Každá rostlinka, ať už její květy, semínka, stonky nebo plody, obsahuje přírodní aromatické složky. To je to, co nám tak krásně voní a důvod, proč máme potřebu přivonět si k růži, levanduli, či svěží mátě. Vůně nás těší, zklidňují, ovlivňují naši náladu, prožívání, dokáží povzbudit, ale i léčit. Nemusíte být žádný profík v aromaterapii, abyste zvládli využít jejich blahodárné účinky. Úžasné vlastnosti esenciálních olejů znali už Egypťané, později i Řekové a Římané. Oleje jako kadidlo, santal, myrha a skořice měly již tehdy cenu zlata.
Vzácné oleje se získávají nejčastěji parní destilací - rostlinka se napařuje pod tlakem při správné teplotě a do páry se uvolňují esenciální oleje. Směs páry se následně zchladí a voda se oddělí od čistého oleje. Další způsob je lisováním za studena. Esenciální oleje jsou velmi silně koncentrované, a proto mají mnohonásobně větší účinek než samotné bylinky. Víte, že na výrobu 1 litru mátového oleje je nutná až tuna máty? Nyní si představte tu sílu!
Esenciální oleje se vyznačují se velkou těkavostí a citlivostí na vzduch i světlo. Proto se uchovávají v dobře těsnících obalech z tmavého skla. Jsou vhodné zejména na zevní aromatické použití. Jejich voňavá síla se naplno rozvine v difuzéru, který zahříváním neničí jejich terapeutické vlastnosti (stačí nakapat 2 až 5 kapek) nebo stačí nakapat na čistý kapesník či hadřík. Rozptylování esenciálních olejů navíc vyčistí vzduch od zápachu a škodlivých mikroorganismů. V pleťové a tělové kosmetice se také využívá jejich skvělých účinkům. Výhodou aromaterapeutické kosmetiky je to, že kombinace olejů je odzkoušená a profesionálně vybraná tak, aby pomohla, ale nepodráždila. Éterické oleje jsou velmi koncentrované látky, a proto je potřeba s nimi zacházet opatrně a všímat si všech jejich vlastností, včetně možnosti alergických reakcí. Hlavně je nutné vědět, že tyto oleje jsou rozpustné pouze v tucích a tuky se i ředí. V případě alergické reakce na kosmetický přípravek s éterickým olejem je třeba přípravek hned smýt čistým pleťovým olejem a ne mířit pod kohoutek s vodou!
Éterické oleje jsou vhodné i na masáže, kdy je ale potřeba je ideálně zředit s nosným olejem ( za studena lisovaným - olivovým, slunečnicovým, kokosovým,mandlovým,...). Po aplikaci na kůži se oleje dobře vstřebávají a mají rychlý lokální účinek - snadno pronikají kůží do krve a do celého těla.
Esenciální oleje dokáží zničit viry, bakterie i infekce a působí nejen na psychiku, ale i fyzicky. Je jen na vás, co potřebujete v těle povzbudit, posílit, či uzdravit. Ze široké nabídky esenciálních olejů si určitě vyberete ten svůj. Už dlouhá léta jsou nejžádanější tyto:
V nabídce kvalitních esenciálních olejů najdete něco skoro na všechno - na podporu dýchání, pro zdravé svaly i klouby, na podporu trávení, na obranu imunity či ochranu proti stresu.
Pokud něco, co se tváří jako esenciální olej, stojí pár desítek korun, žádný světoborný účinek nečekejte. Esenciální oleje jsou mimořádně vzácné a tomu odpovídá i cena. Olej maximální kvality by neměl obsahovat žádné pesticidy, syntetické látky a nesmí být ničím ředěn. Měl by to být jen 100% čistý rostlinný olej a nic víc. Určitě to rozeznáte i podle vůně. To, co se tváří jako levandule, i musí vonět jako levandule. Neměli byste tam cítit nic jiného. Protože kvalitní esenciální oleje jsou zárukou top kvality, pravidelně procházejí přísnými zkušebními normami pro chemické složení. Jsou zcela čisté, přírodní, bez přídavných látek a umělých přísad.
Esenciální oleje můžete přidat do prostředků na mytí a na praní - zvýšíte tím nejen jejich účinnost, zničíte škodlivé viry a bakterie, ale také si zajistíte příjemnou vůni v bytě.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.