Vzhled kuchyně ve velké míře závisí na materiálu a barvy dvířek i zásuvek linky, a také od vzhledu čelních ploch elektrických spotřebičů. Vedle klasických materiálů - dřevěných, laminovaných a dýhovaných desek - se v poslední době do kuchyní nastěhovala tzv.. hi-tec elegance. Moderní kuchyně mají technický vzhled, dominují v nich hliník, sklo a nerez. Hliník má několik dobrých vlastností, pro které si v moderních kuchyních získal oblibu - je barevně neutrální, ale nepůsobí chladně. Výborně se hodí také k současným designérským trendům, které reprezentují jednoduchost, lehkost a dokonalá přesnost ve vypracování detailů. Používá se na předních plochách dvířek, na lamelových roletkách, na úchytech a nohou nábytku. Většinou má matný lakovaný povrch, který se vhodně doplňuje ušlechtilou nerezovou ocelí - antikorem (česky nerez). Je to osvědčený odolný materiál, vhodný zejména na pracovní plochy, elektrické spotřebiče, případně na zadní obkladové stěny.
Používá se převážně matné, pískované nebo speciálně upravené, s plastickou geometrickou strukturou na povrchu. Jeho estetické působení umocňuje osvětlení dvířek z vnitřní strany skříňky. Skleněné výplně dvířek bývají osazeny v subtilních hliníkových rámech. Na zútulnění chladného technického vzhledu těchto tzv..profesionálních kuchyní designéři přidávají ke "studeným" materiálům - nerezu, hliníku a sklu - i barevné laky a dřevo,které prostor proteplí. Často jsou to tmavé exotické dřeviny.Velmi zajímavě působí bílý lak, zejména s vysokým leskem, v kombinaci s hliníkem a celistvou nerezovou pracovní plochou s včlenými varnými a mycími prvky.
Odolné a tvarově stálé jsou tvrdé dřevovláknité desky MDF (desky se středním zatížením) a HDF (desky s velkým zatížením). Velká hustota hmoty zaručuje také kvalitní, pevné a trvanlivé ukotvení nábytkového kování, resp.úchytek. Pokud vám hypermoderní a supertechnické nadkuchyně opravdu nic neříkají a raději dáte přednost něčemu, co už na první pohled zahřeje u srdce, zařiďte si kuchyň podobně, jako měla vaše prababička. Dřevo natřené matnou krémovou nebo zelenou barvou (v duchu ekologického dneška může být akrylátová), precizně vyřezávané detaily dvířek a římsy, otevřené poličky s háčky na hrnky a na dvířkách skříněk mosazná držadla ve tvaru kuliček nebo obloučků, které připomínají klepadla na staré bráně. Moderní variací prapůvodního materiálu jsou zásuvky z proutěných košíků, které vypadají opravdu stylově a domácky.
Ačkoli v moderní kuchyni stále vládne kuchyňská linka, její proporce se postupně mění. Stále větší důraz se klade na spodní část linky, jejíž vodorovnost zdůrazňují široké a nízké zásuvky, dlouhá držadla i dezén povrchu skříněk. Horní skříňky většinou nekopírují spodní část linky po celé délce, bývají nízké, většinou otevřené a odlehčené skleněnými dvířky. Ani s keramickými obkladačkami se v současné moderní kuchyni nesetkáte. Při obkládání stěny mezi pracovní plochou a horními skříňkami se dnes před klasickými obkladačkami upřednostňují velkoplošné obklady z různých materiálů - ze strukturovaných i hladkých nerezových desek, z tvrzeného matného skla, případně ze skla s drátěnou síťkou, z přírodního či umělého kamene, z dýhovaných dřevěných panelů , z hliníkové fólie a pod. Každý z těchto materiálů má jiné kvality a výhody. Mramor, dřevo a sklo působí noblesně, laminát a ušlechtilá ocel jsou praktické a snadno se udržují. Jejich tloušťka se pohybuje od 2 cm (kámen, umělý kámen a dřevovláknité desky) až do 0,2 mm (ušlechtilá ocel).
při jejichž pracovní plochy plynule přecházejí do dřezů, do ploch na odkapávání či varných ploch.Jednolité plochy nemají zbytečné spoje a spáry - ty se totiž snadno zašpiní, ale obtížně se čistí. Ideálními materiály na takové namáhané a zároveň složitě tvarované plochy jsou nerez a umělý kámen.
Vysoké nároky se kladou i na odolnost a vzhled hran nábytku. Mnozí z nás hranu nábytku zaregistrují až tehdy, když se vychlípí. Hrany jsou však velmi důležité a jejich kvalita má zásadní vliv na životnost nábytku.Vyhledávané jsou například hliníkové hrany zasklených a plastových dvířek a zásuvek. Na okraje dřevovláknitých desek jsou nejlepší ochranou a zároveň estetickým řešením ABS hrany. Jsou to plastové hrany z materiálu, který zvyšuje jejich odolnost proti mechanickému poškození. Vyrábějí se ve více tloušťkách (elegantně působí zejména tlustší a masivnější).Jsou barevně stálé, odolné proti vlhkosti, vodě, mastnotě, ale i dostatečně pevné a nedeformují se. ABS hrany mohou mít různé barvy a mohou imitovat dřevo či kov. ABS multiplex dokonce vytváří na nábytku střídáním různě širokých světlejších a tmavších pruhů různých odstínů zajímavý efekt. Výtvarně atraktivní hranou, která je povrchově upravená transparentní akrylátovou vrstvou, je ABS multiplex acryl. Nejen dvířkům a zásuvkám, ale i celé kuchyňské sestavě dodají na zajímavosti správně vybrané úchytky. Dnes jsou oblíbené kovové, které mohou být zapuštěné nebo předsazené. Jejich prodloužený a subtilní tvar je v souladu s trendem horizontálních dvířek a velkých širokých zásuvek.
Budeme se totiž dívat na ni denně dlouhá léta. Při moderním kuchyňském nábytku se dnes upřednostňuje umírněná barevnost. Základem barevné škály jsou pastelové barvy, které bývají jemné a lomené. Oblíbené jsou zejména odstíny smetanové, vanilkové, žluté, zelené i modré. Vrací se i bílá, která je v současnosti hitem. Módní je i tmavohnědá, která se nejčastěji kombinuje s kontrastní bílou a s kovovými plochami.Okouzlení dnešní doby technikou a všemi novinkami se promítá i do škály studených barev.Převládají šedá, černá a bordó barva kombinované se sklem, případně i se zmiňovanou velmi módní bílou.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.