Než začneme uvažovat o umístění pračky, je třeba si ujasnit pojem praní, ze kterého nám vyplynou všechny činnosti s tím související. Nechceme vytvářet nové teorie, ale prostě nám to pomůže, abychom věděli, s jakým manipulačním prostorem a prostorem na umístění pračky a možná i sušičky třeba počítat.Praní je tedy činnost, která neznamená mít pouze pračku v koutě a vše je vyřešeno. Je však třeba pouvažovat, co s praním souvisí a jaké prostorové nároky, odkládací plochy a návaznost dalších spotřebičů si tyto činnosti vyžadují. Uveďme si postupně: odkládání špinavého prádla, příprava a třídění prádla před praním, samotné praní, odkládání a třídění prádla po praní, sušení, odkládání suchého prádla, úprava oděvu a žehlení, odkládání a třídění upraveného oděvu a pod. Z technické stránky je to i provozně náročná činnost, co se týče vody, odpadu, elektroinstalace, vysoké vlhkosti a možnosti větrání.
Při výběru pračky se nezajímáme jen o její technické parametry a cenové relace, ale řídíme se i tím, jaký prostor pro její umístění máme právě k dispozici. Pračka na rozdíl od jiných spotřebičů je ideální k umístění do různých výklenků a úzkých prostorů. Její místo v koupelně či v prádelně nemusí být již striktním pravidlem, i když funkce praní a mokro provozu by vyžadovaly samostatnou místnost určenou k tomuto účelu. Dnes si můžeme vybrat ze dvou základních kategorií praček - s plněním zepředu nebo shora. Většina praček plněných zepředu má standardní rozměry 85/60/60 cm (v / š / h), ale na trhu jsou dostupné už i užší rady s hloubkou 45 nebo 40 a méně cm, které se uplatňují zejména při umisťování do kuchyňských sestav pod pracovní desku s hloubkou 60cm. Kategorie praček plněných shora má rozměry 85/40/60 cm. Zajímavé jsou i rozměrové výjimky, jak jsme již uvedli, nejen s menší hloubkou, ale i s výškou nižší než 85 cm u praček plněných zepředu. Ty umístíme už opravdu všude. Pokud postavíme pračku plněnou shora na určité místo, zjistíme, že většinou zabere stejný prostor jako pračka plněná zepředu. Rozdíl je pouze v orientaci pračky. Hluboká, ale úzká shora plněná pračka je řešením při nedostatku prostoru na šířku. Je ideální do různých úzkých výklenků, malých a úzkých koupelen, kde je velmi obtížné umístit a obsluhovat pračku plněnou zepředu.
Ne každý z nás má možnost bydlet v prostorném rodinném domě, který poskytuje mnoho možností na umístění pračky, ať už v koupelně, prádelně, kuchyni, nebo v prostoru pod schody a pod. Panelové byty či nízkorozpočtové rodinné domy s malou půdorysnou plochou však nutí mnohem více přemýšlet o využití každého volného místa. Vyčlenění samostatné místnosti pro praní v půdorysné dispozici bytu tak nepřichází vůbec v úvahu. Obvykle nám zůstanou dvě možnosti - kuchyň nebo koupelna. Rozhodnutí je samozřejmě těžké. Každé přináší své výhody i nevýhody. Řekněme si, za jakých podmínek nebo kdy umístíme pračku do koupelny a kdy do kuchyně.
Umístění pračky v koupelně je logické a funkčně zažité, ale i přesto si můžeme říci o jejím umístění i o umístění sušičky, která na ni navazuje funkčně v tomto prostoru. Tyto dva spotřebiče bývají postavené v koupelně většinou volně, resp.tam, kde to prostor dovolí, lze je umístit do speciálně vyrobeného koupelnového nábytku. Jejich umístění závisí i na poloze odpadu či od možností odvětrání mimo koupelnového prostoru, jak je tomu v případě ventilační sušičky. Proto pokud nechceme být při umístění sušičky závislí i od odvětrávacího potrubí, měli bychom se poohlédnout po kondenzačních sušičkách a tím vyloučit použití ventilačního systému. Přívod vody k pračce lze zajistit i speciálním mezikusem k umyvadlové baterii. Odvod odpadních vod z pračky lze vyřešit pomocí podomítkové zápachové uzávěrky nebo přes zařizovací předmět.
Pračku do kuchyně umísťujeme tehdy, pokud je koupelna velmi malá a kuchyň relativně velká, a přitom by nám měl zůstat dostatek úložného prostoru na nádobí, potraviny a stolování.Pračka se musí zvolit zásadně s předním plněním. Je však třeba počítat s hlukem při ždímání a se samostatným ventilem, resp. s přívodem vody. Nezapomínejte, že připojení pračky i sušičky podléhá přísným elektrotechnickým předpisům a musí je instalovat odborník. Pokud nemáte v kuchyni místo na dva přístroje, nabízí se jako řešení pračka se sušičkou; praní a sušení pomocí kondenzace tak zajistí jeden spotřebič.
Pračky i sušičky se nemusí jen volně postavit nebo zabudovat vedle sebe, ale lze je umístit i nad sebou a vzniknou i sestavy - věže, aby se maximálně využilo místo. Většinou se vyrábějí se stejným designem. Pomocí speciální montážní sady je můžeme jednoduše postavit na sebe. Do těchto sestav lze u některých značek dokonce začlenit i praktickou vysouvací odkládací desku. Pro instalaci takovéto sestavy je nutná pouze přípojka na vodu, vývod do odpadu a elektrická zásuvka.
Přípojky vestavných domácích spotřebičů, jako jsou pračky v kuchyni, neměly by být vidět, protože to není estetické, ale zároveň by měli mít dobrý přístup v případě opravy. Přípojky se instalují bez pájení a svařování. Montují se na stávající vývody trubek pomocí závitů. Armatury jsou vybaveny zařízením zabraňujícím zpětný tok a některé i zařízením na provzdušnění trubek.Odtok vody z pračky přes hadici do vany nebo v případě jejího umístění v kuchyni do kuchyňského dřezu je, jak se říká, z nouze ctnost. Hadice vyklouzne a ... dále už ani nemusíme mluvit. Pevné hadicové přípojky jsou v kuchyni často připojeny přímo na sifon dřezu, který má dnes přípojku alespoň na hadici jednoho spotřebiče, pokud to není, lze jej snadno vyměnit. Pokud plánujeme v budoucnu další připojení spotřebičů, třeba namontovat sifon hned s dvěma přípojkami, přičemž jedna může být dočasně "slepá", pokud další spotřebič ještě není namontován. Odtokové hadice pod dřezem jsou neviditelné, což je výhodné, ale přesto jsou dobře přístupné přes skříňku. Navíc každou poruchu takto rychlé zjistíme a můžeme ji snadno odstranit. Těsnění na závitech třeba vždy přezkoušet. Musí být zarovnané a absolutně čisté. Spoje z plastu se pevně zatahují rukou a rukou se rovněž přezkouší, zda ze spojů neuniká voda.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.