máma se snaží alespoň letmo zachytit zpoza nich svůj obraz v zrcadle a otec nervózně přešlapuje s holicím strojkem v ruce. Všichni najednou se tisknou k jedinému umyvadlu a atmosféra houstne každou minutou. Řešením může být buď pořadník nebo další umyvadlo. Asi jsme čím dál rozmazlenější, ale co si člověk pomůže, když komfort bývá takový příjemný. Ne že by se nedalo přežít s jedním umyvadlem, ale když je v domácnosti více lidí nebo návštěvy se rady zdrží déle, dvě umyvadla mohou být opravdu praktické.
Dvě umyvadla v jedné koupelně si samozřejmě vyžadují svůj prostor, existují však řešení prostorově náročnější, i o něco méně náročné. Klasickým příkladem je umístění dvou stejných umyvadel vedle sebe - vyžaduje v koupelně plochu s hloubkou minimálně 95 až 120 cm (z toho umyvadlo zabere asi 45 až 60 cm) stejně jako jedno umyvadlo, avšak s dvojnásobnou šířkou, což je asi 120 až 180 cm . (Přesné rozměry plochy, kterou budete potřebovat, závisí na výběru sanitární keramiky, jejího tvaru a rozměrů.) Podobné prostorové nároky mají i dvojumyvadla. Abyste před umyvadlem mohli stát, potřebujete prostor hluboký asi 50 až 60 cm (vždy je lepší, když je místa více). Šířka dvojumyvadla může být dokonce menší než prostor potřebný k osazení dvou umyvadel vedle sebe, je však třeba pamatovat na to, že při mytí potřebuje člověk prostor na pohyb. Na šetření místem by si měli dát pozor zejména mohutnější lidé - k prostorově úsporné variantě by se totiž nemusejí vejít dva vedle sebe. V takovém případě by investice do rodinné pohody v podobě dvojumyvadla zřejmě nesplnila svůj cíl.
v rodinných domech nebo větších bytech je však na místě trocha velkorysosti i v této části dispozice. Velké dvojumyvadlo (nebo dvě umyvadla vedle sebe) potřebuje více místa, než je doporučeno ergonomické minimum, aby vypadalo stejně elegantně jako na obrázcích z katalogů. V stísněné koupelně a na minimální ploše to asi nebude to pravé ořechové. I když je linearita dnes velmi moderní a dvě umyvadla vedle sebe přesně odpovídají tomuto módnímu trendu, není takové umístění jedinou možností. Podle velikosti, tvaru a zařízení koupelny mohou být umyvadla i naproti sobě. Takové rozložení může být dokonce praktičtější z hlediska využití prostoru a místa na pohyb při mytí, holení a jiných činnostech typických pro tato místa.
Problém s mnoha zájemci o totéž umyvadlo se dá vyřešit nejen dvěma umyvadly v jedné místnosti, ale i dvěma koupelnami (takové řešení samozřejmě přicházejí v úvahu spíše v rodinných domech nebo luxusnějších bytech s dostatečnou rozlohou). Zařízení každé z koupelen by přitom mělo vycházet z potřeb a požadavků při jejím používání. Druhá koupelna je často určena dětem a nadšení rodiče v očekávání větší samostatnosti svých ratolestí mají tendenci přizpůsobit výšku zařizovacích předmětů výšce dětí. Praktičtější než níže osazené umyvadlo je však podložka pod nohy nebo rozumně zkonstruovaný nábytek. U dětí je totiž problém s příliš vysokým umyvadlem záležitostí nanejvýš čtyř let - méně než dvouleté se ještě samo neumyje, šestileté už dosáhne na normální umyvadlo. Pokud tedy nejste opravdu početnou rodinou, umyvadlo osazené v dětské výšce ztratí význam dříve, než vám bude milé.
Záchod a umyvadlo tvoří v civilizovaných zemích nerozlučnou dvojici. Malé umývátko na ruce přímo v toaletě by mělo být samozřejmostí zejména ve větších bytech nebo v domech, kde je záchod dál od koupelny (v takzvané denní části dispozice se umisťuje záchod s umývátkem - nejlépeí blízko u vstupu do bytu -, v noční zas bývá koupelna , v níž může být i druhé WC).
Jelikož záchod bývá tou nejmenší místností v bytě či domě, při výběru vhodného umyvadla do tohoto prostoru je třeba často orientovat na malé rozměry a nestandardní typy - úzké nebo rohové. To nejmenší umyvadlo však nemusí být vždy tím nejlepším řešením. Mezi velikostí umyvadla a množstvím vody na podlaze totiž platí nepřímá úměrnost (čím méně místa v umyvadle, tím více vody mimo něj). Proto je třeba hledat vhodný kompromis a prostor, který je k dispozici, rozumně rozdělit mezi umyvadlo a místo na manipulaci při něm. Při malých umyvadlech si třeba dát pozor i na výběr baterie - pokud by byla příliš velká nebo nevhodně tvarovaná, voda by tekla tam, kam nemá. Důležitým kritériem při výběru jsou nejen rozměry, ale i tvar umyvadla. Ten by měl korespondovat s tvarem místnosti a umístěním dveří. Rohové umyvadla se hodí do širší a kratší místnosti nebo místnosti, jejíž půdorys se blíží čtverci, úzké umývátka jsou určeny spíše do úzkých a delších místností.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.