Prostor tak dělají netradičním - zejména efektivním využitím nabízených látek. Koupelna je mimořádně zatížena působením vlhkosti, proto je třeba dobře zvážit a vhodně vybrat materiály, které na stěny použijeme. Vzhledem k vysoké vlhkosti a tvorbu kondenzátu musí být povrchy snadno čistitelné. Rovněž je třeba dbát na zvukovou izolaci a zabránit tak pronikání hluku s větší intenzitou než 35 dB do dalších obytných místností. Správné zvolení barvy podtrhne kýžený efekt - do velké koupelny můžete vybrat intenzivnější barvy, do malé světlejší. Bílá barva je barvou absolutní čistoty a pořádku a při barevném uspořádání hraje v prostoru hlavní roli, protože odděluje ostatní barevné skupiny od sebe neutrální plochou, kterou zároveň oživuje, zesvětluje a člení.
Na keramické obklady v koupelně jsme si už zvykli. Nestaly se jen krátkou módní záležitostí a díky jejich prodlužování se nabídka na trhu neustále rozšiřuje. Vyrábějí se v lesklých i matných variantách, s drsnějším glazurou, s imitací kresby přírodního kamene i s netradičním reliéfem.Výborně se kombinují, přičemž využívají horizontální nebo vertikální členění lištami nejen s motivy v duchu minimalismu, ale také s přírodními či rustikálními motivy. Díky kombinaci několika modulárních rozměrů lze dosáhnout zajímavé vizuální prostorové efekty a individuálně vyjádřit prostor podle požadavků osobnosti. Mozaika dnes plní nejen dekorativní úkoly, ale stále častěji se používá k ochraně stěn před působením nepříznivých vlivů. Mozaiky však nemusí být jen keramické, ale i skleněné, mramorové, z nerezu, plastu či jiných netradičních materiálů. Velkou předností mozaiky je její aplikace i na tvarově komplikované prostory a různé zaoblené objekty. Efektní vzhled dodá jakémukoliv prostoru tak ve větších plochách, jakož i na jiných obkladových materiálech ve formě ozdobného doplňku. Výhodou skleněné mozaiky je propouštění světla, nadlehčení prostoru a vytvoření neopakovatelné barevné nálady. Keramická mozaika navozuje domovskou atmosféru. Různé geometrické tvary nerezové mozaiky zase působí čistě a moderně.
Variantní použití skla v čiré, zrcadlící či barvené formě je nápadité a velmi působivé. Ekologické zrcadla bez mědi a olova, odolné proti korozi, lze běžně používat ve vlhkých prostorách, jako je například správně větraná koupelna. S čirým nebo barevným vzhledem se dají esteticky začleněna do jakéhokoli prostoru. Oproti tradičním zrcátkům se vyznačují až třikrát delší životností a zvýšenou odolností proti hrubým čistícím prostředkům, což je ocenitelné zejména v koupelně. Jsou ideální pro optické zvětšení malých místností. Lakovaná skla, lesklé i matné, se vyrábějí v široké barevné škále. Odolávají poškrábání a vlhkosti. Sklo je na jedné své straně pokryté vysoce kvalitním lakem, který vytváří neprůhledný vzhled s působivým efektem. Při smaltovaných skel je navíc na vnitřní stranu pomocí tepelného postupu nanesený smalt. Také se vyrábějí v různých barvách.
Jde o materiál, který podtrhuje luxus a zvýrazňuje estetitckou úroveň prostorů. Mezi nejběžněji používané druhy kamene patří vysoce ušlechtilý mramor a tvrdá žula. Na obkládání se používá i pískovec, travertin, vápenec, břidlice, syenit a různé druhy lomového kamene. Kámen má velkou hmotnost, proto se na obklady používají tenké desky v různých tloušťkách v závislosti na druhu. Při žulách a mramorech se dají dělat tenkostěnné obklady s tloušťkou asi jeden centimetr, standardně se však dělají obklady dva až tři centimetry tlusté. Tenkostěnné kamenné obklady mají omezené formáty, nejčastěji je zakoupíte v rozměrech 30 × 30 cm, při žule i 40 × 40 cm. Silnější obklady můžete získat také ve větších formátech přesně podle vašich požadavků.
se na náš trh dovážejí další druhy kamene v rozmanitých barevných odstínech. Štípají se na základě přirozené deskové odlučnosti, aby vytvářely charakteristický drsný povrch. Kameny se dovážejí jako desky v tloušťkách od 12 do 50 mm s pravidelnými nebo polygonálními (nepravoúhlými) tvary. U přírodních kamenů je třeba počítat s nasákavostí. Když zvlhnou, ztmavnou, a když se voda odpaří, kámen znovu nabude svou podobu. Existují vodoodpudivé přípravky na kámen, které částečně zabrání nasáknutí.Mytím se však časem rozostří, takže nátěr třeba opakovat.
V interiéru a dokonce i v koupelně přetrvává obliba dřeva - v poslední době tropické které kromě vynikajících užitných vlastností nabízí i jedinečný vzhled. Těžké tropické dřevo je o 50% tvrdší než náš dub. Úspěšně se již léta používá v situacích, které vyžadují vysokou odolnost.Odborníci nabízejí kvalitní úpravy, které odolávají vodě a které tropické dřevo dokonale připraví do vlhkého prostředí. Dýhy se ošetřují speciálními laky, také odolnými proti vodě. Přidají mu navíc na tvrdosti, proto se do koupelen toto dřevo hodí více než masiv z tuzemských dřevin. Je to sice dražší, ale zato jistější cesta k radosti z dřevěných obkladů.
teak, cedr, ipe, iroko, wenge nebo makassar. Pro odvážné jsou v nabídce i dýhované panely určené na vany. Pokud to má být opravdu stylové, vyberte si stejné dřevo, z jakého je nábytek. Pokud takovýmto obkladem chcete poctít pohledovou stěnu, tak opravdu pouze jednu - a nejen z důvodu šetření. Příliš mnoho dřeva může opticky zatížit prostor koupelny. Dalším řešením, jak dostat dřevo do koupelny, je použití dřevěné dýhy, která má schopnost vyvolat dojem, že jde o poctivý přírodní materiál. Lepení a vystřídání textur z ní dělají moderní materiál, který je rozměrově stálý a který, pokud je jeho povrch ošetřen speciálním lakem, dobře poslouží i ve vlhkém prostředí. V koupelnách s malým větráním je nejlepší dřevěný obklad ukládat na rovný podklad, který navíc vyzbrojíme dřevěným roštem. Ten zajistí při používání dostatečný přístup vzduchu. Pokud budete obklad lepit na čistý, suchý a rovný podklad zbavený mastnoty, v prodejnách najdete polyvinylacetátové disperzní lepidla nebo lepidlo odolné proti vodě na bázi polyvinylakrylátové emulze. Toto dokonce neobsahuje žádné ředidla a trvale odolává vlhkosti.
Stěny koupelny se dají polepit i vhodnou fólií, například samolepicí. Tu lze lepit na stěny, dlaždice, nábytek či vany - tedy téměř na každý pevný povrch. Fólie nabízejí širokou škálu různých vzorů. Najdete mezi nimi kvalitní imitace přírodních materiálů (rozmanité druhy dřeva, kamene, textilu), vzory s dětskými, kuchyňskými a koupelnovými motivy, ale i kompletní škálu jednobarevných fólií. Dodávají se v rolích a hodí se na renovace a úpravu pevných a hladkých povrchů. Široká škála věrných imitací různorodých druhů dřev pomůže sladit starší nábytek s novými sestavami. Transparentní bordury jsou výborné na úpravu dveří, oken, sprchových koutů, skleněných výplní skříňkových dveří apod.., Protože propouštějí světlo. Díky ultratenkému provedení splynou po nalepení na sklo s podkladem.Vzhled takto upraveného povrchu je k nerozeznání od exkluzivního skla, které bylo zpracováno matovacím výbrusem. Výhodou samolepících bordur je i finanční nenáročnost a jednoduchá manipulace - když zatoužíte po změně, jednoduše fólii přelepíte.
Plastové obklady se staly oblíbeným dekoračním materiálem. Jsou lehké, nepřetvařují se a odolávají vlivům prostředí, vlhkosti a chemických prostředků. Patří mezi nehořlavé látky.Nahrazují jiné materiály i díky pružnosti, snadnému čištění a odolnosti proti hnilobě. Zdravotně a hygienicky nezávadný plastový profil se používá pro jeho snadnou údržbu - obklad stačí omýt nebo otřít. Samotný profil má více předností. Díky dutinkové stavbě má dobré tepelně izolační a zvukově izolační vlastnosti. Používá se samostatně nebo v kombinaci s jinými materiály při dodržování montážního návodu. Z dostupné barevné škály se dá vytvořit zajímavé prostředí koupelny například přidáním bodového osvětlení.
Betonové obklady jsou svým charakteristickým, velmi přirozeným povrchem a zbarvením prakticky nerozeznatelné od přírodního kamene. I na vytvoření dojmu starého venkovského cihelného zdiva můžeme použít betonový obklad. Dlaždice se vyrábějí ze směsi kvalitních křemičitých písků, bílého nebo šedého cementu nejvyšší třídy či betonu, který se po celém průřezu barví speciálními pigmenty. Díky tloušťce pouhých 1,5 až 2,5 cm se dají použít univerzálně. Výhodnými vlastnostmi jsou stálá barevnost, velká pevnost, odolnost proti otěru, nenasákavost, paropropustnost a nízká hmotnost. Navzdory dlouhé životnosti za výhodnou cenu se v interiérech vyskytují jen zřídka.
Pokud se rozhodnete vytvořit v koupelně kompaktní prostor s minimálním členěním, je dobré se poohlédnout po velkoformátových deskách z aglomerovaného dřeva. Hladká deska s povrchem v široké barevné škále na bázi vytvrzování pryskyřice je rovnoměrně zesílená dřevitými vlákny, které se lisují pod velkým tlakem a za vysoké teploty. Obkladová deska je extrémně odolná proti poškrábání, vlhkosti a také působení některých netoxických chemikálií. Ideální je do prostředí s vysokými hygienickými požadavky.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.