Základním předpokladem pro snížení spotřeby energie je její průběžné sledování a měření. Pravidelně si zapisujte stavy vašich měřících zařízení. Umožní vám to sledovat vliv úsporných opatření na snížení spotřeby energie.
Pokud má vaše lednička, pračka nebo mixér více než deset let, určitě se zamyslete nad koupí nových spotřebičů. Když si dobře vyberete, můžete uspořit až 20% energie. Při koupi spotřebičů neposuzujte jen cenu a výkon, ale i spotřebu energie, kterou najdete vyznačenou na přiloženém energetickém štítku.
Upřednostněte sporák se sklokeramickou varnou deskou. Sporák s litinovou ploténkou je sice levnější, ale na svůj provoz potřebuje více elektrické energie. Destičky se déle zahřívají, mají méně regulačních stupňů a po vypnutí zůstávají zbytečně dlouho horké. Sporáky se sklokeramickou varnou deskou jsou energeticky úspornější.
Velikost dna by měla být stejná jako velikost varné desky. Pokud je průměr hrnce menší jen o 3 cm, ztráta energie je až 30%. Používejte pokličky. Brání úniku tepla potřebného k vaření.Bez pokličky budete na totéž vaření potřebovat třikrát více energie.
když je to opravdu nutné. Není nutné ji vyhřívat dlouho před zahájením pečení.Jídlo vkládejte do trouby jakmile dosáhne potřebnou teplotu, po zhasnutí kontrolky termostatu. Elektrický sporák zapínejte, když je hrnec už na plotně a vypínejte před koncem vaření.
I tímto způsobem se dá ušetřit elektrická energie. Pokud jste zvyklí zahřívat litr vody tam, kde stačí čtvrt litru, spotřebujete navíc 25% energie. Na provaření vody používejte rychlovarnou konvici. Je to energeticky úspornější a rychlejší.
a dveře nezůstávaly dlouho otevřené. Otevírejte je jen tehdy, když je to nutné. Poškozené těsnění na lednici třeba vyměnit co nejdříve. Jinak se teplý vzduch nepřetržitě dostává dovnitř, ochlazuje se a zvyšuje spotřebu elektrické energie. Do chladničky vkládejte pouze vychladlé potraviny. Kompresor chladničky, a tedy i odběr elektřiny se zapíná, když teplota v chlazeném prostoru stoupne nad nastavenou teplotu. Chladničku neumísťujte do blízkosti sporáku nebo jiného zdroje tepla. Čím nižší je okolní teplota, tím nižší je i spotřeba elektrické energie. Chladničce a mrazničce neprospívá ani vlhké prostředí. Teplotu v chladničce pomocí termostatu přizpůsobte uskladňovým potravinám - zbytečně nízká teplota zvyšuje spotřebu elektrické energie. Snížení teploty o 2 o C představuje zvýšení spotřeby elektrické energie asi o 15%. Odstraňujte námrazu. Pokud chladnička nemá automatické odstraňování námrazy, měli byste ji odstraňovat v pravidelných intervalech. Centimetr silná námraza ve výparníku znamená zvýšení spotřeby energie na chlazení až o 75%. Zvolte vhodnou velikost chladničky i mrazničky. Měly by být zaplněny alespoň na 70%. Jinak chladíte prázdný prostor, a to je zbytečné plýtvání energií a místem v kuchyni.
Více než 50% úspora energie spočívá ve zkrácení doby vaření a v tom, že po dosažení odpovídajícího tlaku lze snížit příkon.
Ne však pod tekoucí vodou. Pokud máte méně znečištěné nádobí, volte na myčce program s co nejnižší teplotou. Šetřete i mytím nádobí v myčce. Pokud je napojena na teplou vodu, například 60 st. C, uspoříte až 50% elektrické energie.
Jsou sice dražší, ale tato investice se vám vyplatí.Životnost zářivky je v porovnání s klasickou žárovkou až desetinásobně delší a energetická náročnost o 80% nižší. Při použití jedné 23 W kompaktní zářivky dokážete ušetřit až 1 455 kWh elektrické energie, což je při současných cenách více než 500 korun ročně.
Ohřívače vody a elektrické topné systémy bývají naprogramovány tak, že se zapínají v době levnějšího tarifu. Ve špičce si energetické závody účtují více, proto se naučte využívat pračku nebo myčku v "levnějším čase".
Ne všechno, co nepracuje, je opravdu vypnuté. Mnohé z elektrospotřebičů odebírají elektrickou energii, i když jsou na pohled v klidu. Buď jsou v "stand-by" poloze, nebo mají transformátor, který je dobíjí. Nežádoucímu odběru energie zabráníte jen vytažením spotřebiče ze zásuvky.
Spotřeba elektrické energie je u nových typů domácích spotřebičů výrazně zredukována. Pokud vlastníte starší typ ledničky či elektrické trouby a uvažujete o koupi nové, všímejte si nejen její objem, výkon a cenu, ale i to, do které energetické třídy výrobek patří. Energetické třídy jsou upraveny podle směrnic vydaných Evropskou unií. Každý výrobek by měl být označen energetickým štítkem, který vás informuje o výšce spotřeby elektrické energie daného spotřebiče. Jednotlivé třídy jsou označeny velkými písmeny od A do G, přičemž do třídy G patří zařízení s nejvyšší spotřebou elektrické energie. Na současném trhu už jen těžko najdete spotřebiče spadající do tříd E, F a G, protože během posledních šesti let Evropská unie omezila a nakonec zcela vyloučila prodej těchto druhů spotřebičů. Výrobek s označením A +++ nebo Super A patří do nejúspornější energetické třídy, to znamená, že ve srovnání s ostatními výrobky má viditelně menší spotřebu elektrické energie. Například chladnička patřící do třídy A + má spotřebu o 25% menší než její ekvivalent v třídě A a o 45% menší než chladnička patřící do třídy B. První dvě energetické třídy A +, případně Super A až B patří k nejúspornějším.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.