Potřebují dostatek světla (slunce), které je důležité při tvorbě charakteristického aroma, a pravidelný přísun čerstvého vzduchu (větrání). Čím více vzduchu a světla mají, tím rychleji rostou, pěkně se tvarují a jejich olistění je hustší. Dalšími faktory úspěšného pěstování je propustný substrát smíchaný s pískem a pravidelná zálivka. Zalévejte je až tehdy, když substrát úplně vyschne. Dejte pozor na přelití! Nejvíce jsou na zálivku náročné máta, řeřicha a petržel. V zimě bylinky zalévejte méně a dejte pozor, aby je neovanul studený vzduch z otevřených oken. Při sklizni aromatických natí odstřihněte buď celé výhonky, nebo jen konečky (rostliny se pěkně rozvětvují). Když začne bylinka chřadnout (rostlina je vyčerpána), raději ji vyměňte za novou.
Řeřichu, pažitku, rokety a petržel je dokonce možná vysít, a tak získat nové rostliny i pro své známé. Když bylinky v květináčích začnou kvést, je lepší odstřihnout květy (týká se to zejména bazalky a pažitky). Třeba odstraňovat i žluté či jinak poškozené listy a stonky. V supermarketech se bylinky a koření obvykle prodávají v květináčích chráněny průhledným obalem. Tento obal (někdy jsou na něm rady, jak dané bylinky použít i pěstovat) po příchodu domů z květináče odstraňte, protože by mohl pomáhat kumulovat vyšší vzdušnou vlhkost, kterou tyto rostliny příliš nemají v oblibě.
případně na stolcích a skříňkách. Efektní jsou závěsné nádoby nebo nádoby připevněné na stěně či na kuchyňské lince. Petržel, pažitka, řeřicha a máta budou dobře růst v polostínu - nezapomeňte květináče průběžně otáčet, aby se výhonky nerostli jen jedním směrem. Některé bylinky se uplatní i jako účinné pohlcovače kuchyňských pachů. Takovými osvěžovači vzduchu jsou například tymián či rozmarýn - stačí projít dlaní po stonku a kuchyně se naplní očistným aromatem.
Bylinky doplní kuchyni i z estetické stránky. Můžete je pěstovat v hliněných květináčích (se zajištěným odtokem) a ty vložit do pozinkovaných, skleněných či keramických nádob. Zajímavě působí, pokud vytvoříte malou skupinku z několika stejných květináčů. Pro pěstování jsou vhodné i staré kuchyňské dózy (z kávy či kakaa), hrnky či formy na pečení.
rozmarýn (Rosmarinus officinalis), tymián (Thymus vulgaris), šalvěj (Salvia officinalis), vavřín (Laurus nobilis) a dobromysl - oregano (Origanum vulgare), pažitku (Allium schoenoprasum), mátu (Mentha piperita), bazalku (Ocimum basilicum), petržel kadeřavou (Petroselinum crispum), majoránku (Majorana hortensis), kopr (Anethum graveolens), koriandr (Coriandrum sativum), meduňku (Melissa officinalis), řeřichu (Lepidium sativum).
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.