• Otevřete ji a propojte s jiným prostorem, nejlépe s ložnicí. Zbavíte se tak pocitu stísněnosti a možná přijdou vhod i centimetry pod příčkou, či několik ukradených z ložnice. Pozor, toto je vhodné pro vícekoupelnový byt nebo pro single uživatele, maximálně pro dvojici.
• Přestěhujte ji. Popřemýšlejte, zda skutečně potřebujete tu malou takzvanou místnůstku za kuchyní, která je jako pokoj nepoužitelná, ale koupelna by v ní byla královská. Podmínkou je dosah stoupaček, proto je nejjednodušší přestěhovat ji do místnosti sousedící s kuchyní nebo bývalou koupelnou.
• Zřekněte se koupele; sprchový kout nebo kabina zabere podstatně méně místa, než vana. Očista ve sprše je stejně příjemná a při kvalitním masážním boxu, případně i s tureckou lázní, získáte možná ještě příjemnější relax, než ve vaně. Nejméně místa zabere půlkruhový rohový sprchový kout.
• Pokud trváte na koupeli, zvolte si vanu, která je v nohách užší. Zabere méně místa, takže koupelový komfort se tím v podstatě nemění.
• Zaměřte se na dvojčata - série speciálně navrženy pro malé koupelny, čili sprchový kout a vana tvarované tak, aby do sebe zapadaly jako skládačka a dokonale využili každý centimetr. Nebo sáhněte po řešení dva v jednom - kombinaci vany a sprchového boxu v její tvarově přizpůsobené části (dostatečně široké, s rovným dnem a téměř svislými boky). Výrobci nabízejí i kombinaci pro náročné, masážní vanu a masážní sprchový box v jednom.
• Zaměřte se na rozměr. Informujte se o sériích zařizovacích předmětů s úspornými rozměry (například WC s délkou jen 48 cm místo standardních 52 cm, mísa přitom zůstává nezměněna, kratší je jen prostor mezi sedadlem a stěnou), určených speciálně do malých prostor, například do tento počet koupelen, a v současnosti i konkrétně určených do prostoru bývalého jádra v paneláku. Důležité jsou přitom nejen rozměry, ale i tvarování a možnosti umístění, například do rohu místnosti.
• Inspirujte se velkým designem. Dobří designéři dokážou brát problémy jako výzvu a při svých návrzích často využívají různé vychytávky a nové technologie.
• Převezte své oči. Dostatečně velké zrcadlo bez rámu, umístěny přímo do obkladu, totiž dokáže divy s prostorem - získáte jednu optickou místnost navíc. Pozor však na dvě zrcadla naproti sobě, neboť vytvářejí efekt nekonečného opakování, což je nepříjemné.
• Neexperimentujte s extravagancí v barvách a vzorech, zvolte si raději osvědčenou světlou barevnost a malý formát obkladů, atraktivní je mozaika a jednolitý povrch.
• Pokud se nechcete vzdát výrazných barev, použijte je, ale důležité je odhadnout jejich správnou míru nebo jednu barvu uplatnit jen v detailu.
• Využijte každý kout na úložné prostory. Pokud budete mít v malém prostoru hodně drobností na očích, opticky si ho ještě zmenšíte. Každou niku či prostor pod umyvadlem proto využijte k vytvoření odkládacího prostoru s dvířky.
Při přeměně koupelny, která je limitována malým počtem čtverečních metrů, třeba vše dobře naplánovat, důkladně změřit, spočítat a snažit se dobře využít každý prostor a zákoutí. Důležitá je také vhodná volba zařizovacích předmětů. Třeba zvážit, zda skutečně potřebujete vanu, nebo postačí sprchový kout. Ten je prostorově méně náročný, a přitom může být velmi pohodlný, když si vybereme takový, jehož součástí je například sklopné sedadlo. Kdo trvá na vaně, musí zvolit správný model. Do malých místností jsou vhodnější sedací vany nebo atypické vany, které se v místě pro nohy z jedné strany zužují. I mezi rohovými vanami se najde řešení, například malá rohová vana o rozměrech 120 × 120 cm. Několik centimetrů z prostoru ušetří i rohová umyvadla.Poskytují dostatečný komfort a dostatek odkládacích ploch a nezaberou mnoho místa.Nezapomeňte na světlé obklady a dlažbu, které rozjasní prostor.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.