Ještě před projektováním schodiště si zvažte, zda a jak chcete využívat prostor, který pod ním vznikne. S tím totiž úzce souvisí i konstrukce schodů a výběr stavebního materiálu, který má být v souladu se zařízením a stylem místnosti, do níž se schodiště komponuje. Například, do místnosti, kde dominuje vzdušné zařízení ze skla a chromu, se určitě nebude hodit masivní dřevěné schodiště.
Další faktor, který je potřeba při plánování důkladně uvážit je, kdo bude schodiště nejčastěji využívat. Například točité schodiště s moderními skleněnými schody sice výborně ladí s moderním interiérem, ale pro malé děti a starší lidi může být nepřekonatelnou překážkou. Důležité je i umístění schodiště, které se kdysi připojovalo do chodby domu. Dnes však projektanti často navrhují schody i do jiných místností, zpravidla do kuchyně či obýváku.
Schodiště tedy má být estetické a zároveň účelné. Neboť tak jako všude, i zde platí osvědčená zásada, že to, co má smysl, nabývá i vnitřní krásu. Nakonec, dobře navržené schody se téměř vždy mění na zajímavou dominantu interiéru. Výhodou může být i prostor, který vám poskytnou a který můžete velmi dobře využít.
Nejpoužívanějším a nejoblíbenějším materiálem na výstavbu schodišť je stále dřevo. Schodiště si můžete dát vyrobit ve specializované dílně, nebo si ho sami "poskládat". Jednotlivé prvky dřevěných schodišť - schody, trámky či zábradlí - koupíte ve specializovaných obchodech.
Dřevěná schodiště se vyrábějí zejména z tvrdších dřevin - buk, dub, jasan, smrk. Některé firmy dokážou v případě zájmu zajistit i méně používané a náročnější dřeviny, například javor, jilm, třešeň, modřín.
Kombinované schodiště ze dřeva a kovu obvykle spojují dřevo, železo, antikor, mosaz, sklo a další. Kov zpravidla tvoří spodní stranu schodů a prvky zábradlí, například sloupky. Zábradlí schodiště se často vyrábí také z ocelových lanek natažených mezi sloupky schodiště. Celokovové schodiště se v dvoupodlažních bytech a rodinných domech používají jen výjimečně.
Z moderních materiálů - sklo a kov, lze vytvořit velmi dynamické a zajímavé schodiště. I když už pronikají i do rodinných domů, častěji se s nimi setkáváme ve větších, zejména reprezentačních prostorách.
Schodiště si můžete naplánovat jako solitér, nebo ho navrhnout tak, aby pod ním vznikl využitelný prostor. Toto řešení vám přinese nejen úsporu prostoru, ale i spoustu originálních možností.
Prostor pod schodištěm se zpravidla využívá jako úložný prostor. Ať už pod schody umístíte knihovnu, skříňky nebo šatník, můžete si pohrát s množstvím variací. Police knihovny mohou být otevřeny, část z nich může uzavírat posuvná tabule ze skla, plastu či dřeva. Vhodnou alternativou jsou i rolety z bambusu či z režného plátna. Pod schodiště můžete umístit i několik skříněk a využít je například na odkládání sezónního sportovního nářadí. A pokud je prostor dost velký, můžete jej oddělit lehkou příčkou s dveřmi a získat tak malou komůrku.
Pokud máte odkládacích prostorů dostatek a nemáte trpělivost shánět na míru vyrobené skříňky, můžete prostor využít jinak. Když je schodiště z dolní strany uzavřeno, umístěte do prostoru pod ním pohovku, gauč či pohodlné křeslo s lampou. Získáte tak příjemný koutek k odpočinku a čtení.
Nejméně náročným řešením je postavit pod schodiště květiny nebo jiné dekorace. Takto se dají velmi dobře využít i mělké výklenky ve zdi pod schodištěm.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.