Možná znáte i opačný proces: vaše dosud celistvá psychika se dezintegruje ve chvíli, kdy se manželka vrátí z návštěvy od sousedky s nápadem, od kterého očekává stmelení rodiny: Měli bychom si provzdušnit byt a spojit kuchyň s obývací částí! A položí na stůl pár časopisů s fotografiemi opravdu velkoryse řešených prostorů, do kterých se pohodlně vejde všechno kuchyňské zařízení i s kompletní obývákem včetně elektroniky na zpříjemnění volného času a anatomického lehátka. Na okamžik začne snít o podvečerní rodinné idylce jako vyšité z amerického sitcomu: hlava rodiny, obklopená vesele žvatlajícími dětmi, relaxuje na pohovce v obýváku části a do nosu ji udeří vůně zdravá, lehká večeře, kterou manželka právě servíruje na jídelní stůl pouze několik kroků od kuchyňské linky.
rozhodně patříte k těm, kteří upřednostňují důvěrně známou tradici samostatné kuchyně. I když jsou spojené kuchyně v současnosti v převaze, klasicky řešená dispozice kuchyně není výjimkou, a to nejen ze setrvačnosti.
ve kterém se bude odehrávat většina rodinného života, neváhejte: jste ten pravý typ pro podstupování tohoto rizika. Za posledních přibližně patnáct až dvacet let nebudete první, kdo se tak rozhodne. Tak dlouho se totiž kuchyně spojené s obývací částí projektují u architektů nebo si je majitelé domů a bytů navrhují podle vlastních predstav. Když však nepatříte ani k jedné skupině a nemáte od samého počátku jasno, nespoléhejte na jednoznačné doporučení prvního nebo druhého řešení. Konečné rozhodnutí záleží pouze na vás. Dobře si zvažte plusy a mínusy každé dispozice, slaďte je se životním stylem vaší rodiny a zhodnoťte reálné možnosti prostoru, který máte k dispozici (stavíte nový dům nebo rekonstruujete?). Možná vám rozhodování usnadní naše postřehy.
Hlavním argumentem zastánců klasického řešení samostatné kuchyně, která většina z nás zná ještě z dětství, je fakt, že při přípravě jídla na ostatní členy domácnosti nepříjemně působí pachy z připravovaných pokrmů. Navíc, když i moudrý chyboval a místo příjemné vůně se bytem rozšíří pach z připáleného oběda. A samozřejmě vlhkost! Rovněž vyrušují zvuky - při mytí a uložení nádobí, mixování, šlehání a jiných kuchyňských technologických postupech. Druhý, též zásadní argument, proč nás láká oddělená kuchyně: po návratu domů chceme mít koutek jen pro sebe a pro své tvůrčí nápady nebo pouze na uspořádání myšlenek nad šálkem kávy. Chceme si nerušeně poslechnout rozhlasovou relaci, oblíbenou hudbu, číst knihu, dokud se nedopeče koláč. Proč by takovým koutkem nemohla být právě kuchyň, odpradávna prostor, se kterým se spojuje pocit bezpečí? Budeme to pouze my, hospodyňky, kdo budeme rozhodovat o tom, koho do něj přizveme k přípravě jídel jako pomocníka či důvěrníka.
Nemůžeme vybourat nosnou příčku nebo ke kuchyni přiléhá chodba. Není vyloučeno ani to, že považujeme kuchyni za natolik pracovní terén, že nám k němu jaksi neladí různobarevné záclonky z organzy sladěné s šálky tón v tónu a nechceme proto harmonizovat kuchyni s obývákem. Zůstaneme raději při kuchyni jako království letních zavařenin a vánočních sladkostí. Každý jsme jiný typ a pokud je pro nás klid důležitý neměnný řád a zachování tradice, zůstaňme raději při tom typu kuchyně, do které nás bude vždy lákat otázka: Co máme dnes dobrého? Kolem takové kuchyně, která je i tak centrem, ba lze říci břichem domácnosti, je jen málo otazníků. Představu o jejím stylu máme, zařídit ji umíme. Ale jak se zařizuje její otevřená konkurentka a jak to v ní funguje?
• příčkou, polopříčky
• barem
• varným ostrůvkem
• zasouvacími dveřmi
• sníženým podhledem
• japonskou stěnou
• benátskou roletou
• stupínkem
• krbem
• odlišnou barvou stěn a podlahy
• odlišným materiálem podlahy
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.