Jsou lehké, a tudíž nehrozí neadekvátní přitížení původních stropů. Jejich stavba je rychlá a suchá. Kromě toho jsou praktické z hlediska rozvodů vody, kanalizace a elektroinstalací, a navíc poskytují prostor pro vytvoření nik na odkládání drobností, kterých je koupelna vždy plná. Na věšení těžších předmětů ale musíte myslet dopředu a vytvořit pro ně nosnou konstrukci v dutině příčky. Důležité je vybrat opláštění vhodné do vlhkého prostředí koupelny a postarat se o její akustické vlastnosti. Jednotliví výrobci lehkých montovaných příček nabízejí řadu skladeb, které splňují různé akustické, ale i požární požadavky v závislosti na jejich poloze a funkce. Jiné akustické vlastnosti musí mít příčka mezi koupelnou a ložnicí a jiné příčka mezi koupelnou a chodbou. Další možností je stavět z pórobetonových tvárnic. Není problém do nich vyfrézovat jakékoli drážky ani prostupy a jsou relativně lehké. Důležité je používat výrobcem doporučené lepicí malty i omítky, aby na stěně po čase nevznikaly mikropraskliny. Ložná spára mezi jednotlivými tvárnicemi je hrubá asi 1 mm, a proto nezbývá prostor ani na nepřesnou a neodbornou výstavbu.
jak dostat do koupelny denní světlo nebo jak z ní udělat něco neobvyklého s nádechem luxusu. Jednou z cest je použití luxfer. Můžete vybírat z množství barevných odstínů a typů od průhledných přes průsvitné a matné až po tvárnice s efektem připomínajícím vodu či led. V prostorných koupelnách se se sklobetonem dá opravdu vyhrát, protože snesou i větší sklobetonové stěny nebo solitérní objekty. V malé koupelně buďte raději opatrní a nezapomínejte, že jí více svědčí střídmost jako velká gesta. Realizaci sklobetonové příčky přenechejte odborníkům. Vy se už jen těšte z kousku stěny bez větších nároků na údržbu a z jejího vzhledu, který potěší oko.
Nezapomínejte, že koupelna může být velmi mokrým místem. Obvykle "plave" po nájezdu dětí, ale i vyteklá pračka umí "vylepšit" vztahy se sousedy. Dnes již není problém zajistit podlahy, ale i stěny koupelny nějakým druhem tekuté hydroizolace. Její aplikace nebývá složitá, jen si třeba vhodně připravit podklad a použít všechny komponenty hydroizolačního systému od jednoho výrobce. Působí to sice jednoduše, ale pokud se na hydroizolační nátěr a jeho doplňky podíváte jako chemik, zjistíte, že ne všechny výrobky jsou kompatibilní a v případě použití nesprávného doplňku systému nemusí být výsledek odolný proti vodě tak, jak byste si to představovali.Součástí hydroizolačního systému je i konkrétní lepidlo na obklady a dlažby, spárovací směs a tmely.
Běžný smrtelník o ní většinou ví jen to, že je nebezpečná, zejména ve vlhkém prostředí. Bohužel to nestačí na správný návrh rozvodů, a proto je v této oblasti nezbytné obrátit se na odborníka.Staré hliníkové rozvody neodpovídají současné normě a za léta používání tak zkřehlo, že by se nedaly použít, ani kdybyste chtěli. Při rekonstrukci se nové rozvody vedou pod omítkou pomocí plochých vodičů. Dají se využít i dutiny sádrokartonových podhledů, příček nebo přisazených sádrokartonových stěn. Koupelna je z pohledu elektrikáře rizikový prostor, proto se podle normy a míry rizika dělí na tři zóny. V zóně 1 (v těsné blízkosti vody, například v prostoru nad vanou) mohou být instalovány pouze ohřívače vody, v zóně 2 (v blízkém okolí umyvadla a vany) již můžete osadit svítidla a ventilátory a až v zóně 3 je dle normy povoleno umístit spínače , zásuvky, pračky, žebříkové radiátory nebo infrazářiče. Na pračku, zásuvku na drobné spotřebiče (fén, holicí strojek, kulma), na elektrický žebříkový radiátor, zásuvku nebo přímý vývod na ohřívač vody, vývod na infrazářič, na elektrické podlahové vytápění a hydromasážní vanu musíte mít vytvořený samostatný elektrický obvod chráněn v rozvaděči proudovým chráničem s vybavovacím proudem maximálně 30 mA (při hydromasážní vaně je to 10 mA). Jednotlivý obvod musí mít i osvětlení, přičemž alespoň jedno svítidlo musí být ovládáno spínačem u dveří.Infrazářiče, elektrické podlahové vytápění, hydromasážní vana nebo ventilátor se musí ovládat samostatnými spínači se signalizací zapnutého stavu. Maximální a minimální výšky umístění zásuvek jsou také dané normou.
Koupelna je prostor se zvýšenou vlhkostí, a pokud nemá okno, doporučuji využít nucené větrání pomocí ventilátoru. Ten může být napojen přímo na osvětlení s automatickým doběhem po zhasnutí (vhodný na toaletě) nebo musí mít samostatný spínač se signalizací zapnutého stavu, který je umístěn u dveří. Nekonečný chod ventilátoru umí totiž v paneláku také znepříjemnit soužití sousedů. Při nákupu svítidel si ověřte, zda jsou určeny do vlhkého prostředí a do jaké míry jsou chráněny proti vodě. Na obalu je umístěna značka krytí (IP a dvoumístné číslo). První číslo určuje ochranu proti vniknutí cizích předmětů, druhé ochranu proti vodě. Podle druhé číslice jsou svítidla použitelné v jednotlivých zónách koupelny.
Během přemýšlení o umístění jednotlivých zařizovacích předmětů si uvědomte, že voda teče shora dolů, a proto i odpadní potrubí, odborně šikmé připojovací potrubí být ve spádu (minimálně 3%). Toto je důležité, zejména když se snažíte vzdálit od stoupačky toaletu nebo sprchový kout. Dále je rozumné umístit vše, co spotřebovává teplou vodu, co nejblíže k sobě, aby se její rozvod zbytečně neprodlužoval. Rozvody vody a kanalizace přenechejte raději odborníkům. I kdybyste měli dostatek dovednosti a potřebné vybavení, nikdy nevíte, co se může stát s příslušnými stupadly (to se týká zejména bytových domů), které mají povětšinou již svá nejlepší léta za sebou a odolnost materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, už dávno není taková, jaká bývala. V případě rozvodů vody se úsek potrubí, aktuální při rekonstrukci koupelny, nazývá připojovací potrubí a vede se horizontálně buď v drážce ve stěně nebo v předsazených instalačních zídkách. V současnosti se používají převážně plastové rozvody, a to hlavně proto, že jsou absolutně odolné proti korozi a usazování vodního kamene, a navíc se s nimi snadno pracuje. Nejčastěji se používají trubky z polypropylenu a na rozvody teplé vody síťovaný polyetylen nebo polybuten. Hluk, který vzniká ve vnitřních rozvodech, je nejčastěji znakem nekvalitní realizace. Často jsou na vině kovové trubky, které jsou ideálním rezonančním tělesem. Vyhněte se proto uložení potrubí do drážek ve stěnách, které sousedí s prostory, kde je pro vás ticho důležité.Nezasekávajte je do drážek v případě, že příčka má plošnou hmotnost menší než 220 kg / m 2.Snižovat hlučnost se dá i použitím potrubních spon s protihlukovou izolační vložkou a důkladným izolováním všech rozvodů. Hlučnost je možné snížit i uložením připojovacího potrubí do podlahy.
Dnes se hodně hovoří o důležitosti šetřit energií, což v koupelně znamená - šetřit vodou. Na toaletě by již měla být samozřejmostí možnost spláchnout malým nebo velkým tlačítkem, tedy použít 3 nebo 6 litrů vody. Druhou variantou je splachování s možností přerušení. Pokud jste majitelem rodinného domu a na rekonstrukci koupelny navazují i jiné stupně přestavby, zamyslete se nad splachováním dešťovou vodou nebo nad možností recyklovat již použitou vodu z koupelny pomocí domácího systému recyklace odpadních vod. Takový systém je možné zapracovat do projektu rekonstrukce domu a vyčištěnou vodu z vany používat na splachování nebo zalévání. Možnost šetřit až 60% z běžné spotřeby vody se nabízí při sprchování, a to například volbou sprchové hlavice s nastavitelným průtokem. Ta soustřeďuje proud vody do menšího množství trysek, tak zvětšuje jeho rychlost, takže při stejném komfortu sprchování snižuje spotřebu vody. Některé sprchové hlavice jsou vybaveny stop ventilem, který velmi dobře funguje v kombinaci s termostatickou baterií. Při termostatické baterii můžete ušetřit až 50% vody jen tím, že si předem nastavíte její požadovanou teplotu, a tak odpadá pracné hledání správné teploty a zbytečné odtékání vody.
šetří vodou svojí konstrukcí se zabudovanými úspornými prvky. Zdvih páky je odstupňovaný a na puštění plného proudu vody musíte překonat jistý odpor. Jejich běžnou součástí jsou perlátory, které míchají vodu se vzduchem, a tak vytvářejí stejný komfort mytí při snížené spotřebě. Tato vylepšení oceníte, hlavně pokud máte děti, které si na oplachování rukou pouštějí vodu plným proudem. Třeba ale zmínit, že úsporné a termostatické baterie nejsou levná záležitost a ne každý si může dovolit jen tak táhnout koruny z peněženky. Pro ty méně solventní jsou tu levné maličkosti se šetřícím účinkem, kterými si lze vylepšit kvalitní pákovou baterii nebo sprchovou hlavici. Samostatný stop ventil si jednoduše našroubujete na sprchovou hadici a voda přestane téct, například dokud se mýdlíte nebo si šamponujete hlavu. Samostatný omezovač průtoku vody můžete namontovat mezi baterii a sprchovou hadici a nastavit si tak průtok vody na 8, 10, 12 nebo 14 l / min. Úsporný perlátor je zase nástavec, který si našroubujete na výtokovou trubici baterie. Všechny tyto doplňky jsou investicí ve výši několika korun a rozšiřují možnosti dalšího šetření.
Majitelé malých koupelen se jen málokdy obracejí s řešením jejich designu na interiérového architekta. Nač i, když v koupelnovém studiu vám takový návrh udělají často i zdarma a pravidla jsou tu víceméně jasné. Malý prostor si žádá světlé barvy bez výrazných a velkých vzorů. Barva dlažby by měla být stejná nebo o stupeň tmavší než barva obkladu. Menší a obdélníkový formát naležato pomůže opticky zvětšit prostor. Důležité jsou detaily, například šířka spáry mezi obkladem. Čím bude menší, tím bude plocha působit jednotnější, a tedy i krásnější. Vyřešení rohů pomocí zabrušování obkladu, a ne pomocí rohových lišt také pomáhá, aby koupelna působila elegantním dojmem. Všechno je to pracnější a náročnější na přesnost, ale výsledek stojí za to. I na malé koupelně však dokáže zanechat architekt svou nezaměnitelnou stopu.
Kladení po diagonále nebo rovnoběžně se stěnami, šířka spáry, vyřešení nároží), promluvte si o tom s dodavatelskou firmou dopředu, případně zahrňte své požadavky do smlouvy. Například použitím netradičních materiálů na stěnách a podlahách, efektním rozmístěním svítidel, nápaditým a praktickým nábytkem na míru nebo triky na optické zvětšení prostoru. Ve velké koupelně bych s využitím služeb zkušeného designéra vůbec neváhala. Může vás překvapit, kolik existuje ve vašem bytě možností, jak dostat denní světlo do tmavých rohů, jak elegantně vyřešit sprchový kout, kde všude může stát umyvadlo, jak dosáhnout intimitu i na toaletě umístěné v koupelně, co dokáže s prostorem učinit správná volba výšky podhledu a rozmístění svítidel, jaká množství variací využití obkladu, tapety nebo dokonce štuky existují. Není snadné mít přehled o všech novinkách, které trh s materiály a zařízením do koupelen nabízí, a tedy i hledání ideálního řešení zvládne lépe člověk, který se zařizováním koupelen živí.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.