a také minimální počet viditelných spojů na obkladech stěn a dlažeb v koupelně - to je to, co vám k takové koupelně dopomůže. Pokud k tomu přidáte přírodní materiál, harmonii tvarů a barev, máte vše, co přispívá k vytvoření welness atmosféry v prostoru, kde trávíte nemálo času regenerací a očistou těla i duše. Navíc si jej můžete - díky různým formátům keramických obkladů a dlažby - dopřát i v malé koupelně.
Kolekce obkladů a dlažeb se stále doplňují a obnovují. S novinkami přicházejí i nové trendy. Pro tento rok jsou to prvky a reflexní účinky zlata či platiny. Na tyto trendy pružně reagují designéři, výrobci i dodavatelé obkladových materiálů a nabízejí obklady, které bývají luxusní, moderní, futuristické, inspirované přírodou a samozřejmě také klasické.
• velké formáty až do rozměrů 1 × 1 m s kalibrovanou (rektifikovaný) úpravou, s minimální spárou asi 1,5 až 2 mm,
• ústup dekorů po celé ploše obkladu,
• strukturované povrchy,
• inspiraci látkami, například damaškové vzor textilních tapet nebo koberci v rozmanitých podobách,
• drobný dekor na obkladech upoutá efektní kombinací matných a lesklých ploch,
• jednobarevný obklad se oživuje květinovými, geometrickými, pruhovanými a kobercovými vzory nebo dekory ze skelné a keramické mozaiky, které evokují styl orientálních lázní,
• mezi nejžádanější trendy patří napodobování jiných materiálů, zejména dřeva, kůže, kamene nebo kovu,
• v barvách dominují přírodní zemité odstíny od slonové kosti až po tmavohnědou,
• bílá s černou zůstávají v popředí, ale často v lomeném odstínu,
• královská červená, zelená a růžová se těší velkému zájmu,
• hitem jsou takzvané lomené barvy doplněné výraznými akcenty, například pásem mozaiky, zlatými, perleťovými nebo antracitovými blyštivými efekty.
Designéři se odklánějí od původního vzhledu dlažby, aby sjednotili podlahovou krytinu s ostatními místnostmi a také aby vyvolávaly pocit tepla. Běžné jsou velké kalibrováné formáty od rozměrů 45 × 45 cm. V trendu jsou dlažby, které evokují přírodní kámen, dřevo, kovové desky nebo koberce. Do koupelny si můžete pořídit napodobeniny dřeva s typickým profilováním, dlažbu s povrchem jemného pískovce nebo perský koberec, který jakoby byl prošlapaný, či dlažbu s vzezřením kovového plátu a s hladkým povrchem. Povrch dlažby, i v případě, že je strukturovaný, má speciální povrchovou úpravu, a tak odolává skvrnám, nečistotě a snadno se udržuje.
Pokladačské práce, především při velkých kalibrovaných obkladech s minimálními spárami, třeba svěřit ověřené firmě.Výhodou je, pokud má řemeslník i určité praktické zkušenosti s těmito materiály, protože práce při montáži rektifikované dlažby a obkladů je náročnější a vyžaduje dobře připravený rovný podklad. Výsledek však nakonec stojí za to, takže i po několika letech bude takto zrealizován prostor dýchat příjemnou, elegantní atmosférou a vzhledem, jako by byl dokončen právě včera.
S keramickým obkladem se dnes pracuje mnohem jednodušeji. Na trhu jsou kvalitní lepicí tmely (lepidla) a výplňové či těsnicí tmely, které mají menší přilnavost a používají se na vyplňování spár a nerovností. Lepidla mají tu skvělou vlastnost, že se nepustí povrchů, které jim přišly do cesty. Mají totiž vysokou vnitřní soudržnost a přilnavost k povrchu tuhých látek. Tmely ve své pastovité nebo tekuté podobě vyplňují štěrbiny a nerovnosti.
Vlastnosti tmelů určuje druh pojiva - může být anorganické (na bázi cementů) nebo organické. Tmely s pojivem na bázi cementů se hodí zejména pro lepení keramických obkladů a dlažeb, přísady disperzího plastu zlepší jejich mechanické vlastnosti. Tmely s organickým pojivem, zejména pružné akrylátové, se zase hodí pro těsnění spár (například v sádrokartonových konstrukcích) a spárování obkladaček. Pružný materiál je třeba používat zejména tam, kde by měl reagovat na mikropohyby podkladu - například v koutech mezi stěnami a podlahou nebo ve všech koutech sádrokartonových konstrukcí, které jsou sice dostatečně pevné, ale ve své podstatě pružné.
Jejich kvalita závisí zejména na množství přidaných aditiv, které zlepšují některé jejich vlastnosti.Flexibilní (pružné) lepidlo je vhodné pro lepení obkladu nebo dlažby na nenasákavý podklad, například na obklad či dlažbu, případně tam, kde se vyžadují pružnější reakce na změny - například teploty (nad podlahovým topením). Osvědčilo se i při lepení na umakart s využitím adhezního nátěru. V současnosti se do popředí zájmu dostávají i speciální lepidla na velkorozměrné dlažby. Ke každému lepidlu a tmelu je výrobce povinen přiložit návod k použití, ve kterém jasně určí, na jaké materiály je tmel nebo lepidlo určené.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.