Neznám barvu, která by se do kuchyně nehodila. Barva však výrazně ovlivňuje charakter a atmosféru kuchyně. Proto její výběr závisí od osobního vkusu, stylu kuchyně a pocitu, který chceme vyvolat určitým odstínem. Ovlivnit můžeme i vnímání prostoru, který se dá snadno oklamat. Pokud potřebujeme opticky zvětšovat - výběr by měl padnout na světlé tóny. Pokud máme dostatek prostoru, můžeme si dovolit zdramatizovat ho a sáhnout po výrazných sytých odstínech. Pocit útulného domova dosáhneme teplými zemitými barvami a naopak sterilní čistotu vyvoláme studenými světlými tóny, nejlépe bílou. Lehkost a veselou náladu navodíme barevnými kombinacemi veselých pastelových nebo i o něco sytějších barev. Jedno pravidlo však třeba mít na paměti při všech situacích - nepřebarvuje ji nebo to nepřehnat s jednou barvou, mohla by vás pronásledovat i v nočních můrách. Jakou si vybrat?
Jako symbol čistoty až sterility prostor zvětšuje, ale pro někoho může být příliš chladná.Vede v žebříčku hitparády barev posledních let. Bílé stěny, bílá podlaha, bílá kuchyňská linka, jediné, co vyniká, jsou spotřebiče a možná dekorace v jedné výrazné barvě. Nebo se používá v kombinaci se zajímavým materiálem - například s pravou kamennou nebo dřevěnou pracovní deskou, v níž vynikne struktura a krása materiálu. Hodí se tak pro velkou, tak pro malou kuchyň.
Barvu slunce, která povzbuzuje k životu a radosti z něj.Vytváří svěží a přátelskou atmosféru, v níž se rodina ráda setkává. Kuchyň ve žlutém kabátě se promění na místo, kde se dobře mluví a kde se dělíme o zážitky s ostatními členy rodiny.Kde se snadněji řeší problémy. Pokud je taková atmosféra pro vás to, co potřebujete k životu, vymalujte si kuchyni na svěží žlutou barvu nebo si zvolte žlutou jako základní barvu kuchyňské linky. Opatrnější bych byla v množství a sytosti této barvy. To už není jako s bílou, kterou kuchyň snese v kompletním řešení. Stejné pocity s jemnější intenzitou dosáhnete i s populární vanilkovou barvou. Odstíny žluté nezkazí nic ani v malé, ani ve velké kuchyni. Pomůže rozzářit i málo osvětlené prostory.
Barvu síly a sebevědomí. Bude vás provokovat ke kulinářským zážitkům a povzbuzovat chuť k jídlu, což by mohlo ohrozit jedince bojující s kily navíc. Kuchyň pod taktovkou červené působí elegantně až extravagantně, podle toho, kde a kolik červené se nadávkuje. Vhodnější je na část kuchyňské linky, ale ti, co mají odvahu a cit pro dokonalost (s tím se člověk prostě narodí), mohou zkusit přidat i stěny. Podmínkou je pouze dostatečně velký prostor. V malé kuchyni bych doporučovala šetřit s použitím této výrazné barvy, zejména v sytém odstínu.
Pomůže vám snadněji zdolávat stres a vytvoří uklidňující atmosféru.Netřeba to však přehnat s jejím množstvím v jedné místnosti, působila by nudně a jednotvárně. Hnědá potřebuje barevný akcent.
Ještě před několika lety nepředstavitelná barva v kuchyni si v posledním období si našla velké množství nadšenců. Dodává kuchyni elegantní až luxusní vzhled. Vynikne však pouze ve velkých prostorách. Velmi populární je dnes kombinace černé a bílé, která má však své kořeny v minulosti. Používala se častěji než šachovnicová podlaha dodávající kuchyni francouzský šarm.Dnes se objevuje černá i na stěnách v kombinaci s bílou nebo jinou barvou kuchyňské linky. Na černém podkladu stěny a podlahy krásně vynikne i kresba a struktura dřeva na kuchyňské lince s dubovou dýhou.
Tato barva má více podob, které mohou mít rozličný vliv. Bleděmodrá je sice chladná, ale svěží a uvolňující.Neobjevuje se tak často v kuchyni, i když nechápu proč. Možná proto, že vůbec není snadné najít ten správný odstín, který by kuchyni neposunul do kategorie kýč a katastrofa. Proto se častěji objevuje ve své tmavé podobě jako doplněk k jiné barvě. Tmavomodrá je oproti své světlé příbuzné přizpůsobivější a dobře se kombinuje i s jinými barvami. Modrou však také netřeba zbytečně plýtvat v jednom prostoru. Tmavou si zvolte pro větší kuchyň a té malé vyberte raději světlou modrou.
Tato barva, zejména ve své jemně pastelové podobě, je pro svůj uklidňující vliv velmi oblíbená v kuchyni, a to jak na kuchyňské lince, jakož i na stěnách. Je to barva, na kterou se dobře dívá, například když potřebujete na chvilku vypnout a odreagovat se od pracovních problémů.
používaných na výrobu kuchyňských linek a přineste si je domů, protože konkrétní odstín, který vás nadchne ve studiu, se v jiných světelných podmínkách u vás doma může proměnit na něco, co se vám vůbec nebude líbit. Ve studiu jsou vystavovány kuchyně krásné nasvícené umělým osvětlením, často bez přístupu denního světla nebo s dostatečným slunečním osvětlením. A doma? Pokud máte kuchyň orientovanou například na severovýchod, což je pro kuchyni ideální, může se jasná červená přeměnit na skoro cihlovou či krásné inkoustově modrá na uniformní modrou.
Měla by být otěruvzdorná, paropropustná, aby nevznikaly v kuchyni vlhké kouty, stálobarevná a v mnoha případech pomůže, pokud je omyvatelná a voděodolná. Vhodným typem jsou disperzní interiérové omyvatelné barvy s protiplísňovou složkou. Vhodné jsou i barvy na bázi silikátů, které jsou omyvatelné, odolné proti vlhkosti a výparům. Zajímavý vzhled se dá dosáhnout i pomocí exteriérových fasádních barev, které jsou možná cenově náročnější, o to však odolnější.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.