se může zdát trochu jako úkol pro projektanta či architekta. Budete měřit, zakreslovat, počítat a až pak hledat vhodný odsavač na webu nebo přímo v obchodě. Přinášíme vám několik tipů, jak si s projektem digestoř poradit rychle a prakticky. Digestoř má sloužit k čištění vzduchu od par, kouře a pachů vznikajících při vaření v kuchyni. Aby tento účel mohla plnit co nejlépe, je třeba vědět, kam se nežádoucí složky vzduchu budou odvádět. Možnosti jsou dvě: buď půjdou do komína, nebo se recirkulací zachytí v digestoři. Pokud to dispoziční řešení kuchyně, zejména umístění sporáku, umožňuje, odsavač umístěte tak, aby jej bylo možné napojit přímo na komín v domě. Většina dnešních digestoří má oba režimy odsávání: komínový i recirkulaci.
Tip: Pokud máte dostatečně prostornou kuchyni, ideálním řešením je varný ostrůvek, který moderně a prakticky řeší rozložení prostoru. V tomto případě jsou ideální ostrůvkové odsavače par výrobce Mora, které splňují všechny aspekty od funkčnosti, až po moderní design.
Nejdůležitější parametr digestoře je jeho výkon, čili jak velký objem vzduchu v prostoru dokáže účinně přefiltrovat. Vhodné je změřit si místnost a vypočítat její objem jednoduchým vynásobením šířky, délky a výšky. Běžně se výkon přístrojů pohybuje od 180 do 350 metrů krychlových za hodinu, dražší komínové modely a verze určené pro gastronomii mají výkon i více než 600 m³ / h. S výkonem souvisí i hlučnost odsavače. Podobně jako motor v autě při vyšších obrátkách způsobuje digestoř vyšší hluk, běžně kolem 90 decibelů. I vysokovýkonné odsavače díky své konstrukci dokáží hluk a vibrace potlačit na úroveň do 50 decibelů. Pro srovnání, takový zvuk vydává televizor při běžné hlasitosti.
Většina digestoří umožňuje výkon regulovat. Mají několik stupňů odsávání. Výkon přístroje uveden v technických specifikacích udává výkonnost na nejvyšším stupni. Školení prodejci doporučí pro každý model i druh a množství filtrů. Právě na filtry většina zákazníků zapomíná. Doporučují se v pravidelných intervalech měnit.
Zejména u podskříňkového odsavače par si zkontrolujte jejich rozměry a dobře si změřte vzdálenost od varné desky sporáku. V současnosti jsou dostupné materiály jako hliník, nerez, sklo či plasty, jakož i různé odstíny, lesklé nebo matné povrchy. Ovládání může být tlačítkové, páčkové a moderní je dotykové. Z pohledu designu a praxe hraje velkou roli osvětlení, moderní a ekologicky šetrná jsou LED světla.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.