Kuchyň je místem, kde se bez mnoha věcí opravdu neobejdete. Spotřebiče, různé kulinářské pomůcky ... Moderní kuchyně však má být v první řadě funkční. Nesmí se stát skladištěm věcí, na které jen sedá prach a práci komplikují. Poradíme vám, které předměty jsou v kuchyni zcela zbytečné.
Koření dává jídlu chuť, proto se bez něj v kuchyni neobejdete. Ale nespokojte se s koupí naplněných kořenek, ve kterých je i koření, které nedokážete využít. Koření totiž ztrácí aroma a kvalitu dlouhým skladováním. Účinnější a chutnější je v podobě čerstvých bylinek. Například bazalka a pažitka maá lepší chuť čerstvá než sušená. Kupujte jen takové koření, které skutečně potřebujete a vždy jen v malém množství. Některé bylinky si můžete zamrazit v zásobnících na led a použít při vaření jako čerstvé.
Nádoby na skladování potravin jsou praktické a mají v kuchyni své opodstatnění. Můžete v nich držet uvařené jídlo i zásoby. Neobklopujte se však neprůhlednými nádobkami. Riskujete, že na jejich obsah zapomenete a zkazí se, případně, že mouku či strouhanku nebudete mít v dostatečném množství, když je budete potřebovat. Používejte průhledné nádoby - buď skleněné nebo plastové. Skleněné nádoby jsou praktičtější, protože je můžete použít k uskladnění vařeného jídla v chladničce a následně v nich pokrm i ohřívat v mikrovlnce.
Asi to znáte. Zařídili jste si kuchyň stylovou sadou hrnků na kávu a čaj a časem se vám police prohýbá pod tíhou různorodých kousků. Některé jste si koupili na dovolené, další dostali nebo byly součástí limitované edice čaje či kávy. Vaše představa o sladěné kuchyni se rozplynula. Co s tím? Nenechte se ovlivnit a nadále se držte své představy a vkusu. Nechtěné a neladící hrnky či sklenice podarujte nebo prodejte.
Nádobí s teflonovou vrstvou je oblíbené z mnoha důvodů. Snadno v něm připravíte jídlo bez tuku a nemusíte se bát, že se připálí. Při používání však musíte vědět, že při zahřívání prázdné nádoby se uvolňují jedovaté výpary. Stejně nebezpečný je i poškrábaný povrch! Při vaření proto používejte pouze dřevěné nebo plastové pomůcky a při jakémkoliv náznaku poškození teflonový nádobí vyhoďte. Stejně praktické je i nádobí z nerezavějící oceli a keramice. Je odolnější a můžete ho mýt v myčce.
Pijete různé nápoje a na každý máte "speciální" druh sklenic? Jiné jsou určeny na vodu, jiné na džus, víno, šampaňské, likér, koňak ... Výpočet nápojů a k nim patřících sklenic je dlouhý. Ale opravdu potřebujete na každý nápoj speciální sklenici? Možná zjistíte, že je vytáhnete jen jednou za čas při speciálních příležitostech a většinu času jen zabírají místo na lince. A víte, že existují firmy, od kterých si můžete půjčit porcelán, sklenice a dokonce i příbory, když je budete potřebovat na větší rodinnou akci?
Existují různé spotřebiče se speciálním účelem, například vařič na vajíčka, rýži, popkornovač, vaflovač ... Kdybychom je chtěli všechny vyjmenovat, byl by to docela dlouhý seznam. Jak často je používáte? Určitě ne každý den a v kuchyni jen zbytečně překážejí. Před koupí jakéhokoliv drobného spotřebiče si položte otázku: Opravdu to potřebuji? Možná zjistíte, že pokrm umíte připravit mnohem rychleji i bez speciálního spotřebiče.
Překvapuje vás, že je na seznamu pomůcka na mytí nádobí? Už dávno je známo, že kuchyňské houbičky či houby jsou semeništěm bakterií. Jejich hlavní problém je ten, že jsou pórovité a dlouho se v nich drží vlhkost, což bakteriím vyhovuje. Přestože je po umytí necháte vyschnout, trvá to dlouho a jen obtížně je dají vydezinfikovat. Podle vědců nepomůže ani "sterilizace" v mikrovlnce. Pomůže jen častá výměna. Nahraďte houbu bavlněným hadříkem. Jednodušeji ho udržíte čistý, protože rychleji vyschne a lze ho častěji vyprat. Na zaschlé zbytky potravy použijte kartáček na nádobí.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.