Každá textilie má specifické vlastnosti. Můžeme ji posuzovat z hlediska stálobarevnosti, jakosti, váhy, stínící schopnosti a způsobu údržby. Bavlna, len, hedvábí a vlna patří k oblíbeným přírodním materiálům, ale v současnosti je často nahrazují umělé látky, například nylon nebo polyester.
Bavlnu a len lidstvo zná již tisíciletí, patří do skupiny přírodních vláken rostlinného původu. Bavlněná textilie je pevná, jemná, pružná a má vysokou absorpční schopnost. Lněné vlákno je velmi pevné a málo pružné, což způsobuje mačkavost látek. Oproti bavlně má mnohem lepší nasákavost a je odolnější vůči oděru a plísním. Lněné i bavlněné vlákno se dnes kombinuje s jinými přírodními nebo umělými vlákny. Textilie, které obsahují alespoň 50 procent lněného vlákna, jsou dokonce účinnou ochranou proti ultrafialovému záření.
Podle mnoha designérů patří hedvábí k propagačním materiálům. Přednosti hedvábného vlákna znali v Číně již ve třetím tisíciletí před naším letopočtem. Hedvábný materiál je pevný, pružný, má vysoký lesk a dokáže měnit barvu podle toho, pod jakým úhlem na něj dopadá světlo. Pravé hedvábí poznáme podle toho, že je nehořlavé. Při hoření na jeho povrchu vznikají útvary podobné granulím, které zabraňují šíření ohně. Vzhledem k tomu, že se jako ostatní přírodní materiály při namočení sráží, je potřeba ho před zpracováním vyprat. Na závěsy používáme hrubší materiál, který je vhodné čistit pouze chemicky. Aby krása hedvábného materiálu vydržela co nejdéle a barva nevybledla působením slunečních paprsků, je nutné závěsy podšít vhodnou textilií.
Výsledkem neustálého vývoje v textilním průmyslu jsou syntetické textilie s vynikajícími vlastnostmi, které jsou věrnými napodobeninami látek z přírodních materiálů. Jejich výhodou je větší stálobarevnost, i když se musí před zpracováním textilie vyprat nebo napařit, aby se vysrážely.
Textilní vlákna se již ve výrobě napouštějí speciálními látkami, které zabraňují usazování prachu v jejich struktuře. Závěsy z takového materiálu stačí jen vyluxovat nebo vyklepat. Biozávěsy, běžně používané v zahraničí, zejména v nemocnicích, jsou dokonce schopny likvidovat bakterie v prostoru. Jejich funkci ocení zejména lidé s poruchou imunitního systému, jejich cena je však oproti klasickým materiálům mnohem vyšší.
V zimních zahradách a v místnostech s velkými zasklenými plochami, které jsou orientovány na jih, oceníme další vynález moderní doby. Textilie povrstvené stříbrným filmem propouštějí do místnosti dostatek světla, ale přitom odrážejí sluneční paprsky.
Speciální povrchová úprava samozhášivých materiálů zabraňuje šíření ohně v případě vznícení. Zatím jsou dostupné pouze na objednávku ve specializovaných prodejnách pod názvem flammstop nebo fire-resistant. Lze je použít na záclony i závěsy, neboť se vyrábějí od průhledných až po zatemňovací. Nejvhodnější je čistit je chemicky, ale můžeme je také prát v pračce při 30 ° C.
Pod názvem air můžeme na trhu najít textilie, které spolehlivě pohlcují cigaretový kouř i různé nechtěné pachy v interiéru. Materiál se prodává na metry krychlové, podle toho, kolik pachu bude muset pohltit. Jsou vhodné do restaurací, hotelů i běžných domácností. Jejich další předností je nenáročná údržba. Stačí je pouze vyprat.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.