Zářivky jsou na první pohled nenápadné zdroje světla, které se donedávna hojně používaly v domácnostech i na pracovištích, a proto se mnoho lidí dodnes potýká s otázkou, kam je vlastně vyhodit. Přestože moderní LED technologie pomalu ale jistě vytlačují staré lineární zářivky z trhu, občas je najdeme zapomenuté v koutech sklepů nebo půd. Mnozí lidé netuší, že zářivky obsahují malé množství rtuti, díky čemuž se řadí mezi nebezpečný odpad a nemohou putovat do běžného kontejneru na směsný odpad. Ve skutečnosti se jedná o relativně křehká zařízení, která mohou při neopatrné manipulaci prasknout a uvolnit do ovzduší škodlivé výpary, což rozhodně nechceme. Jakmile se rozbijí, je nutné postupovat s rozvahou – místnost vyvětrat, střepy pečlivě sebrat a odstranit do odděleného obalu, aby se minimalizovalo riziko kontaminace. Když si uvědomíme, že špatná likvidace zářivek může mít negativní dopad nejen na naše zdraví, ale i na životní prostředí, musíme se začít zajímat o to, jak s nimi správně naložit. Tím nejlepším řešením je osvěta ohledně specializovaných sběrných dvorů a dalších možností recyklace, protože díky tomu snížíme riziko poškození přírody i nás samotných.
Ve chvíli, kdy přemýšlíme o složení zářivek, je dobré mít na paměti, že obsahují sklo, kovy, fosforové prášky a samozřejmě zmíněnou rtuť, která je ve vyšších koncentracích toxická, a proto s ní musíme jednat velice opatrně. Je třeba pochopit, že žádná ze zmíněných látek nemá co dělat v běžném komunálním odpadu, pokud chceme myslet ekologicky a zodpovědně. Správná likvidace zářivek vyžaduje ohleduplnost k životnímu prostředí a také ke zdraví všech lidí, kteří by mohli přijít do styku s jejich obsahem. Obecné povědomí o tom, že se zářivky nedávají do klasických popelnic, už je naštěstí celkem rozšířené, ovšem s konkrétními kroky mají lidé mnohdy problém. Někteří se domnívají, že postačí recyklační kontejnery na sklo, ale to rozhodně není správné řešení. Jiní je zase vyhodí do elektroodpadu v supermarketu, což sice v některých případech lze, ale mělo by se vždy ověřit, zda konkrétní místo skutečně zářivky odebírá. Nejspolehlivější je proto specializované sběrné místo, kde si poradí s toxickými složkami i se skleněným obalem.
Pokud jde o samotné sběrné dvory, představují ideální volbu pro bezpečné odevzdání starých zářivek, protože většina z nich je na tento typ odpadu vybavena a umí s ním náležitě zacházet. Málokdo si přitom uvědomuje, že mnoho měst a obcí nabízí občanům možnost tento speciální odpad odevzdat zcela zdarma, a to několikrát do roka během sběrných akcí nebo přímo v pracovní době sběrného dvora. Sběrné dvory se nacházejí téměř v každém větším městě a postupně přibývají i v menších obcích, kde se snaží zlepšit službu pro občany a zjednodušit cestu k recyklaci. Zde zářivky často putují do speciálních přepravek či uzavřených kontejnerů, aby se minimalizovalo riziko rozbití a úniku nebezpečných látek. Tímto způsobem lze oddělit materiály, které jsou vhodné k recyklaci, od těch, které je třeba zlikvidovat nebo bezpečně uložit. Navíc se nemusíte o nic dalšího starat, stačí jen uložit zářivku do správné přihrádky a zaměstnanci sběrného dvora už zajistí, aby neskončila na skládce nebo v přírodě.
Kromě oficiálních sběrných dvorů existují i menší specializované kontejnery ve velkých hobby marketech či prodejnách elektro, které zářivky rovněž přebírají, i když ne vždy v tak velkém množství. Některé obchody tuto službu nabízejí, aby podpořily prodej ekologičtějších alternativ, a zároveň chtějí zákazníkům usnadnit recyklaci tím, že na jednom místě mohou starý elektroodpad nejen vyhodit, ale zároveň nakoupit nové zboží. Tato varianta se hodí především pro menší množství zářivek nebo například pro situace, kdy se vám jedna rozbila a potřebujete ji rychle zlikvidovat. Dbejte ale na to, abyste zářivky řádně zabalili do obalů či krabic, které minimalizují riziko prasknutí, protože při manipulaci v obchodě by mohlo dojít k nebezpečnému úniku škodlivin. V obchodech bývá často více lidí a ruchu, takže je namístě počítat s rizikem náhodného nárazu či upuštění. Čím lépe zářivku zabezpečíte, tím menší starosti si pak budete muset dělat.
V souvislosti s ekologickou stránkou věci stojí za zmínku, že recyklací starých zářivek přispíváme k ochraně přírody několika způsoby zároveň. Ve specializovaných zařízeních totiž umějí z rozbitých trubic oddělit cenné materiály a zbytky, které mohou posloužit jako druhotné suroviny či bezpečně skončit na řízených skládkách. Tím se předchází kontaminaci půdy, vody i ovzduší, což je zásadní pro udržení zdravého životního prostředí pro nás i pro budoucí generace. Některé komponenty zářivek lze opětovně využít, což napomáhá šetřit primární zdroje surovin a také energii potřebnou k výrobě nových produktů. Představte si, že každý jediný kus může být součástí oběhového hospodářství, namísto aby se stal pouhým odpadem. Když si tuto skutečnost uvědomíme, celé téma vyhazování zářivek už nepůsobí jako pouhá komplikace, ale spíš jako šance chovat se zodpovědně a aktivně přispět k ochraně planety.
Zkušenosti ukazují, že informovanost a dodržování pravidel při likvidaci zářivek je sice mnohdy vnímáno jako komplikace, ale ve skutečnosti se jedná o nezbytnou součást moderního přístupu k životnímu prostředí. Mnoho lidí o tom bohužel stále neví dost, a proto se tyto zdroje světla končí v netříděném odpadu, kde mohou při neopatrné manipulaci ohrožovat zdraví pracovníků svozových firem či poškozovat technologie při zpracování odpadu. Správné nakládání se zářivkami by tak mělo být pro každého z nás samozřejmostí, nikoli luxusem nebo zbytečnou komplikací. Je tedy na místě zajímat se o to, jaké možnosti likvidace nabízejí sběrné dvory v našem okolí, zda existují speciální kontejnery na elektro odpad v obchodech a jaké podmínky nabízejí. Pečlivé zacházení se zářivkami nám pak nejen ulehčí jejich odkládání, ale zároveň minimalizuje negativní dopady na zdraví i přírodu. Když se naučíme postupovat zodpovědně, ulevíme planetě, a přitom si zachováme čisté svědomí, že jsme udělali správnou věc.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.