Klasické žárovky jsou jedny z nejstarších a zároveň nejméně účinných světelných zdrojů, které se stále ještě používají. Když se řekne „klasická žárovka“, většině lidí naskočí obraz skleněné baňky s vláknem, které po zahřátí vyzařuje světlo. Vynálezcem této technologie byl Thomas Alva Edison, a i po více než sto letech se princip žhavení wolframového vlákna příliš nezměnil. Přestože má tato žárovka velice příjemné světlo a poměrně dobrou barevnou věrnost, obrovská část energie se při jejím provozu mění na teplo namísto světla. Už jen z toho důvodu se klasické žárovky z mnoha domácností postupně vytrácejí a nahrazují je efektivnější alternativy. V některých zemích je jejich prodej dokonce omezen či zcela zakázán, aby se šetřila energie a omezil se uhlíkový dopad na životní prostředí.
Halogenové žárovky se vyvinuly z klasických, a tím pádem jsou jim i v lecčems podobné, přestože dokážou pracovat o něco efektivněji a nabízet vyšší světelný výkon. Jsou naplněny směsí inertního plynu s příměsí halogenů, obvykle jodu nebo bromu, což zabraňuje příliš rychlému opotřebení vlákna a umožňuje dosažení vyšší provozní teploty. Podstatnou výhodou je jejich lepší světelná účinnost a o něco delší životnost oproti klasickým žárovkám. Nicméně i u halogenek platí, že část jejich spotřebované energie se promění v teplo, a tak se z hlediska úspor nelze spoléhat jen na ně. Vynikají spíše v situacích, kdy je požadována okamžitá plná intenzita světla a přirozená reprodukce barev, přičemž jejich nákupní cena je často jen nepatrně vyšší než cena klasických žárovek. Přesto i halogenky postupně ustupují do pozadí, protože modernější typy už nabízejí lepší ekonomické i ekologické vlastnosti.
V devadesátých letech se na trhu objevily úsporné kompaktní zářivky neboli CFL žárovky, které byly původně vyvinuty jako alternativa s výrazně nižší spotřebou k tehdy všeobecně rozšířeným klasickým žárovkám. Hlavní předností kompaktních zářivek je jejich až pětinásobně nižší spotřeba energie oproti klasickým žárovkám a mnohonásobně vyšší životnost. Jejich název „kompaktní“ vznikl proto, že se snažily nahradit objemné lineární zářivky s elektronickým předřadníkem zabudovaným uvnitř, takže se s nimi lépe manipulovalo a daly se použít i do běžných patic. Nevýhodou je, že pro dosažení plného světelného výkonu často potřebují určitý čas na zahřátí a některé modely mohou postupně ztrácet intenzitu světla. Navíc obsahují malé množství rtuti, což klade vyšší nároky na recyklaci a likvidaci.
LED žárovky přinesly do světa osvětlení skutečnou revoluci, protože fungují na jiném principu než žhavicí vlákna či zářivkové výbojky. Využívají tzv. elektroluminiscenci, kdy se světlo vytváří průchodem elektrického proudu přes polovodičové diody. Tato inovace je velmi důležitá pro energetické úspory, protože LED dokáže proměnit mnohem větší část vložené energie na světlo namísto tepla. Právě díky vyšší efektivitě, dlouhé životnosti a vysoké spolehlivosti se LED žárovky staly nejpopulárnější volbou v moderních domácnostech i komerčních provozech. Kromě toho nabízejí širokou škálu barev a možnost stmívání, přičemž neobsahují žádné nebezpečné látky, což usnadňuje jejich likvidaci. Tento druh žárovek bývá sice na první pohled dražší, avšak úspory v provozních nákladech dlouhodobě převýší vyšší pořizovací cenu.
V posledních letech získávají na popularitě takzvané „chytré“ žárovky, které umožňují ovládat a měnit osvětlení pomocí mobilních aplikací nebo hlasových asistentů. Díky tomu se dá nastavit nejen intenzita a barva světla, ale i kompletní časové plány, což může ušetřit energii a přizpůsobit osvětlení životnímu rytmu. Takové žárovky bývají založeny převážně na LED technologii, která je nejen úsporná, ale i snadno regulovatelná z hlediska barevné teploty. Kromě energetických výhod tak chytré žárovky poskytují i velký komfort, jelikož lze například světla automatizovat, aby se rozsvítila jen tehdy, když jste doma, nebo se přepínala do teplých tónů večer, čímž se podporuje lepší spánek. Takové možnosti jsou zvláště užitečné ve velkých domech a moderních kancelářích, kde se počítá s centrálním řízením mnoha zařízení.
Na závěr je třeba zdůraznit, že výběr žárovek vždy závisí na specifických potřebách každého uživatele, a proto se vyplatí vědět, na co se zaměřit. Úspora energie je sice dnes klíčovým požadavkem, ale kromě spotřeby vás možná bude zajímat i barevná teplota nebo vyzařovací úhel. Tyto technické detaily ovlivňují celkovou atmosféru v interiéru a měli byste si je promyslet ještě před nákupem. Neexistuje tedy jedna univerzální volba, protože se preference mohou lišit v závislosti na tom, zda chcete světlo do obývacího pokoje, pracovny, či třeba do koupelny. V konečném důsledku je dobré porovnat parametry, ujasnit si požadovaný účel i možné finanční investice a teprve potom se rozhodnout. Tímto způsobem se vyhnete zklamání a zajistíte, že vámi zvolený typ žárovky plně vyhoví vašim představám o kvalitním a efektivním osvětlení.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.