Když je řeč o bezpečnosti, nelze zapomenout na zábradlí. Ergonomicky je reakcí na průměrnou výšku dospělého člověka. Zábradlí určené do soukromých objektů mají odpovídat především potřebám a bezpečnosti obyvatel domu. Děti a interiérové schodiště je kategorie sama o sobě.Rozumnou volbou bude zábradlí s vertikálními liniemi s dostatečnou hustotou (mezery široké nejvíce 12 cm) nebo se speciálními ochrannými prvky. Ty mohou být dočasným řešením, dokud dítka nedorostou do dospěláckých proporcí a možná i pochopí, na co jinak slouží zábradlí. Zábradlí s držadlem by mělo patřit na volné strany schodišťových ramen. V každém případě tento konstrukční prvek představuje ochrannou bariéru proti pádu do schodišťového prostoru. Starším příbuzným či unaveným spolubydlícím poskytne přiměřenou oporu, ale jen pokud narostlo do výšky 90 až 110 cm. Mezi jednotlivými nosnými sloupky vám experti obvykle navrhne vzdálenost nejvýše 120 cm; vychází to přibližně tak, že sloupky se ocitnou na každém třetím až čtvrtém schodu. Normy předepisují výšku, pevnost, rozměry výplní i umístění zábradlí a současně určují, jak je to s držadlem a se stěnou, která je součástí schodiště. Mezi stěnou a držadlem (i když vás možná učili, že madlem) musí být minimálně 5 cm - to je prostor, který umožní pohodlně se opřít a získat dostatečný prostor na vedení ruky. Zábradlí ani držadlo z bezpečnostních důvodů nezakončujte zároveň s koncem schodišťového ramene. Vhodný je zaoblený přesah o 15 až 30 cm do prostoru. Důkazem kvalitní instalace zábradlí je důsledné osazení prvního a posledního bodu této konstrukce. Takto se zajistí tuhost, a tím i bezpečnost zábradlí. Upřednostnit minimalistický výraz schodů bez zábradlí s lehce vetknutými schody do nosné stěny před sice hmotnějším, ale bezpečnějším širokým schodištěm se zábradlím, je nejen nebezpečné, ale u nás i neskolaudovatelné (alespoň oficiálně).
Světlo? Například schody s pomyslnou podstupnicí působí opticky odlehčeně a navíc se po nich rozlévá světlo ze všech stran. Takový luxus si samozřejmě nemůže dovolit ten, kdo se rozhodl pro mnohem hmotnější monolitické železobetonové schodiště. Tehdy není radno zapomínat na co nejvhodnější způsob, jakým lze přivést denní světlo do schodišťového prostoru. Denní světlo můžeme přivést oknem umístěným v obvodové stěně nad podestou nebo mezipodestou, střešními okny nebo ve složitějších podmínkách světlovodem. Průsvitná příčka vyzděná z luxfer vpustí světlo i na schody umístěny uprostřed dispozice domu. Noc přichází na většinu schodišť ještě dříve než do ostatních částí domu. Pokud se včas nemyslelo na vhodné osvětlení schodů, pak pokaždé ten, co bude kráčet schodištěm s očima na stopkách, bude i nepěkně nadávat na toho, kdo to takto zařídil. Umělé světlo, které zvýší bezpečnost, se v současnosti instaluje nejen tradičně na stěnu či na strop podesty nad posledním schodem výstupního ramene, ale mnohem vzhlednější a nápaditější než boční osvětlení schodů do výšky 200 až 300 mm nad jednotlivými nástupnicemi. Člověk není orel - stačí přílišný kontrast světla v sousední části domu a schodiště se na chvíli ponoří do tmy. Dokud se zrak přizpůsobí, už může být pozdě.
Univerzitou školený technik by o schodišti řekl, že jde o konstrukční prvek vertikálně spojující patra. Nově nemluvíme o schodech jako o stupních; stupně jsou pouze měrné jednotky úhlu, pod kterým se naklání schodišťové rameno k rovině podlahy. Objem prostoru, který si konstrukce schodiště spřátelená s ostatními částmi domu odkrojí z celé dispozice, nemá domácím komplikovat život. Schodiště se podle normy může sklánět i do strmého výstupu pod sklonem do 41 °, v rodinném nebo obytném domě bez výtahu určuje norma zdrženlivý sklon nejvýše pod 33 ° úhlem. Při umísťování a volbě tvaru i sklonu schodiště je důležité i to, zda spojuje dvě rovnocenná podlaží nebo zabezpečuje vstup do méně používaných prostorů. Když spojovat, tak s celou zodpovědností - díky svému tvaru, materiálovému řešení a konstrukci schodiště může za to, zda je obytný prostor vzhledný a bezpečný. Výstup či sestup po schodišti se nemůže stát sportovním nebo akrobatickým výkonem.
Buď vychází osvětlení z držadel, nebo z podstupnic, jindy je dokonce součástí zábradlí. Samozřejmě, že taková instalace není nejlevnější, ale určitě zajímavá a užitečná. Navíc, při chůzi po schodech dolů i za denního světla může schodiště splývat opticky do plochy. Schodiště bez zábradlí působí výtvarně. Takto však přišli nejen o samo zábradlí, ale také o další bezpečnostní prvek; všimněte si, že i konstrukce zábradlí vrhá stín na schodišťové rameno. Takový "pokrčený" stín, který se snaží natáhnout na schodišti, je výborným přirozeným značením hran schodů. Pokud si přitom ještě uvědomíte, že při volbě materiálu nášlapné vrstvy schodu je třeba myslet speciálně právě na hranu, určitě nezapomenete na protiskluzovou úpravu keramickými schodovkami, nerezovými, pryžovými či hliníkovými prvky kombinovanými s prvky z měkkého nebo tvrdého PVC (na železobetonový podklad). Hrany schodů mohou zdobit a jistit i zdrsněné úhelníky, karborundový pásek nebo vypískované drážky na skleněných nástupnicemi.
1. Jednotlivé stupně schodiště zabezpečte protiskluzovými pásy, lakem, voskem nebo vybroušeným pásem.
2. Odpočívadlo (podesta) by mělo ukončit schodišťové rameno vždy po 1,8 metru délky schodiště. Nefunguje to ale tak, že čím více odpočívadel, tím lépe. V tomto bodě totiž měníme tempo a směr chůze, což zvyšuje riziko úrazu.
3. Nestačí jen centrální svítidlo na stropě, osvětlené by měly být i stupně. Příjemné a funkční jsou i nástěnná svítidla. Hlavní umělé světlo nemusí být výrazné, naopak vhodné je spíše tlumené tak, aby nerušilo osvětlení v dalších částech bytu.
4. Do domu, kde jsou děti, instalujte zdvojené zábradlí: jedno držadlo instalujte níž, než to vrchní, určené pro dospělé.
5. Pro děti jsou schody velkým lákadlem. Budou bezpečnější, pokud se při vstupech na schodiště rozhodnete pro tzv.. dětská dvířka.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.