Zubní kartáček je základ - je to nejrozšířenější a nejjednodušší pomůcka na čištění zubů. Aby byla péče o náš chrup co nejlepší, je nutné sáhnout i po dalších pomocnících, kteří se dostanou i tam, kam kartáček nedosáhne. K nim patří hlavně dentální nit, mezizubní kartáček a jednosvazkový nebo "singl" kartáček. Díky nim totiž budeme mít v největším pořádku nejen zuby, ale také dásně a mezizubní prostory. Pokud používáme jen obyčejný zubní kartáček, prostory mezi zuby zůstávají i přes pravidelné čištění zubů zanedbané, zanesené povlakem či zubním kamenem. Právě tam se nejčastěji tvoří kazy.
Dentální nit se například dostane tam, kam zubní kartáček nikdy. Přímo mezi zuby, do těch nejmenších škvíreček. Vyrábí se v různých délkách a také s příchutěmi. Používá se zdánlivě jednoduše. Podle stomatologů je ale nutné, aby každý, kdo nit používá, prošel "vyškolením" v zubní ambulanci. Až 95% pacientů ji používá špatně a poškozuje si tak dásně. Mezizubni kartáček je tenký drátek se štětinkami. Třeba si však na něj zvyknout a zejména - vybrat si tu správnou velikost. Někdy jedna nestačí, protože máme mezery mezi zuby různě velké. S jejich výběrem by nám měl pomoci stomatolog nebo dentální hygienistka. Také nám nejlépe vysvětlí manipulaci s nimi. Na začátek vám doporučí jednu velikost - takovou, která vejde do všech prostor, i když pro některé prostory může být malá. Až když zvládnete techniku a osvojíte si návyk, mohou se přidat další podle velikosti mezizubních prostorů. Kovové jádro - drátek - mezizubního kartáčku - má být co nejtenčí, tak se bude snadněji zavádět mezi zuby a nebude dráždit dásně. Důležitá je i tvrdost a uspořádání štětin na mezizubním kartáčku - měly by být měkké a jemné.
Výborným způsobem, jak vyčistit oblast mezi zubem a dásní je zase jednosvazkový nebo "singl" kartáček. Je určen pro ty nejnáročnější - pro ty, kteří ústní hygieně věnují opravdu stoprocentní pozornost. Singl kartáček má malou hlavičku, která obsahuje pouze jeden svazek vláken.
Je právě tak velký, aby čistil jen jeden zub. Nemusíte se s ním však na tři hodiny zavřít do koupelny - klidně jej můžete používat při sledování televize, cestou v autě či při čekání na letadlo.Jeho velikost nám umožňuje lépe kontrolovat tlak a tak čištění sólo kartáčkem nezpůsobí poškození zubů ani dásní. Technika čištění tímto kartáčkem ale vyžaduje velkou dávku zručnosti a proto je dobré, když první setkání s ní proběhne v zubní ambulanci. Pocit, který zanechá singl kartáček v ústech, je nezapomenutelný a tak se rozhodně vyplatí naučit se ním zacházet! Zde je názorně vidět rozdíl v tom, jak vyplní mezizubní prostor mezizubní kartáček, dentální nit a párátko. Je evidentní, že nejúčinnější je čištění pomocí mezizubního kartáčku, který perfektně vyplní mezizubní prostory a dosáhne, kam třeba.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.