- Chřipkový virus mohou šířit i bankovky
- Na chřipku se také umírá
Člověk s normální imunitou onemocní chřipkou typu B nebo C většinou jen jednou za život.
Chřipkový virus typu A je nejvíce zodpovědný za epidemie a pandemie. Je to způsobeno tím, že chřipkové viry typu A mohou podléhat výrazné protilátkové změně, jsou schopny najít nový imunitní cíl u citlivých lidí a svou změnou zcela znehodnotit odolnost předchozími infekcemi (chřipka se opět šíří jako v panenské populaci).
Lidé jsou většinou odolnější proti chřipkám typu B a C, protože tyto typy nemají takovou schopnost mutací a rekombinací a případný imunitní posun je obvykle nepatrný. Proto onemocní chřipkou typu B nebo C člověk s normální imunitou většinou jen jednou za život.
Chřipkové viry typu A můžeme dále klasifikovány podle virových kapsidových proteinů - hemaglutinin (zkratka HA resp. H) a neuraminidáza (zkratka NA nebo. N), které jsou důležité pro životní cyklus viru. Při chřipkovém viru typu A je identifikováno 15 podtypů H a 9 podtypů N. Při chřipce typu B je to pouze jeden podtyp H a jeden podtyp N. V současnosti jsou nejrozšířenější varianty chřipkového viru typu A variace H1N1 a H3N2.
Při chřipkových virech typu A se kromě vysoké přeměně vyskytuje i možnost rekombinace - pokud dva různé podtypy viru napadnou tutéž buňku, mohou si vyměnit část RNA a vytvořit tak velmi odlišný virus s novými vlastnostmi a schopnostmi. Z tohoto důvodu panují obavy z kombinace velkého množství vodního ptactva a drůbeže (kde se ptačí chřipka nejsnáze šíří) a rozsáhlého chovu prasat, protože prasata jsou infikovatelné chřipkou, která napadá pouze savce, i chřipkou, která napadá většinou pouze ptactvo. Tak vzniká riziko vzniku virů chřipky, které mohou být nebezpečné i pro člověka.
Existují i další variace chřipkového viru, a proto jsou specifické chřipkové kmenové oddíly identifikovány standardizovaným názvoslovím specifikujícím typ viru, geografickou polohu prvního výskytu, rok izolace, pořadové číslo izolace a subtypy HA a NA (např. A/Moscow/10/99 (H3N2) ; B/Hongkong/330/2001). Při klasifikaci chřipkových virů se často liší ptačí chřipky (nakazí zejména ptactvo, savce jen omezeně, resp. Vůbec). Vždy je zde však riziko změny viru, která vytvoří z ptačí chřipky takovou, která může nakazit i savce (včetně člověka).
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.