Život dokáží pěkně ztrpčit snad všechny druhy molů, které se dostanou do domácnosti. V kuchyni je to zejména mol obilný, zavíječ moučný, papriková, voskový a makadlovka obilná. Zbytek domácnosti terorizuje mol šatní a kožešinový. Lámete si hlavu, jak se k vám dostali? Buď si je přinesete už z obchodu v nakoupených potravinách nebo k vám přiletí. Například zvýšený výskyt potravinových zavíječů zaznamenáváme v blízkosti pekáren, odkud nalétávají do přilehlých obydlí. Pokud se přemnoží, máte se na co těšit. Boj v paneláku je náročnější než v rodinném domě. Moli prolézají bytovými jádry, šachtami, přes ventilaci, procpou se každou spárou. I jeden dokáže kontaminovat celou domácnost. Zavíječ moučný naklade přibližně sedm set vajíček za život. Během jednoho roku se mohou vystřídat až tři generace. Zavíječ naklade vajíčka, z nichž se vylíhnou housenky. Ty se zakuklí a po devadesáti pěti dnech jsou na světě noví motýli. Pokud máte doma teplotu vyšší než osmnáct stupňů Celsia, hmyzu se daří lépe a čas vývoje se zkracuje.
Celý molí vývoj se odehrává v potravinách, proto jestli natrefíte na červíky, dospěláky nebo jen na jemnou pavučinku, na níž jsou přilepená zrnka potravin, jídlo bez milosti vyhoďte! Prosátí vám nepomůže.
Než při jarním úklidu odložíte zimní věci na další sezónu, všechno oblečení ze skříní vyjměte a vyprašte. Mol šatní se živí organickými materiály, jako je vlna, textil, kožešina, koberce a čalouněný nábytek. Spřádá si v něm chodbičky a vyvíjí se. Dospěláci už potravu nepřijímají, žijí ze zásob, které si vytvořili ve stádiu housenky. Výhodou molů v oblečení je, že nemusíte vyhodit všechno, tak jako v kuchyni. Dobrým způsobem, jak proti nim bojovat, je mechanická očista. Postačí praní, žehlení, klepání, paření ... Důležité je i pravidelně větrat, protože moli nemají rádi průvan. Osvědčilo se používání feromonových lapačů, které se dají koupit za pár korun a hodně peněz vám ušetří. Tyto lapače neobsahují insekticidy, ale feromony, které hmyz přilákají, a lepkavou vrstvu, která jim nedovolí odletět. Můžete využít i různé háčky, tablety a gelové sáčky, které kromě molů ničí i roztoče.
Pokud prevenci zanedbáte a dostupné prostředky z obchodů u vás selhávají, nezbývá vám než se obrátit se na odborníky a dezinsekční zásah. Nestává se to často, protože volně prodejné prostředky jsou velmi účinné.
Vzpomínáte na specifickou vůni šatníku prarodičů, kterou způsobovaly naftalínové kuličky? Nebojte se, dnešní přípravky většinou voní po bylinkách či po citrusech. Navíc, naftalen se ukázal jako nebezpečný nejen pro hmyz, ale i pro lidi. Snadno se totiž odpařuje již při pokojové teplotě a při malém vdechování způsobuje únavu, nechutenství a nervozitu. Ve větším množství může vyvolat zvracení, průjem, žloutenku, dokonce poškozuje i červené krvinky. Jako náhrada naftalínová kuliček se dnes používá p-dichlorbenzen. Pokud nechcete cpát do skříně žádnou chemii, buďte opatrní i při používání různých domácích receptů. Vůně levandule sice může odpuzovat moly, ale zároveň lákat jiné druhy hmyzu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.