Děti jsou odrostlé, stará koupelna má své odžité a seniorský věk je již v dohlednu - ideální čas na rekonstrukci koupelny. Zde je třeba začít počítat s omezeními, která přibývající roky s sebou přinesou, myslet na dostatečný komfort, bezpečnost - vše dohromady v pěkném obalu, ideálně bez toho, abyste se vzdali toho, co máte rádi.
Stáří dříve či později s sebou přinese tělesnou slabost a pohybové omezení. Zařiďte si tedy novou koupelnu tak, abyste zvládali starat se o sebe co nejdéle sami. Myslete na její praktickou stránku i z důvodu, že na relax a očistu budete potřebovat více času. Dbejte na její vybavení, výšku nábytku i použité materiály. Vše ať máte na dosah. Pračku zkuste přestěhovat do kuchyně. Její místo ať raději zaujme pohodlná taburetka či v případě toalety spojené s koupelnou například bidet, který ve vyšším věku jistě využijete. Pokud na něj není místo, zvažte toaletu se zabudovaným bidetem. Otevřené police jsou zbytečný prostor na usazování prachu, nedostupný může být i úložný prostor pod stropem.
Dnes se možná nechcete zříci horkých koupelí, ale za dvacet let může být vstup do vany a výstup z ní problém. Ovšem, ideální je, pokud máte prostorové možnosti na vanu i sprchový kout. Pokud ne, často se stává, že při přetváření koupelny na bezbariérový prostor se vany vzdáte. Přitom to vůbec není nutné. Na trhu jsou totiž i vany s dveřmi. Ty díky zástěně nahradí i sprchový kout. V mnohých je integrován i prostor na sezení. Sprchový kout zas můžete doplnit o sklopná sedadla či přenosné taburetky.
Je naprosto jasné, že v domácí koupelně se nechcete cítit jako v sanatoriu. Naopak, bezpečná a komfortně vybavená koupelna pro seniory vůbec nemusí působit nemocničně. Množství skutečně stylových obkladů a dlažeb je s protiskluzovou úpravou. Co se věšáků na ručníky týká, stojanové nechte v obchodě a pořiďte si podélné, masivní držáky, které se připevňují na stěnu. Umístěte je blízko vany a nápomocné vám budou i při hygieně.
Sprchové vaničky na úrovni podlahy či sprchy bez vaničky jsou nejpraktičtější, ale ne vždy je lze z důvodu nutného zvýšení podlahy využít. Tehdy se zajímejte o hloubku vaničky a pokud je to možné, sáhněte po co nejnižší. Důležité jsou i rozměry sprchového koutu a šířka vstupu. Ten vybírejte co nejširší, stejně jako vybavení. Některé mají sedadla a hydromasážní panely, které ve vyšším věku poslouží i na mytí těla, aniž byste se museli ohýbat. Všimněte si také otevírání, přičemž myslete na pohodlný přístup a také manipulaci osoby, která vám jednoho dne bude třeba muset pomáhat. Který bude pro vás nejlepší, zjistíte tak, že si ho u prodejce vyzkoušíte. Upřednostněte model, který má bezpečnostní sklo, široký bezbariérový vstup, zdvihový mechanismus pro aretaci a povrch nenáročný na údržbu. A možná nakonec zjistíte, že nejlépe vám sedne řešení se závěsem a bez omezující zástěny. Na skleněné umyvadlo či vysokoleštené povrchy také raději zapomeňte.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.