Parní sauna léčí i regeneruje

Datum článku: 20. 3. 2014

Zejména v zimě nám mohou vnější chlad a suchý vzduch ve vytopených bytech způsobit problémy - počínaje trpící pokožkou, přes zelektrizované vlasy až po virózy typické pro toto období. Na všechny tyto problémy existuje jeden lék - koupel v teplé páře.

Parní sauna léčí i regeneruje

V parní sauně (nebo turecké koupeli) působí vlhké teplo

- pára má teplotu přibližně 45 až 53 ° C při stoprocentní relativní vlhkosti vzduchu. Pobytem v páře se tělo přehřeje, zrychlí se metabolismus a organismus se očistí. Na rozdíl od suché (finské) sauny, ve které se využívá horký vzduch s teplotou 90 až 100 ° C, parní sauna je méně náročná na technologie i materiály, a tedy i dostupnější a použitelná i v běžných koupelnách. Můžeme si ji totiž vychutnávat v parním sprchovém boxu, který nemusí zabrat více prostoru než běžný sprchový kout. V horké páře dosáhnete fyzické uvolnění přibližně po dvaceti minutách. Pokud zakončíte parní kúru studenou sprchou nebo koupelí, budete se cítit jako znovuzrození. Po sauně dobře padne odpočinek nebo spánek. (Pokud máte kožní nemoci, problémy se srdcem, s krevním tlakem a podobně, poraďte se o používání sauny s lékařem.)

Parní saunu (nebo tureckou lázeň) umožňují hydromasážní parní boxy

Vzhledem připomínají klasické masážní sprchové boxy a neliší se od nich ani velikostí. Jsou to však komplexnější zařízení, které mají kromě masážních trysek a ostatních sprchových zařízení i výrobník páry.Často je řídí elektronika a jejich integrální součástí jsou i osvětlení, poličky, sedadla, zrcadla a další vymoženosti.

Parní kabina poskytuje komplexní péči o tělo pomocí vody i páry

Ačkoli léčivé účinky vodní páry už dávno prokázali mnozí odborníci, před příchodem parní kabiny se z praktických důvodů tato forma koupelnové hygieny u nás využívala jen zřídka. Parní kabina je flexibilní prvek podobný masážnímu sprchovému boxu, který lze bez problémů namontovat do každého prostoru s běžným technickým vybavením pro standardní koupelny (přívod vody, odpad, elektřina). Umožňuje vodní i parní kúru. Kromě výrobníku páry bývá vybavena i soustavou sprch (ruční a hlavová sprcha, sprchové trysky, sprchový panel a pod.). Jako příklad lze uvést parní kabinu, která kromě výše uvedených funkcí obsahuje i:

  • multisprchový systém - voda ve formě deště dopadá z různých míst současně (na výběr je jemný, pulzní a tvrdý proud)
  • infračervené světlo - příjemné teplo, které podporuje krevní oběh a posiluje imunitu
  • světelnou atmosféru - možnost zvolit barvu světla. Barevnost příznivě působí zejména na psychiku
  • aromaterapii-během používání parní kabiny mohou na naše smysly působit i různé vůně

Aby zmiňovaná parní kabina dokonale splňovala svou funkci, může obsahovat jedno nebo dvě sedadla.

Několik argumentů ve prospěch páry

Když se tělo přehřeje, rozšíří se cévy, zrychlí se krevní oběh a sníží krevní tlak. Zlepší se prokrvení, a tedy i látková výměna a z organizmu se vyplaví škodliviny. Zvýší se i množství výživných látek a kyslíku přiváděného k buňkám. Pára zbaví tělo napětí a křečí a postará se  i o psychické uvolnění a odbourání nahromaděného stresu. Teplem se zvýší elastičnost vaziva a svalstva, čímž se uvolní křečovitě stažené svaly a zmírní se bolesti. Zvýší se i mobilita kloubů a svalů, což je důležité zejména pro sportovce. Pára přináší zmírnění bolesti i při mírných revmatických onemocněních. Teplem se tkáně kůže uvolní, prokrví a napnou, póry se rozšíří a pokožka se do hloubky pročistí. Inhalací vodní mlhy se zvlhčují dýchací cesty. To způsobuje uvolnění hlenu a vnitřní očištění. Pomocí éterických olejů se může tento účinek zesílit například při kašli, chrapotu a nachlazení (i při chronických onemocněních).
 

Autor: Martina Dvořáková