Zato ve světě ... Již Flintstoneovi v "době kamenné" používali jako drtič odpadu statné prasátko s dobrým apetitem, schované pod kuchyňským dřezem za slušivým závěsem. První drtič, jak ho známe dnes, navrhl již v roce 1927 architekt John Hammes ve Spojených státech amerických. V padesátých letech nachází toto zařízení široké využití přibližně ve 100 milionech domácnostech v USA, Kanadě, Brazílii, Austrálii a Japonsku.
Proto je už načase, aby drtič odpadu pomalu pronikl i do naší kuchyně. Překonejte předsudky, že jde o luxus pro majetné. Pořizovací cena základního modelu se pohybuje okolo 11500 korun. Ani jeho provoz příliš nenavýší domácí rozpočet. Spotřeba vody se zvýší průměrně o 5 litrů na den, spotřeba elektrické energie je za měsíc stejná jako u 100 W žárovce za hodinu.
Je to vestavěný kuchyňský spotřebič, který se montuje přímo pod kuchyňský dřez. Drtič jednoduše a rychle zbaví vaši kuchyni všech potravinových zbytků tím, že je rozdrtí na malé částečky velikosti zrnka rýže. Ty se pak společně s vodou odplavují do kanalizace (septiku).
Součástí každého výrobku je srozumitelný návod, který popisuje krok za krokem postup při montáži. To usnadní jeho instalaci, a tak ji zvládne každý kutil. Drtiče se montují přímo pod kuchyňský dřez s průměrem odtokového otvoru 90-92 mm, speciálním úchytným systémem Quick Lock. Dodavatelé umí upravit dřez na požadovaný průměr. Neočišťují dřezy smaltované, keramické, plastové nebo s tenčím plechem než 0,6 mm. Drtiče mají napětí 220-240 V a dají se ovládat buď dvoupolohovým vypínačem (zásuvka musí být vypínatelná), nebo pneumatickým spínačem. Někteří výrobci nabízejí jako doplněk tlakový a dálkový spínač.Odpadní trubka ústící do stěny se musí umístit níže než odpadová výpusť drtiče, což zaručí, že odpadní voda bude řádně odtékat a nebude zůstávat v drtiči.
Je to velmi jednoduché. Pustíte vodu, zapnete drtič a zbytky jídla vhazujete přímo do výlevky. Drtič odpadky rozdrtí a spláchne do odpadního potrubí. Toto vše probíhá bez použití nožů nebo různých čepelí. Odpad padá přes výlevku na otáčející se kovový talíř uvnitř drtiče. Odstředivá síla hrne odpadky na vnitřní stěnu drtiče, kde se tlakem na drsný povrch stěny zbytky obrousí a rozdrtí na malé kousky (maximálně velikosti rýže). Je důležité používat studenou vodu, protože sráží tuk, který se pak nabaluje na ostatní rozdrcené části, čímž se zabrání usazování mastnoty v odpadním potrubí.Studená voda zároveň chladí motor drtiče. Drtit můžete zeleninu, ovoce a jejich slupky, maso, kuřecí a rybí kosti, pecky z ovoce, vaječné a ořechové skořápky, těstoviny, rýži, zbytky pečiva, papírové ubrousky a filtry, cigaretové nedopalky a další zbytky jídla. Do drtiče nepatří extrémně vláknité potraviny, jako jsou celerová a pórková nať a kukuřičné klasy. Mohly by se namotat na drtící segmenty. Dále horký olej, kov, textil, plasty, hliníkové fólie, igelitové sáčky. Použitím pneumatického spínače docílíme bezpečné spouštění drtiče. Pneumatický spínač je umístěn na pracovní desce, nepřakáží při práci a je konstruován tak, aby se nezapnul omylem. Při tomto způsobu není potřeba mít namontován dvoupolohový spínač. Díky tichému indukčnímu motoru pracuje drtič téměř nehlučně.Když nepracuje, funguje jako sifon. Nádobí můžeme mýt v horké vodě a používat saponáty k tomu určené, bez toho, abychom drtič zapínali.
Drtiče jsou samočisticí, a tak nepotřebují žádnou údržbu.Jelikož se na drcení nepoužívají nože, ale tupé drticí kotouče, nemusíme si dělat starosti s jejich broušením. Komora drtiče je vyrobena z nerezavějící oceli, což zaručuje její dlouhou životnost. Výrobci vám běžně dají záruku na tři až pět let, ale drtič vám spolehlivě bude fungovat i více než pětadvacet let.
Jak vidíme, drtič nás pohodlně a snadno dokáže zbavit odpadu a zbytků vzniklých při vaření a stolování, díky čemuž je příprava jídel příjemnější a úklid po obědě jednodušší. Díky drtiči odhazujeme do koše už jen prázdné obaly, které nehnijí, a tím přispíváme svou troškou ke stále aktuálnější ekologii.
Ekologii prospívá i třídění odpadu. To nám usnadní tvz. sortery - systém pro třídění kuchyňského odpadu. Jde v podstatě o dokonalejší odpadkové koše, které nám umožňují třídit odpad už v kuchyni. Jednodušší se skládají ze dvou nádob - na organický a na běžný odpad. Obě nádoby kryje police, která zabraňuje šíření zápachu. Větší možnost třídění poskytují sortery, které kromě dvou větších nádob mají ještě menší oddělení na sklo, plech, případně vybité baterie. Sortery bývají skryté ve spodní skříňce, odkud se buď vysouvají nebo vyklápějí do prostoru.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.