Připomíná vaše koupelnová polička malý sklad? Flakony se zbytky vůní, neořezatelné tužky, řasenky, se kterými se neumíte rozloučit, protože mají úžasný kartáček? A ještě se divíte, že vás po nalíčení pálí oči a na pleti se objevila neidentifikovatelná vyrážka? Chyba může být i v kosmetice, zvláště pokud ji nesprávně skladujete, nebo používáte výrobky, které už dávno měly být v koši. Pokud se to jen trochu dá, svůj kosmetický arzenál nenechávejte ve vlhké koupelně, raději si ho uložte do poličky ve skříni. Tam je větší šance, že se nesetká se světlem ani s vlhkem, protože zejména krémy, make-upy a vůně si nejlépe rozumí s přítmím a suchým prostředím. Ani chladnička není dobrý nápad, tam si uložte jen přípravky, které si to speciálně vyžadují a mají to napsané na obalu nebo v návodu. A minimálně jednou za tři měsíce všechny přípravky zkontrolujte a nemilosrdně vyhoďte ty, které jsou po záruce spotřeby nebo se chovají "podezřele" - mají změněnou konzistenci, případně zapáchají.
Čím více přírodních složek obsahuje, tím méně vydrží. Jeho životnost prodlouží, když ho budete nabírat špachtličkou, která je k mnohým krémům přibalena. Obvykle vydrží půl roku od otevření, a pokud jste ho dosud nestihli spotřebovat, zbytek vyhoďte. A ideálním řešením je, používat krémy či séra s pumpičkou.
Asi po půl roce užívání začne nenápadně měnit konzistenci. Tak, že se v něm vytvoří hrudky, zhoustne nebo se olejová vrstva začne oddělovat od zbytku, proto potom na pokožku nepřilne. Pokud však výrazně změní i vůni, určitě ho vyhoďte!
Pokud je nerozbijete nebo vám nezvlhnou, udělají vám při líčení službu i několik let. Ale pokud je jejich povrch tvrdý, což spatříte již při dotyku štětce, protože na něm barva nedrží, zbavte se jich. I když jste je koupili třeba pouze před půl rokem, protože pravděpodobně pořádně dlouho trčely v drogerii.
Vydrží déle, pokud je jednou týdně umyjete ve vlažné vodě s mýdlem. Zbavte se jich, pokud ze štětce začnou vypadávat štětinky a pudřenky ztratí objem i tvar. Pozor je třeba dávat při sušení štětců, které je ideální štětinami dolů!
Tento dekorativní přípravek trumfne v životnosti všechny kosmetické výrobky a vydrží i pár let. Ale pouze tehdy, pokud se ho budete dotýkat štětcem, protože pěnové aplikátory nebo dotyk rukou způsobují, že na povrchu ztvrdne. A tehdy je jeho osud zpečetěn, musí do koše.
Neotevřená vydrží klidně i dva roky, ale při denním používání je její životnost maximálně tři až pět měsíců. Po delším čase změní vůni, začne lepit řasy nebo prostě vyschne. Její životnost ještě zkrátíte tím, když s ní budete neustále "pumpovat". Tímto zlozvykem dostáváte zbytečně do produktu vzduch, který urychluje znehodnocení obsahu řasenky.
Není náhoda, že se prodávají ve větších baleních, většina z nich má totiž uzavřený obal nebo pumpičky, a tak pleťové vody a mléka nepřicházejí do přímého kontaktu s nečistotami na rukou. Ideální ale je, nechat si malou lahvičku ze vzorku či menšího balení a pleťovou vodu si do ní podle potřeby doplňovat. Jednak se s menší lahvičkou lépe manipuluje a také když se často balení neotvírá, déle vydrží. Přesto je doba od otevření většinou půl roku, maximálně rok.
Rtěnka je kamarád na dlouhé tratě, protože i několik let nemění vůni, konzistenci a nezkazí se, takže často vydrží více, než je uvedeno na obalu. Lesky na rty jsou však větší "citlivky", protože se nanášejí aplikátorem, na kterém se usazují nečistoty. Pokud ho nevypotřebujete do půl roku, raději ho vyhoďte.
Přestože se ho po každém otevření snažíte dobře a rychle uzavřít, lak začne po několika měsících houstnout a jeho nanášení je stále obtížnější. Neprospívá mu ani pobyt v ledničce, protože asi po půl roce se z něj stane hustá lepivá hmota, které nepomůže ani nalévání odlakovače do flakonu. Životnost laku to neprodlouží, přibližně po půl roce od otevření s ním už raději nepočítejte.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.