kde mezi sebou soupeří různé zápachy a výpary, případně kde se o slovo hlásí nějaké ty připáleniny, když se občas při vaření pozapomeneme. V každém případě je třeba uznat, že je to dobrý vynález. I když na trh přicházejí stále novější modely s dokonalejšími funkcemi, cíl je stejný: odsávat nepříjemné pachy a zabraňovat usazování mastnoty. Navíc moderní odsavače par se mohou pyšnit nezvykle inspirativním a propracovaným designem, který kromě ceny a výkonu je také jedním z kritérií při jeho výběru.Digestoře se vyrábějí z vysoce kvalitních materiálů. Z designérského hlediska svítí zelená pro nerez, sklo či hliník s matnou povrchovou úpravou v kombinaci s jinými materiály (například s dřevem).
Důležité jsou tedy i velikost kuchyně, výkon odsavače, elektronické nebo ruční ovládání, jakož i další příslušenství (například osvětlení nebo to, zda je uhlíkový filtr součástí dodávky). Při současné nabídce, kde máte na výběr ze širokého sortimentu, lze nalézt uspokojivý kompromis - výkonnou účelnou digestoř s "pěknou tvářičkou". Stačí si jen vybrat ten správný typ.
Pokud odhlédneme od oken otevřených dokořán, jsou dva způsoby čištění vzduchu v kuchyni. Prvním je odvětrávání.Digestoře fungující na principu odtahu nasávají výpary, které odvádějí do vnějšího ovzduší příslušnou odvětrávací šachtou (potrubím vedoucím do komína) nebo speciálním vývodem zabudovaným ve stěně. V případě, že váš byt či dům neumožňují takový odvod znečištěného vzduchu, jsou digestoře, které recirkulují vzduch, k čemu slouží aktivní uhlíkový filtr, který váže pachy. Při recirkulaci musí být dva filtry: výpary se přefiltrují přes filtr s aktivním uhlím, který odstraňuje zápach, a přes kovový tukový filtr (těch může být i více).
mnozí z nás by možná dali přednost otevřenému oknu. Jídlo však obsahuje mastnotu, která se zákeřně zachycuje na okolostojících kuchyňských spotřebičích, stěnách a skříňkách. Proto mají moderní odsavače zabudované kovové tukové filtry, obvykle dva nad sebou, které jsou speciálně vyvinuty pro zachytávání mastných výparů a tukových částeček. Po naplnění kapacity je můžete jednoduše umýt, některé dokonce i v myčce nádobí, a opětovně spustit do provozu. Světelné kontrolky indikují, kdy je třeba filtry pročistit nebo vyměnit. Uhlíkový filtr se nečistí, ale vyměňuje celý, protože nelze z něj odstranit usazený pach.
Moderní digestoře nejsou soutěživé typy v boji o decibely, což v praxi znamená, že při vaření můžete klidně sledovat televizor nebo poslouchat rádio, aniž jste měli hlasitost na maximu. Tlumící akustické materiály dokonale izolují motor, a tak zajišťují téměř nehlučný provoz. Při nižších stupních odsávání se zvuková hladina pohybuje okolo 55 dB, při intenzivním odtahu může dosáhnout hodnotu vyšší než 65 dB. Pokud se vám přece jen bude zdát, že digestoř "odpočívá" hlasitěji, jak vám je milé, zkuste, pokud vám to prostorové podmínky dovolují, zabudovat do vnější stěny nebo střechy externí ventilátor.
nebo pomocí úsporných zářivek a malých žárovek vám zaručí, že připravovaný pokrm bude mít správnou "barvu" a vy zase správný úhel pohledu. Můžete si vybrat mezi intenzivním nebo "intimním" osvětlením, které nepůsobí rušivě.Světelné možnosti závisí na výkonnosti žárovek či zářivek (nejčastěji jsou 20 - nebo 40-wattové) a samozřejmě i od jejich počtu (varnou plochu obvykle osvětlují dvě až tři žárovky, výjimkou však nejsou ani čtyři). Součástí dokonalejších nových modelů je i zpětná klapka, která při odtahu zabraňuje proudění chladného vzduchu z digestoře.
Široká nabídka digestoří dává prostor pro výběr kvalitního výrobku, který bude odpovídat nejen vašim představám, ale i ergonomických požadavkům vaší kuchyně. Ostrovní odsavač umístěný nad samostatnou kuchyňskou plochou upoutá pohled každé návštěvy. S ležérností dokonalého džentlmena bude bdít nad čistým vzduchem v kuchyni při vaření nebo pečení stejně dobře jako komínová digestoř připevněn na stěnu, v níž se snoubí extravagance s účelností. Jako šedá eminence bude působit odsavač zabudovaný do kuchyňské linky, na který se můžete spolehnout, že si svou práci vykoná tiše a nenápadně. Nosná konstrukce ostrovních i komínových digestoří, tzv.. teleskopická šachta, umožňuje přizpůsobit jejich výšku dané místnosti. Přednostmi těchto doslova a do písmene moderních domácích pomocníků jsou i elektronická regulace výkonu a kontrolky provozu, které jsou zárukou komfortu. Elektronický systém řídí digestoř pomocí mělkých, resp. dotykových tlačítek nebo bezdotykovou regulací, tzv.. Sensor Control.
který díky senzorům vlhkosti a teploty rozpozná výpary a automaticky zapne ventilátor, který se po jejich odsátí vypne. Přístroje umožňují zvolit si nejvhodnější stupeň odsávání - od běžného až po intenzivní (v některých technických údajích se nacházejí informace o výkonu v takové formě: 265/415/630 m3 / h). Optimální odsávání závisí na velikosti místnosti a intenzity výparů, proto se nesmí zapomínat na správné dimenzování přístroje. Výkon odsavače při intenzivním stupni se pohybuje průměrně od 250 do 720 m3 / h, při některých typech dosahuje více než 1 000 m3 / h, což, pravda, je cítit nejen ve vzduchu, ale i v peněžence. Při recirkulaci je výkon o něco menší. Moderní digestoře se snaží zvýšit nejen výkon, ale zároveň i účinnost, tedy zrychlit činnost ventilátoru, který v kratším časovém limitu odstraní nepříjemné pachy z místnosti. Pro dokonalé odstranění zápachu, který zůstává v kuchyni ještě jistý čas po skončení přípravy jídla, slouží automaticky prodloužena provoz, tzv.. doběh ventilátoru. Místnost se tak větrá příštích 10 až 15 minut, pak se odsavač samočinně vypne.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.