Vždyť kromě záclony či závěsu vytvářejí ostatní textilie spíše funkční jako dekorační účel. Kromě toho, záclona ani závěs netvoří hlavní designérský kousek v kuchyni. Jejich úkolem je jen nenápadně doplnit, dotvořit či podtrhnout celkový vzhled celé místnosti. Na druhé straně, střízlivý mix různých stylů může dosáhnout docela zajímavý výsledek. Pokud si na to samozřejmě troufáte.
Velmi praktickým se v posledních letech ukázalo okno bez záclony či závěsu. Není třeba nic prát, pověsit či sundat. Mnozí však funkci záclon obhajují a tvrdí, že okno bez nich je jakési "nahé". Pokud mezi takové lidi patříte i vy, vsaďte tedy na záclony, nepopiratelně dodávají oknům jistý "šmrnc". Jelikož je to jedna z textilií, které nevyměňujeme denně, věnujte speciální pozornost jejich kvalitě, barevnosti či sladění barevných tónů. Pokud se rozhodnete pro závěsný systém, nejprve si ujasněte, jak by měl celý interiér vypadat, a také si promyslete, co s tím chcete docílit - skrýt se před cizími pohledy, či jen trochu "zalomit" výhled. Stejně důležitá je i tyč, na kterou plánujeme záclonu zavěsit. Ideální pro kuchyni je dřevěná tyč, která je běžně k dostání v obchodech. Její délku přizpůsobíte velikosti okna a interiéru.
zato vám ho zeštíhlí a zvýší vertikální pruhy.Vodorovné pruhy přispějí i k optickému snížení místnosti. Upravit opticky proporce okna vám pomůže i vhodně zvolená šířka a délka závěsu a pokud závěsný mechanismus umístíte výše nad okenní rám, prodloužíte tak nízké okno. A malé okno můžete zvětšit i použitím jednobarevných, lehkých materiálů či drobným vzorem.
umístěte na okna rolety. I v této oblasti jsme zaznamenali obrovský pokrok. Výsledkem je roleta, která je stejně atraktivním doplňkem jako záclona nebo závěs. Látku na roletu si vyberete nejen podle barevnosti či vzoru, ale i podle průhlednosti. Rolety můžete klidně použít i namísto dvířek ve skříňce, která při otevírání jen překážejí.Stejně vám poslouží i závěs. V jeho případě se otázka modernosti a nemodernosti pohybuje po opravdu strmé sinusoidě, pokud si však na jeho výběru a montáži necháte opravdu záležet a najdete v tom i jistou dávku vtipu, oživí vám kuchyni.
Navzdory praktickému vynálezu - papírové utěrce, se bavlněné utěrky stále těší ze svého postavení v kuchyni. Jejich největším problémem je sušení a neustálé hledání vhodného místa na odložení. V kuchyni najdeme různé barevné a staré utěrky z mnoha materiálů. Díky jejich vysoké frekvenci výměny se totiž jedna neladící utěrka v jinak dokonalé kuchyni určitě chvilku snese. Nejkvalitnější utěrky bývají zpravidla ty nejstarší. Jsou totiž vyrobeny ze lnu, který se v současnosti stal materiálem ne zrovna nejlevnějším. I přes časté praní dobře sají a oproti novějším jsou i pevnější. Současné utěrky jsou na trhu v hojném množství v různých barevných i vzorových provedeních, takže i ten největší perfekcionista v zařizování a ve slaďování doplňků si najde tu správnou barvu či vzor. Výhodou klasických bavlněných utěrek je jejich mnohostranné použití - jako chňapka, na přikrytí kynutého těsta, atd..
který často vyměňujte. Praktičností a hygieničnosti se pyšní papírové utěrky. Takovou utěrku jednoduše použijete a vyhodíte. V jejím případě se velmi nedá mluvit o ekonomické stránce, zato pohled na rolku snese i moderní a stylově zařízená kuchyň. Navíc, prodejny s bytovými doplňky nabízejí bohaté množství držáků v různých cenových relacích.
Toto dělení je asi nejvíce patrné právě u ubrusů. Ani v tomto případě se pokrok nezastavil a naštěstí nás už zbavil sice praktických, ale na pohled nepříliš vábných pryžových ubrusů. Ty dnešní splňují nejen praktické hledisko, ale také to estetické. Ubrusy mají vzhled kvalitního textilu a některé vlastnosti plastových hmot. Tyto textilie se většinou neperou, jen otírají vlhkým hadříkem. Pokud se mluví o "nahých" oknech tehdy, pokud na nich nejsou záclony, "nahý" stůl je zase bez ubrusu. Je to první věc, kterou obvykle na stůl položíme. Na denní stolování se nejvíce hodí ubrusy barevné nebo vzorované. Na takových se rychle ztratí i nějaká ta skvrnka. Použít můžeme i tzv.. anglické stolování - jednotlivé ubrousky pro každou osobu. Na sváteční příležitosti se obvykle prostírají ubrusy kvalitní, ručně vyšívané a nejčastěji bílé. V rodinách s malými dětmi však hrozí nebezpečí stažení ubrusu, proto raději v tomto případě upřednostněte pouze anglické stolování. Do popředí se v poslední době dostala móda dvouvrstvých ubrusů s tzv.. napronem. Vypadá to asi takto. Stůl pokrývá dlouhý ubrus dosahující téměř na zem a na něm je položen menší ubrus, který je ze stejného materiálu, ale v jiné barvě.
Ubrus je v tomto případě pozešívaný z různých malých či větších kusů látky, použít můžete i utěrky, záclony, prostírání a pod. Vyrobit takový ubrus není náročné, zapojte do toho fantazii a stanete se majitelem jedinečného kousku, který vytvoří ve vaší kuchyni neobyčejnou atmosféru.
Mezi kuchyňské textilie řadíme i různé chňapky, čalounění na kuchyňské lavici, polštářky či textilní sedadla na židle. Do jejich výběru zapojte nejen vhodné barevné sladění s ostatními doplňky, ale i svou představivost. Čalounění či polštáře mohou ladit například se závěsem či s roletou a polštáře ve veselých barvách rozjasní celou místnost.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.