Do slova rustikální se toho vejde poměrně hodbě. V našich zeměpisných šířkách se pod tím většinou chápe něco vesnického, spojeného s lidovou tradicí, minulostí, hospodářstvím. Zároveň jde o něco drsného, nahrubo opracovaného, proto často masivního. Přirozeně z materiálů dostupných i bez speciálních moderních technologií. Někdo by to možná nazval klasikou našich babiček, která spojuje drsnost se starodávným pocitem domáckosti. Ale chápat to lze opravdu různě.
V rustikální jídelně se vyskytují jednoduché spoje a tvary sezení, které plní účel a připomínají, že na venkově se odjakživa žilo ve spojení s přírodou, což si většinou vyžadovalo nasměrovat čas i prostředky jinam než do interiérového designu. Ale právě tato jednoduchost mnohé z nás i dnes oslovuje. Na druhé straně k venkovské kultuře patřili také zruční řemeslníci, kteří k drsným materiálům jako kov a dřevo přidávali různé ornamenty.
Když jsme u ornamentů, opravdu jsou jakýmsi protipólem rustikální neopracovanosti. Stylizovanou drsnost i dnes snadno doplníme a zjemníme pletenými (např. ratanovými) doplňky nebo také vzorovanými přikrývkami.
Pokud se vydáte touto cestou, v rustikální jídelně snadno zužitkujete ubrus či košík po babičce, ale i exotické suvenýry z dovolené. Zdánlivě vzdálené si je vlastně blízké ... Vždyť "drsně krásná harmonie" je na všech "koncích světa".
Právě jakási patina nedokonalosti, drsnosti, opotřebovanosti je to, co rustikální prvky spojuje s těmi průmyslovými. Když přidáte masivnost, máte koktejl, ke kterému nyní inklinuje stále více designérů. Možná právě pro určitou dynamiku, kterou občas pocítíte, kdy se prvky harmonického venkova spojí s továrním chladem. Pro někoho žádoucí, pro jiného méně. Co si myslíte vy? Vytratí se venkovská atmosféra nebo "změkne" industriál?
Rustikální prvky mnoho designérů využívá, aby v otevřeném prostoru navodili či alespoň připomněli charakter rozlehlé vesnické stodoly, neboť právě na místech, kde takovéto stavby stávaly, dnes vyrůstají moderní dřevodomy či zděné objekty, které chtějí zapadnout do svého okolí. Ale někdy se myšlenka na rustikální jídelnu objeví v bytě, který na stodolu rozhodně nevypadá. Navíc je potřeba nechat také prostor zařizovacím potřebám ostatních spolubydlících. Zde se pak kombinovatelnost rustikálních jednotlivostí náramně hodí ...
Do rustikální jídelny patří i "rodinný krb" s ohněm, na kterém venkovské hospodyňky kdysi připravovaly dobroty. A podle některých tam dnes patří i "světlo a teplo" neonů. Nejen designéři neustále dávají známým stylům novou příchuť, takže se inspirujte a kombinujte. Důležité je, aby ve vaší jídelně chutnalo právě vám.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.