Podle množství nečistot a obsahu pracího prášku ve vodě prodlužuje nebo zkracuje prací cyklus. Autodiagnostika patří do výbavy některých moderních elektrospotřebičů. Může se stát, že zapomenete zavřít dvířka na pračce či neotevřete průtok vody před praním a váš inteligentní domácí pomocník vás sám na to upozorní, a pokud je chyba pouze v obsluze, navrhne dokonce i řešení. Díky této funkci jsou pračky do jisté míry samy sobě lékařem.
Vana může být i z velmi odolných plastů. K jejich přednostem patří dobré tepelněizolační vlastnosti, díky čemuž je voda déle teplá, jakož i dlouhá životnost, lepší zvuková a vibrační izolace. Kapacita bubnu u praček se pohybuje od tří do šesti kilogramů, propracovanější modely však pojmou až osm kilogramů suchého prádla.Sušičky dokážou usušit až šest kilogramů prádla, platí zásada: čím větší buben, tím je sušicí proces kratší. Práci se sušičkou usnadňuje i vnitřní osvětlení, které se zapne po otevření dvířek.
Nejnovější modely praček spadají do třídy A +++, které patří k nejúspornějším, případně do třídy A. Sušičky se zařazují do energetické třídy C. Vzhledem k neustále rostoucí ceny energií se nevyplácí kupovat spotřebiče zařazeny v jiných třídách, jako jsou A + až C .
ale i myček nádobí. Jde o moderní technologii nazývanou také množstevní automatika, která pomocí senzorů monitoruje průběh pracovního cyklu spotřebiče. Ovládání pračky s technologií Fuzzy Logic je jednoduché. Podle váhy a druhu vložené špinavého prádla si pračka sama nastaví průběh pracího cyklu. Senzory přizpůsobí množství vody, pracího prášku, délku praní, máchání a odstřeďování. Výhodou je maximální účinnost při minimální spotřebě energie.
která se postará o to, že prádlo ani po řádném odstředění nebude pomačkané. Buben se po skončení máchání ještě několikrát otočí a prádlo se trochu narovná.
který umožňuje snadnou komunikaci se spotřebičem.Pomocí řeči symbolů vás informuje o zvoleném programu, o průběhu praní / sušení (počet otáček), dokonce některé pračky vám poradí správnou teplotu a ostatní parametry.Během pracího cyklu můžete sledovat, která fáze právě probíhá a kolik času zbývá do konce praní. Součástí LCD displeje je i světelná kontrolka napouštění vody, která se rozsvítí v případě, že jste zapomněli otevřít přívod vody.
zejména pokud se na ni podíváme z finančního hlediska. V praxi to znamená asi tolik, že pračka se spustí například v nočních hodinách (díky tichému chodu si to můžete dovolit, i když bydlíte v paneláku), kdy je levnější elektrický proud. Funkci odložený start mají i některé sušičky. Praní či sušení si tedy můžete nechat i na noční hodiny
a následném vypouštění vody. Prádlo bylo nerovnoměrně rozložené, což způsobovalo nevyváženost (a téměř vždy i staré známé "tančení" po podlaze). Současné pračky mají motory s plynulým řízením otáček. Prádlo se nejdříve rovnoměrně rozloží po obvodu bubnu a ten se pak roztáčí do vysokých otáček (přibližně 1 000 až 1 800 otáček za minutu).
Na našem trhu jsou k dispozici oba druhy. Při mechanickém ovládání si sami nastavujete délku praní / sušení či teplotu. K tomu slouží ovládací panel, na kterém máte symboly nebo slovy označeny jednotlivé funkce. Přístroje s elektronickým ovládáním mají zabudované senzory, které automaticky zjišťují vlhkost, váhu prádla, podle toho se přizpůsobí i množství vody.
a podle toho si vyberte vhodný model s odpovídajícími rozměry. Množství rozličných programů bude pro vás určitě lákadlem, ale to, co byste si měli všímat jako první, je třída energetické účinnosti, třída účinnosti praní a odstřeďování. Tyto parametry naleznete na štítku na každém výrobku. Mezi další důležitá kritéria výběru patří i údaje o počtu otáček (preferují se výrobky s více jak 1000 otáčkami za minutu), hloubka spotřebiče a neposlední řadě i způsob ovládání (mechanicky nebo elektronicky).
například program pro praní vlněného či hedvábného (velmi jemného) prádla, program na rychlé praní (určený pro prádlo, které není příliš znečištěné), praní s využitím síly enzymů (na odstranění skvrn), programy proti pomačkání prádla či přizpůsobitelný cyklus máchání a pod.
Zjistí-li její nadbytek, automaticky přidá jedno až dvě máchání.
který si podle množství a druhu prádla zvolí vhodný program, teplotu vody, délku praní, jakož i intenzitu máchání.
Platí pravidlo číslo jedna: čím nižší vlhkost, tím je kratší doba sušení. A v čem spočívá výhoda sušiček? Když si uvědomíme, že až téměř 70 procent nás nenávidí žehlení a když uvedeme fakt, že sušení v sušičce při některých druzích textilu může nahradit zmíněnou "oblíbenou" domácí činnost, odpověď je jednoznačná. Pravidlo číslo dvě říká, že čím je buben sušičky větší, tím rychleji se prádlo vysuší. Proces sušení však nezávisí pouze na objemu vlhkosti v prádle a velikosti bubnu, ale i na druhu textilie. Některé sušičky mají v programu zakomponováno i ochlazování prádla, čímž se snižuje mačkavost prádla.
Jde o modely, které dokáží samostatně myslet a dokonce předvídat. Dokonale vyprané a vysušené prádlo, nízká spotřeba vody a energie, šetrné zacházení s prádlem, jednoduché ovládání a ... množství času pro sebe.To jsou pračky a sušičky se šestým smyslem. Dokonce i váš partner, který se dosud úspěšně vyhýbal domácím pracím, nebude se moci vymlouvat na složité programování.
Výrobci praček a sušiček se snaží při jejich navrhování pamatovat téměř na každý detail. Pro panelákové minikoupelny je ideální variantou pračka plněná shora - nejenže šetří místo, ale máte k ní i pohodlnější přístup. Některé dražší modely praček mají upravenou rotaci - po vypnutí se buben dostane do polohy s dvířky nahoře (tzv. systém DSP). Pračky, které se plní zepředu, zaznamenávají na trhu větší ohlas než jejich příbuzné. Skleněná dvířka s průměrem od 33 až do 38 cm a s úhlem otevírání do 180 stupňů umožňují snadnější manipulaci při vkládání a vyjímání prádla z bubnu. Jejich výhodou je, že je můžete zabudovat pod pracovní desku v kuchyňské lince či do skříňky v koupelně, případně umístit do věže spolu se sušičkou. Pokud je jejich součástí i magnetický zámek, lze je otevřít i během praní. Většina těchto modelů praček má kolmou přední stěnu, jsou však i pračky s nakloněnou (zešikmenou) čelní stranou, které usnadňují vkládání a vyjímání prádla.
Svůj název dostaly podle toho, jakým způsobem se z nich odvádí teplý vzduch, pomocí kterého se suší prádlo. V kondenzační sušičce se vzduch ochlazuje a kondenzuje na vodu, která se odvádí do sběrné nádoby nebo hadicí do odpadního potrubí. Z ventilační sušičky se vzduch nasává hadicí vedoucí k větrací mřížce či k oknu. Proto si při koupi zvažte i tyto faktory, tedy jakým způsobem se bude odvádět teplý vzduch.
že vaše pračka nebude během odstřeďování "cestovat" po koupelně či prádelně, ale zůstane na místě jako poslušný pejsek.
Ano, existují i na našem trhu jsou běžně dostupné (např. Siemens, Bosch, Miele). Lze je zasadit pod pracovní desku v kuchyni či do 60 cm široké skříňky. Sušičku a pračku byste měli mít vedle sebe. Taktéž z nich lze vytvořit věž (pračka je umístěna nad sušičkou). Na rozdíl od samostatně stojících spotřebičů zaplatíte za ně vyšší cenu.
Prádlo nemusíte věšet na balkón a průběžně kontrolovat, zda už je dostatečně vysušené. Mimo jiné tito domácí pomocníci šetří i prostor, zejména pokud využijete možnost jejich zabudování nebo pokud je zkombinujete s pračkou do tzv.. věže. Díky speciálně upravenému bubnu a šetrným programem si vaše prádlo déle zachová své barvy i strukturu. Tato forma sušení je vhodná pro alergiky, protože na prádle se nezachycují různé prachové částice, pyl či jiné alergeny.
když si pohodlně budete sedět v křesle a dívat televizi, aniž byste museli zvyšovat hladinu zvuku na maximum. Úroveň hluku praček při praní a odstřeďování výrazně poklesla i díky speciální izolaci, která se stará o tichý chod přístroje. Systém, který se nazývá také aktivní vyváženost, zjišťuje bezpečný a tichý chod a maximální stabilitu i při nejvyšších otáčkách.Pokud vaše pračka ve výrobním procesu podstoupila tuto minizkrášlovací kúru, můžete si dovolit umístit ji například i vedle dětského pokoje a prát třeba i pod rouškou noci. Nejtišší modely vydávají hluk do výšky 43 decibelů. Co dodat? Zdá se, že časy, kdy sousedé kolem v paneláku věděli, že perete, jsou nenávratně pryč.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.