Pokud dospějete do vyššího stadia, naučíte se vodu si užívat. A pokud jste se naučili užívat si ji, dokážete si na ni najít čas a jste ochotni do svých vodních požitků i něco investovat, pak jste dozráli na masážní vanu (nebo na něco podobného). Pokud jste však v kterémkoli bodě zaváhali - například se vám zdá pravidelné vylehávání ve vaně relaxem příliš náročným na čas, raději odolejte společenskému (a hydromasážnímu) tlaku. Hydroterapie se sice dá velmi příjemně využívat například k relaxaci po fyzicky i psychicky namáhavé práci, nepoužívaný (nebo málo používaný) masážní systém však může znamenat nejen zbytečnou investici, ale i zbytečné komplikace při používání vany.
Téměř všechny masážní vany začínaly svou "kariéru" jako vany obyčejné, ale fyzicky i morálně připravené na montáž masážních systémů. Takže i zde najdete vany nejrůznějších tvarů s více možnostmi umístění, z akrylátu či z ušlechtilejších plastů, i ze smaltovaného plechu. Z pochopitelných důvodů se masážní systémy častěji montují do plastových van - je to jednodušší i levnější. Všechny masážní vany však mají jedno společné - masážní systém. A ten vás bude nejen rozmazlovat, ale i cosi stát. Masážní systém potřebuje i motor, a ten má také své nároky - například na místo. Kromě toho potřebuje samostatně jištěný přívod elektřiny s ochranou určenou do vlhkého prostředí, dostatečné větrání, přístup pro údržbu a servis ... Znáte to, motory žerou, hřejí a hučí. Při plánování koupelny by mělo rozhodnutí pro masážní vanu nebo proti ní padnout co nejdříve, protože masážní vana je podstatně náročnější na montáž než klasická vana. Podle tvaru vany a typu masážního zařízení se musí stanovit, kde a jak mají být přívody elektřiny a vody, kde má být odpad (a to rozhodně ještě před dlažbou a obkladem), kolik místa je třeba na motor nebo motory (podle toho, zda bude mít vana jeden, nebo dva masážní systémy) a kde je třeba umístit, jak se budou motory větrat a odkud bude přístup na servis. Pro lepší podmínky pro montáž, servis i údržbu obyčejně skrývají útroby masážních van krycí panel, který se snadno odejme.
Z ceny vany a ceny masážního systému (a dalšího vybavení). A mezi výsledky (v konečné částce za vanu, i v jejích možnostech) může být opravdu velký rozdíl. Cena jednoduchého masážního systému s nejjednodušším ovládáním může být totiž několikanásobně nižší než cena špičkového vybavení všemožnými tryskami a terapiemi s takzvaným profesionálním ovládáním. Diametrálně rozdílné mohou být i ceny samotných van. Cena masážního systému však může vyjadřovat i rozdíly v kvalitě komponentů (například rozdíl ve výkonu motoru, v jeho spotřebě a životnosti) a v množství praktických detailů a příjemných vylepšení. To vše samozřejmě ovlivní nejen cenu, ale i kvalitu masážní vany, její fungování (nebo poruchovost), a tedy vaši celkovou pohodu při jejím používání.
Masážní vany mají jedno společné - masážní systém. Masážní systémy však zdaleka nemusí být stejné. V hydromasážních vanách se používají dva základní způsoby masáže a jejich kombinace: perličkový systém (airpool nebo air masáž) využívá proudění ohřátého stlačeného vzduchu (35 až 40 ° C) tryskami na dně vany; masáž jemnými bublinkami slouží především k relaxaci a duševnímu uvolnění, ale má i terapeutický efekt při bolestech kloubů a revmatických potížích. Hydromasáž (whirlpool) masíruje tělo proudem vody smíchané se vzduchem, která pod tlakem proudí z trysek ve stěnách vany. Intenzita masáže závisí na rychlosti průtoku vody (výkonu čerpadla) a množství vzduchu přiváděného do trysek. Směr proudu vody se dá nastavit pohyblivými částmi trysek. Účinek masáže závisí nejen na nastavení trysek, ale také na jejich typu, počtu a rozmístění ve vaně. Hydromasáží se dosahuje fyzické uvolnění a maximální relaxace celého organismu. Proud teplé vody přehřívá svalstvo a urychluje metabolické procesy, zlepšuje krevní oběh, regeneruje a zpevňuje svalstvo. V lázních a rehabilitačních zařízeních se využívá při léčbě po zranění svalů a kloubů, při nedokonalém krevním oběhu v končetinách, ale i při léčbě obezity atd..
• Vany slouží především na osobní hygienu a individuální očistu těla; spa, tedy masážní bazény, jsou určeny výhradně k relaxaci. Chodí se do nich v plavkách a počítá se s koupáním více lidí společně.
• Vany jsou součástí koupelny, tedy intimního prostředí, spa se až na výjimky do koupelen neumísťují; nejčastěji se instalují do zahrady, na terasu, do zimní zahrady, domácího fitness a podobně, tedy do společenských částí domu či bytu.
• Zatímco masážní vany slouží pro relaxaci i osobní hygienu, což vyžaduje jisté kompromisy, masážní bazény jsou výhradně relaxační zařízení. Vany mívají jednoduchý vnitřní tvar, v masážních bazénech jsou ergonomicky tvarované lehátka a sedadla, která zajišťují rozdílné pozice a větší kapacitu pro masáž.
• V masážních vanách jsou trysky většinou po obvodu vany, kolem těla. V masážních bazénech jsou jednotlivá místa vybavena různými sestavami trysek na cílenou masáž jednotlivých částí těla; místa během koupele střídáte a dosáhnete tak komplexní masáž. Větší hloubka a sedadla umožňují docílit přímou masáž těla. To platí samozřejmě zejména pro špičkové spa, na trhu je však i množství velmi jednoduchých masážních bazénů nižší třídy, kde je ergonomie i osazení tryskami poměrně sporé. I v tomto případě je však rozdíl oproti masážním vanám významný.
• Ve vaně se voda napouští při každém použití, ve spa je voda stále napuštěna. Spa tedy v principu funguje jako bazén - voda zůstává a udržuje se.
Další rozdíly jsou v technologii (v množství a výkonu čerpadel a podobně). Masážní bazény mívají podobně jako běžné bazény filtrační systém a ozonizátor. Nezanedbatelnou součástí je systém izolace - vnější plášť (dřevěný kabinet) a nenahraditelný termokryt. Masážní vany a masážní bazény mají společné snad jen to, že v obou případech jde o hydroterapii, ale na odlišné úrovni a s úplně jinými možnostmi využití.
Hlavním rozdílem a výhodou masážního bazénu oproti klasickému zejména v exteriéru je možnost celoročního využívání, další rozdíl je ve způsobu používání - pokud se rozhodujete mezi klasickým bazénem a spa, volíte především mezi plaváním a relaxací. Klasické bazény jsou určeny pro plavání a jsou většinou konstruovány na chladnější vodu s běžným ohřevem do 28 ° C. V našich klimatických podmínkách to znamená, že venkovní bazén můžete využívat maximálně několik měsíců do roka. Naproti tomu masážní bazény jsou koncipovány především pro masáž a relaxaci a celoroční používání i v exteriéru. Ve vakuově tvarované akrylátové skořepině jsou trysky osazeny do speciálních terapeutických sestav, zaměřených na jednotlivé části těla. Je v nich stále napuštěna voda, která se ohřívá na požadovanou teplotu - optimální teplota na hydroterapii je 37 až 39 ° C.Klasický bazén bývá podstatně větší, takže jeho provoz je nákladnější, a zejména v interiéru se může prodražit i realizace, protože je potřebná i klimatizace. Při masážním bazénu stačí běžné větrání, případně jednoduchý odvlhčovač (podle velikosti místnosti a bazénu). Masážní bazény se u nás těší stále větší oblibě a často doplní již existující klasický bazén. Jak jsme již zmínili, jen těžko se dá porovnávat masážní a klasický bazén. Nejenže se navzájem nevylučují, ale spa je ke klasickému bazénu vhodným doplněním.
Interval výměny vody závisí na velikosti bazénu - čím více vody, tím větší intervaly - a zátěže (jak často se využívá a kolika lidmi) - čím větší "zátěž", tím kratší intervaly. V běžném domácím provozu se doporučuje měnit vodu po třech až čtyřech měsících. Z praxe však víme, že tyto intervaly bývají i delší. Záleží na stavu vody - netřeba ji měnit jen proto, že už tam nějaký čas je. Způsob vypouštění závisí na řešení konkrétního výrobce. Obecně je nejjednodušší vypouštění hadicí přes okraj. Nejedna firma vybavuje masážní bazény výpustným ventilem ve dně kabinetu, přes který se voda vypouští přes systém hadic. Stačí připojit hadici a otočit ventilem. Pak třeba spa utřít, voda se opět napustí, ošetří a nechá ohřát. Dále se neustále filtruje a udržuje se požadovaná teplota.
Masážní bazény nevyžadují náročné představební nebo předinstalační přípravy. Lze je sice zapustit, případně obezdít a obložit, nejčastější je však standardní instalace v dřevěném kabinetu. Tehdy stačí zpevněná plocha, na kterou se spa postaví, a přívod elektřiny. Pevné připojení na přívod a odpad vody není třeba (řeší se podle požadavků zákazníka při zabudování do země). Nejdůležitější je najít pro masážní bazén vhodné místo s pěkným výhledem, v rozumné vzdálenosti od domu - abyste v zimě nemuseli běžet přes celou zahradu.
Voda v masážních bazénech se udržuje pomocí chemických přípravků - což je do jisté míry společným rysem všech bazénů. Chemie na údržbu vody ve spa je však specifická vzhledem k vysoké teploty vody. Na rozdíl od bazénů jde o výrazně menší množství, proto se u domácích spa neřeší nákladné automatické dávkování a podobně. Základem údržby vody v masážních bazénech je filtrační systém (mechanické nečistoty se zachytávají v kartuši z netkané textilie), který bývá při dobrých spa doplněný o ozonizátor (produkuje ozon, který ničí mikroorganismy, a tak významně snižuje spotřebu chemických přípravků pro údržbu vody).
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.