnosti či skvrny nechceme pojmout jako interiérový prvek. V minulosti se sice dřevěné fošnové podlahy dělali v kuchyni stejně jako v jiných místnostech, a pokud se jim věnovala dostatečná péče, vydržely dlouhé období krásné.
která je v současnosti nejpoužívanějším materiálem pro výrobu kuchyňských linek. Dřevotříska s povrchovou fólií nabízí velké množství dekorů a barev, je odolná proti poškrábání a snadno se udržuje čistá. Kromě toho je cenově dostupná, a proto si získala velkou oblibu. Dřevotříska s fóliovou povrchovou úpravou se používá nejen na výrobu kuchyňské linky, ale i na pracovní desku či kuchyňskou zástěnu. Dosáhneme tím sjednocený vzhled celé kuchyně. Slabostí dřevotřísky jsou hrany a spoje, které špatně odolávají vodě.
která umožňuje vytvořit v kuchyni atmosféru přírodních materiálů. Je však méně odolná proti znečištění a náročnější na údržbu. Jde o krájenou či loupanou dýhu z kvalitních dřevin - buk, dub, javor, ořech a podobně, z níž se vytvoří povrch dřevotřísky. V poslední době se začal využívat i bambus, který vytváří krásný dekor, a zároveň představuje ekologický přístup, protože bambus velmi rychle roste ve velkých množstvích, takže jeho používání nelikviduje lesy, jako je tomu u ostatních dřevin.
Je známá také pod názvem MDF deska a kromě fólie a dýhy se její povrch nejčastěji upravuje lakováním, což umožňuje vytvářet v současnosti asi nejžádanější kuchyňské linky s vysokým leskem. Velkou předností MDF desek je variabilita povrchové úpravy. Může se mořit, dýhovat, lakovat, fóliovat. Hitem jsou tvarovatelné MDF desky, které umožňují vytvářet plynulé zaoblené a ohnuté plochy. Také však špatně snášejí dlouhodobou přítomnost vlhkosti a páry. Skutečný masiv byl oblíbený zejména v kuchyních venkovského stylu. Aby se zabránilo deformaci, vkládal do rámové konstrukce dvířek. Korpus se z masivu nedělá.
Léty ověřené materiály. Z podlahy se postupně přesouvají na kuchyňskou linku v podobě pracovní desky. Chcete-li získat exkluzivní vzhled kuchyně, zkuste se poohlédnout po kamenné pracovní desce. Nejčastěji se používá žula nebo granit. Granit a žula mají nízkou nasákavost a lépe odolávají poškrábání, vysokým teplotám a tekutinám jako mramor, travertin, které je třeba impregnovat. Při kamenné desce třeba počítat s její vyšší hmotností. Keramická dlažba a obklad jsou stálicí používanou v kuchyni a své místo si nacházejí na podlaze a obkladu stěn, ale i na povrchu pracovní desky a kuchyňské linky. Pokud milujete Středomoří a atmosféru jižních zemí, inspirujte se jejich tradičními kuchyněmi, kde zejména z praktických důvodů používají keramický obklad menších rozměrů i na pracovní desku.
Pro své skoro dokonalé vlastnosti, které splňují náročné požadavky na kuchyně, se pracovní desky z umělého kamene považují za nejkvalitnější. Jde o materiály pod názvem Corian, Polyston, SILGRANIT, Tekalon a podobně. Vynikají vysokou odolností proti poškrábání, kyselinám, šťávám z jídel a také proti vysokým teplotám až do 250 ° C. Další velkou výhodou je jejich tvarovatelnost, což umožňuje vytvářet bezespárové bloky, jako je například pracovní deska s umyvadlem a zadní stěnou linky bez jediného spoje. Jejich vzhled může připomínat mramor či jiné přírodní kameny, nebo naopak ukázat krásu umělého materiálu. Jejich jedinou nevýhodou je zatím stále dost vysoká cena. Svůj návrat očekává i PVC podlaha jako alternativa přírodního linolea, která je na podlahu kuchyně více vhodná. PVC i linoleum jsou materiály, které se snadno udržují čisté, pomáhají vytvořit moderní až loftový nádech interiéru kuchyně a odolávají vlhkosti. Mohou se použít i netradičně jako obklad stěn.
V posledních letech stále oblíbenější materiál, který nachází uplatnění ve všech částech kuchyně ve své matované nebo i čiré podobě. Kromě horních skříněk, polic a zadní stěny linky se odvážně přesouvá i na pracovní desku, ba někdy i na podlahu. Novinkou jsou dvířka skříněk, jejichž barva a lesk vyniknou právě pod skleněnou tabulí samozřejmě z bezpečnostního kaleného skla vloženého do hliníkového rámu.Sklo pomáhá odlehčit hmotu kuchyňské linky, je kombinovatelné s jakýmkoliv materiálem, a proto je oblíbené bez ohledu na to, jaký styl kuchyně je v módě.
Nerezová ocel má již své pevné postavení v moderních kuchyních, a to ne pouze na spotřebičích. Inspirace profesionálních kuchyní, ve kterých je prvořadá hygiena, se přenáší i do domácího prostředí v podobě nerezových kuchyní včetně pracovní desky. Tento materiál odolává vlhkosti, špíně, kyselinám, chemikáliím, šťávám z ovoce či jiných potravin, ale je náročný na údržbu. Nebo si otisky prstů a stopy kapek vody nebudete všímat. Na výstavách se už objevuje i povrchová úprava takové kuchyně, která má v sobě patinu používání a kde se nějaká ta kapka ztratí pod vzorem škrábanců a šmouh. Dalším materiálem je hliník, který se stejně jako nerezová ocel pomalu, ale jistě dostává z rámů a úchytek do celé kuchyně. I v podobě stolů a židlí.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.