Za malou koupelnu můžeme obecně považovat prostor s rozlohou do přibližně 4 až 5 metrů čtverečních. Základním předpokladem úspěchu při jejím zařizování je střízlivá konfrontace vašich představ a potřeb, s reálnými možnostmi daného prostoru. Na začátku byste měli v úvahu vzít několik faktorů, které vám pomohou vybrat to nejideálnější dispoziční řešení. Zvážit byste měli především, pro jaké účely a jakému počtu lidí bude koupelna sloužit. Jde o rodinnou koupelnu nebo místnost na hygienu hostů? Bude součástí koupelny i toaleta? Musíte v ní umístit pračku? Máte děti anebo to bude "dospělácká" záležitost? Umíte si představit život bez příjemné koupele ve vaně?
Buď ho najdete v každém lepším koupelnovém studiu, kde vám připraví vizuální návrh, což vám usnadní komunikaci s realizátorem, nebo si můžete vybrat nezávislého architekta či designéra. Pokud vás odrazuje myšlenka na zvýšené náklady, mějte na paměti, že dobrý designér vám často dokáže peníze naopak ušetřit - jednak formou slev u dodavatelů a řemeslníků, se kterými spolupracuje a jednak tím, že od začátku takříkajíc myslí na všechno.Proto vás nepřekvapí nečekané výdaje na případné nápravy škod, bohužel, často se vyskytujícím neprofesionálním přístupem dělníků nebo vaší nezkušeností. Designér se v neposlední řadě dobře orientuje v nabídce na trhu, zná normy, předpisy, lépe zkontroluje odvedenou práci. Ušetří vám spoustu času a, buďme upřímní, i stresu. Bude umět chránit vaše zájmy, zda z hlediska kvality nebo peněz. Zná šikovné triky, ale přizpůsobí se vašim představám.
Neméně důležitým při rozhodování o vzhledu vaší vysněné koupelny je výběr správných barev. Pokud jste vyhraněný typ a vysloveně nesnášíte například fialovou, vyhněte se jí. S jistotou budete zanedlouho nesnášet i vlastní koupelnu. Pamatujte na to zejména tehdy, pokud se budete chtít za každou cenu přizpůsobit aktuálním trendům. Koupelnu nezařizujete každý rok. Pokud přece jen neodoláte tomu, co právě "frčí", vsaďte raději na doplňky. Ručníky, předložku a stojánek na kartáčky vyměníte rychleji a nepoměrně levněji než obkladačky. Designéři se shodují, že nejlepší, co můžete pro svou malou koupelnu udělat, je obléci ji do světlých odstínů. Obecně také platí, že světlé, pastelové barvy uklidňují a tmavé nebo výrazné nás dobíjejí energií. Prostřednictvím odstínů můžeme vyjádřit vlastní osobnost a naopak, barvy ovlivňují naši náladu a vyvolávají různé asociace. Barevné tóny nejen že dokáží vytvořit jiný druh atmosféry, můžeme jimi i ovlivnit vnímání interiéru. Teplé barvy místnost zmenšují, studené odstíny naopak. Jak ji tedy oklamat? Odpověď na otázku účelu a individuálních potřeb máte jasnou, vybrali jste si správnou barvu a začali se poohlížet po obkladech, sanitárním zařízení a nábytku. Po hodině strávené v koupelnovém studiu se vám z obsáhlé "kamenné" i katalogové nabídky zatočila hlava. Připouštíme. Zorientovat se ve spleti různých výrobců, kteří nabízejí nepřeberné množství řešení není vůbec jednoduché, ale ani nemožné. Nemusíte panikařit, stačí mít na zřeteli několik užitečných tipů, pomocí kterých najdete skryté možnosti vaší koupelny.
Začněme pěkně od podlahy. Použijte spíše větší dlaždice, které prostor opticky rozšíří.Obecně sice platí, že malý formát obkladu prostor zdánlivě zvětšuje a velký ho naopak zmenšuje, při malých koupelnách to však nemusí vždy platit. No s velikostí to nepřežeňte. Při použití dlaždic formátu například 50 × 50 cm by malá koupelna působila těžkopádné. Dlažbu můžete položit šikmo ke dveřím. Spotřeba materiálu je sice téměř o polovinu větší, ale při malé koupelně jde opravdu jen o pár desítek korun navíc. Pokud k výběru a realizaci přistoupíte citlivě, výsledek bude stát za to. Pokud jste na podlahu zvolili dlaždice, na stěny použijte podobné. Pozor však na jednolitý obklad podlahy a stěn, který způsobí efekt "nedýchatelnosti". Na stěny vybírejte světlé a jednobarevné obklady, spíše ze škály studených odstínů. Nejlepší jsou odstíny bílé, které můžete oživit kontrastní barvou podlahy a doplňků.
Použití více odstínů stejné barvy může maličké koupelně vizuálně velmi pomoci.
Kolikrát jste si nekoupili svetr s příčnými pásky, protože jste měli pocit, že vás rozšiřuje? Stejné pravidlo platí i při koupelnách - zde jej však můžete bez obav aplikovat. Horizontálními pásy výmalby, a kontrastním řadou obkladu přidáte optice místnosti na délce nebo šířce. Takže pamatujte: úzké horizontální pásy udělají velkou práci s minimálním úsilím.
Malým koupelnám pomůže, pokud na stěny použijete i jiný materiál, jako je keramický obklad. Vykachličkování od země po strop by malý prostor ještě více zmenšilo. Proto používejte keramický obklad na místa, která jsou vystavena přímému styku s tekoucí vodou, např. ve sprchovém koutu. Ostatní stěny můžete klidně vymalovat omyvatelnou, voděodolnou barvou. Na stěnách koupelen se dnes můžete setkat s použitím různých druhů ozdobných stěrek, napodobenin pohledového betonu a pod.
Nebraňte se této myšlence, dnešní trh nabízí moderní materiály vhodné i do vlhkého prostředí a na výběr jsou stovky různých vzorů. Při výběru sanity a nábytku zohledňujte jejich kompaktnost, volte jednoduché a čisté linie a jejich velikost přizpůsobte velikosti místnosti. Buďte mazaní, využijte rohy. Vany, umyvadla, toalety nebo skříňky, to - všechno dnes koupíte v rohovém provedení. Velké rohové vaně se však obloukem vyhněte. Připravte si nákres zohledňující reálné rozměry místnosti i nábytku, abyste si vytvořili představu, jak bude prostor vypadat se zařízením. Soustřeďte svou pozornost na produkty určené speciálně do malých prostor. Z nabídky výrobců, kteří myslí za vás, si určitě vyberete.
Upřednostněte baterie na stěně. Šikovným řešením je přimontovat baterii mimo středu umyvadla, získáte tím větší prostor pro připevnění nádobky na mýdlo či na zubní kartáčky. Dejte však velký pozor na vhodnou kombinaci velikosti umyvadla a rozměrů baterie, aby vám tekoucí voda necákala všude kolem.
Upřednostněte celoskleněné dveře sprchového koutu. Otevřou perspektivu. Postavte si vlastní sprchový kout - bez vaničky. Jednolitá podlaha udělá zázraky. Namísto zděné příčky, která odděluje prostor WC od zbytku koupelny, upřednostněte příčku ze skla nebo sklobetonu. Prostor krásně prosvětlí.
Pevnou stěnu můžete vyměnit i za skříňku a regál na odkládání potřebných věcí. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.
Ať už vstupní nebo na nábytku. Myslete i za hranice čtyř stěn. Nemůžete ukrást alespoň pár centimetrů sousední místnosti? Vytvořte niky - otvory ve stěnách. Najít místo uvnitř stěny je nejlepším způsobem jak maximalizovat skladovací prostor v malé koupelně - nad vanou, umyvadlem, toaletou. Při rekonstrukci popřemýšlejte, zda by se nika nedala udělat například v místě šachty se svislými vedeními (stoupačky). Pokud však nechcete narušit již existující stěny, popřemýšlejte nad úložným prostorem například nad toaletou. Abyste místnost ještě více prosvětlili, použijte lesklé metalické povrchy. Na jednu řadu obkladů, mozaiku na zdi, rám zrcadla nebo doplňky. Odražené světlo vytváří dokonalou iluzi většího prostoru. Méně je však v tomto případě více. Pokud to přeženete, koupelna bude působit nemoderně, až kýčovitě. Dokonalou iluzi vytvoříte pomocí zrcadel, které prostor zdvojnásobí.
V malých prostorech se na velikosti zrcadel šetřit opravdu nevyplatí. Pokud vám nevadí, že bude občas zaprskané od stříkající vody, zvolte jej po celé délce stěny nebo přes co největší část stěny. Pokud máte rádi modernější styl, dejte mu netypickou šířku. Výběrem zrcadla zajímavých tvarů nebo barevnosti získáte i vhodný doplněk. Vybírejte důvtipné dekorace s praktickým účelům. Sympaticky působí i malé doplňky jako například taburetky, které nezaberou mnoho místa a mohou sloužit například pro odložení šatstva před koupáním. Věcem, které nepoužíváte pravidelně, udělejte místo ve výšce. Na oklamání zraku někdy stačí odpoutat pozornost. Zaujměte oči výrazným prvkem v místnosti, jako je luxusní umyvadlo, svítidlo, zrcadlo či sprchová hlavice.
Dejte prostoru rovnováhu. Ve stísněných prostorách je důležité více než cokoli jiného dodržet koncept jednotnosti a celistvosti. Příliš mnoho vzorů či doplňků na stěnách nebo přehnané množství dekorací celkový dojem rozbije. Pro zdravou mysl je důležitý nezaplněný prostor. Nezapomeňte na svítidla. Důležité je jejich správné a kvalitní rozmístění. Zpravidla by to měly být jednoduchá párová svítidla, dobrá je i soustava svítidel zabudovaných ve stropě.
Nejen hlavní, ale rovněž doplňkové osvětlení zrcadel či poliček navodí celkovou atmosféru. Zařizování je hra. Jako každá má svá pravidla, ale odměnou za vítězství vám budou příjemně strávené chvíle v sice malé, ale nové koupelně podle vašich představ.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.