Jaká je technika čištění zubů?

Datum článku: 19. 12. 2010

Znáte někoho, kdo si čistí zuby po každém jídle? Takových lidí není mnoho, řekněme si upřímně. Pokud i někdo má tento dobrý zvyk, neznamená to automaticky, že má své zuby pod kontrolou a kazy se ho netýkají. Podle odborníků na ústní hygienu totiž stačí zuby mýt jednou denně, ale opravdu stoprocentně. Poradíme vám, jak na to. 

Raději jednou denně, ale stoprocentně.

Večerní čištění zubů nad zlato

Věděli jste, že večerní čištění je nejdůležitější? Na zubech jsou totiž po celém dni nalepené zbytky všeho, co jsme jedli a pili. A právě v noci dělají největší nepořádek, protože v noci "spí" i náš jazyk a rty, které jsou během dne přirozenými čističi zubů. Při vyprávění nám ze zubů stírjí povlak a zbytky potravy. Jenže v noci mají odpočinek a tak se nečistoty na zubech drží déle a mohou se naplno realizovat.

V průběhu dne je důležitá i činnost slinných žláz - vyrábějí sliny, které ředí zubní povlak, takže také zubům pomáhají bojovat s ním. V noci ale slinné žlázy "spí", stejně jako jazyk či rty. No a konečně, večer máme nejvíc času, tak se můžeme zubům věnovat déle.

Říká se, že čištění zubů by mělo trvat minimálně tři minuty - není to však podmínka. Čas více-méně nerozhoduje, nejdůležitější je kvalita. Rozhodně bychom neměli odfláknout čištění zubů tím, že se po nich popřeháníme kartáčkem nahoru dolů. A už vůbec si nemůžeme myslet, že zuby čistí pasta! Ta je jen doplněk s příjemnou vůní. Na vyčištění zubů ji v podstatě ani nepotřebujeme. Mnohem důležitější je vědět, jak zacházet s kartáčkem!
 

Chce to správnou techniku

Při čištění zubů je třeba používat přesnou techniku, která jim zajistí skutečný komfort, a předejdeme díky ní všem problémům se zuby. Vyzkoušejte si ji už dnes večer, je velmi jednoduchá:

Začneme tak, že kartáček držíme pod 45 ° úhlem proti našim dásním.

Jedna polovina kartáčku se má dotýkat dásní, druhá zubů. Kartáček vedeme pomalu po oblouku horní čelisti směrem odpředu dozadu, tiskneme jím na zuby jen velmi jemně a děláme krouživé pohyby.

Stejně si vyčistíme i dolní čelist.

Kartáček taháme od dásní k vrcholu zubů, takový pohyb zaručuje nejlepší odstranění povlaku a bakterií ze zubů.

Stejným způsobem vyčistíme i vnitřní plochy zubů.

Speciálně je třeba dát si záležet na stoličkách a vyčistit je ze všech stran, čili všechny jejich plochy.

Autor: Lenka Kostková