Na rekonstrukci koupelny je třeba se připravit psychicky, ale i projektově. Vědomí, že několik dní nebudete mít možnost, vy ani vaše rodina, provádět v pohodlí vlastního domova osobní hygienu, nikomu nepřidá nadšení ani chuť pouštět se do velké přestavby. Mnozí se tak dostanou na scestí, jehož výsledkem jsou jen kosmetické úpravy interiéru. Ne vždy je však problém staré koupelny jen v barvě obkladu nebo v umyvadle, které neodpovídá módním trendům. V hlubinách obvodových stěn mnoha koupelen se totiž skrývají rozvody vody a kanalizace, které spatřily světlo světa v dobách zuřícího socialismu. Staré vodovodní baterie ani netuší co to znamená šetřit vodu, energii a zbytečně nezatěžovat životní prostředí. Hliníkové elektrické rozvody často fungují jen proto, že si s vámi za ta léta vybudovaly vztah, ale už při nejmenší manipulaci hrozí kolapsem celých elektrických okruhů. Bohužel to, co dělá koupelnu funkční, je ukryto v jejích útrobách a dostat se k tomu, znamená rozmetat téměř celý byt a na pár dní znemožnit mytí. Důležité je však nezaměřovat se na to, co bude v průběhu přestavby, ale na to, že rekonstrukce průměrné koupelny i s vybouráním nějaké té příčky trvá zkušeným řemeslníkům přibližně deset dní, a když to prožijete, čekají vás roky, když si při každém mytí rukou s úlevou pomyslíte, jak je dobře, že jste se odhodlali na změnu a že to už máte za sebou.
navštivte stavební úřad a ověřte si, zda vaše plány budete muset oficiálně ohlásit, nebo bude nutné stavební povolení a posudek statika. Vždy to vychází levněji, než řešit statické poruchy způsobené neodborným zásahem do konstrukce.Slušnost káže termín rekonstrukce oznámit sousedům, kteří budou chtě nechtě s vámi trpět, navíc, bez vidiny satisfakce.
Čím lépe se na přestavbu připravíte, tím bude její průběh plynulejší, rychlejší a výsledek často levnější. Čas příprav vás nic nestojí, proto si ho dopřejte dostatek. Zvažte prostorové možnosti, přehodnoťte každý kout v blízkém okolí koupelny a popřemýšlejte, zda by se nemohl stát její součástí. Mluvte s členy rodiny o jejich představách a potřebách a vyberte reálné množství zařizovacích předmětů. Na otázky, zda vana nebo sprchový kout, či mít WC samostatné, nebo bude součástí koupelny, neexistuje jedna správná odpověď. Každá domácnost má jiné potřeby, zvyky a i jiné prostorové a finanční možnosti. Rozhodněte se, zda a kde bude stát pračka, kolik potřebujete v koupelně zásuvek a kde přesně by měly být, jaký typ osvětlení preferujete, jaké vlastnosti by měly mít nové baterie, co všechno by měl poskytovat sprchový kout. Možností je nepočítaně a člověk, který pravidelně nesleduje dění v oblasti zařizování koupelen, o mnoha ani netuší. Zde vám mohou přijít vhod rady a nápady architekta, který by měl mít pod kontrolou nové trendy, přehled o důvěryhodnosti jednotlivých výrobců a představu, na čem se vyplatí šetřit a kde určitě ne. Dokáže se podívat na prostor a jeho funkční dělení jinýma očima jako vy, a proto vás může překvapit nevídanými řešeními. Nezapomeňte si promyslet, zda některé rekonstrukční práce v koupelně nesouvisí i s plánovanými přestavbami v dalších částech bytu (například v kuchyni). Bylo by škoda po roce i půl znovu bourat, protože jste zapomněli udělat přípravu na myčku nebo se rozhodnete přestěhovat pračku. S plánováním souvisí i rozpočet. Zpravidla můžete na stavební práce a materiály počítat se stejnou částkou jako na všechny konečné povrchové úpravy, zařizovací předměty, doplňky a nábytek.
odtékala nebo naopak neodtékala, nestačí jen samotná baterie. V závislosti na konkrétním zařizovacího předmětu a typu baterie jsou obvykle nutné i další doplňky, o které naroste celková cena. Například vypouštěcí, případně napouštěcí, odtokový a přepadový systém, odtokový ventil, sifon, podomítkové směšovací těleso. Totéž platí i pro zařizovací předměty. Také mají své související doplňky, které nejsou v ceně. S takovým zvyšováním celkových nákladů je třeba počítat v rozpočtu. Aby se voda nedostala do obvodových konstrukcí, do spár mezi obkladem, případně aby nepřetekla k sousedům nebo aby vám v koupelně nevznikaly plesnivá místa, je nutné zabezpečit hydroizolační vlastnosti celého systému povrchových úprav. K tomu slouží systémová řešení vhodné pro konkrétní typ prostoru, podkladu, konečné povrchové úpravy a její skladby.
Bourání staré a stavba nové stěny znamená více odpadu, více prachu a špíny, více práce a materiálu, delší realizaci a více peněz. Někdy však nemůžete pro svou novou koupelnu, a tedy ani pro sebe, udělat nic lepšího a v případě umakartových jader je demolice dokonce nezbytnost.Velmi výhodné pro stavbu nových stěn kolem koupelny jsou montované příčky. Jsou lehké, a tudíž nehrozí neadekvátní přitížení původních stropů. Jejich stavba je rychlá a suchá. Kromě toho jsou praktické z hlediska rozvodů vody, kanalizace a elektroinstalací, a navíc poskytují prostor pro vytvoření nik na odkládání drobností, kterých je koupelna vždy plná. Na věšení těžších předmětů ale musíte myslet dopředu a vytvořit pro ně nosnou konstrukci v dutině příčky. Důležité je vybrat opláštění vhodné do vlhkého prostředí koupelny a postarat se o její akustické vlastnosti. Jednotliví výrobci lehkých montovaných příček nabízejí řadu skladeb, které splňují různé akustické, ale i požární požadavky v závislosti na jejich poloze a funkce. Jiné akustické vlastnosti musí mít příčka mezi koupelnou a ložnicí a jiné příčka mezi koupelnou a chodbou.
Není problém do nich vyfrézovat jakékoli drážky ani prostupy a jsou relativně lehké. Důležité je používat výrobcem doporučené lepicí malty i omítky, aby na stěně po čase nevznikaly mikropraskliny. Ložná spára mezi jednotlivými tvárnicemi je hrubá asi 1 mm, a proto nezbývá prostor ani na nepřesnou a neodbornou výstavbu. Rozhodnutí bourat stávající a stavět nové nabízí i možnost zamyslet se nad tím, jak dostat do koupelny denní světlo nebo jak z ní udělat něco neobvyklého s nádechem luxusu. Jednou z cest je použití luxfer. Můžete vybírat z množství barevných odstínů a typů od průhledných přes průsvitné a matné až po tvárnice s efektem připomínajícím vodu či led. V prostorných koupelnách se se sklobetonem dá opravdu vyhrát, protože snesou i větší sklobetonové stěny nebo solitérní objekty. V malé koupelně buďte raději opatrní a nezapomínejte, že jí více svědčí střídmost jako velká gesta. Realizaci sklobetonové příčky přenechejte odborníkům. Vy se už jen těšte z kousku stěny bez větších nároků na údržbu a z jejího vzhledu, který potěší oko.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.