Jak vybrat svářecí dráty?
Datum článku: 16. 10. 2023
Svařovací drát je důležitou součástí procesu svařování. Je to přídavný materiál, který se přidává k základnímu materiálu a tvoří svár. Správný výběr svářecího drátu je zásadní pro dosažení kvalitního a odolného svaru.
Druhy svářecích drátů
- Svářecí dráty pro metodu MIG/MAG jsou určeny pro svařování metodou MIG/MAG (Metal Inert Gas/Metal Active Gas). Jedná se o nejčastější metodu svařování, která se používá pro svařování ocelí, hliníku a mědi.
- Svářecí dráty pro metodu TIG jsou určeny pro svařování metodou TIG (Tungsten Inert Gas). Jedná se o metodu svařování, která se používá pro svařování ocelí, hliníku, mědi a dalších kovů.
Kritéria pro výběr svářecího drátu
- Typ svařovaného materiálu - svářecí drát musí být vhodný pro svařovaný materiál.
- Metoda svařování - svářecí drát musí být vhodný pro danou metodu svařování.
- Průměr svářecího drátu - průměr svářecího drátu musí být vhodný pro danou metodu svařování a typ svařovaného materiálu.
- Chemické složení svářecího drátu - chemické složení svářecího drátu ovlivňuje vlastnosti svaru.
- Další vlastnosti svářecího drátu - některé svářecí dráty mají další vlastnosti, jako je například odolnost vůči korozi nebo stárnutí.
Při výběru svářecího drátu pro metodu MIG/MAG je třeba zohlednit následující kritéria
- Typ svařovaného materiálu - svářecí dráty pro metodu MIG/MAG se dělí na dráty pro svařování ocelí, hliníku a mědi.
- Průměr svářecího drátu - průměr svářecího drátu se volí podle tloušťky svařovaného materiálu. Pro svařování tenkých materiálů se používají dráty s menším průměrem, pro svařování tlustých materiálů se používají dráty s větším průměrem.
- Chemické složení svářecího drátu - chemické složení svářecího drátu ovlivňuje vlastnosti svaru. Pro svařování konstrukčních ocelí se používají dráty s označením G, pro svařování nerezových ocelí se používají dráty s označením ER.
Při výběru svářecího drátu pro metodu TIG je třeba zohlednit následující kritéria
- Typ svařovaného materiálu - svářecí dráty pro metodu TIG se dělí na dráty pro svařování ocelí, hliníku a mědi.
- Průměr svářecího drátu - průměr svářecího drátu se volí podle tloušťky svařovaného materiálu. Pro svařování tenkých materiálů se používají dráty s menším průměrem, pro svařování tlustých materiálů se používají dráty s větším průměrem.
- Chemické složení svářecího drátu - chemické složení svářecího drátu ovlivňuje vlastnosti svaru. Pro svařování konstrukčních ocelí se používají dráty s označením ER, pro svařování nerezových ocelí se používají dráty s označením ER.
Závěr
Správný výběr svářecího drátu je zásadní pro dosažení kvalitního a odolného svaru. Při výběru svářecího drátu je třeba zohlednit typ svařovaného materiálu, metodu svařování, průměr svářecího drátu, chemické složení svářecího drátu a další vlastnosti svářecího drátu.
Autor: Lenka Kostková