Vnímání světla ovlivňuje několik aspektů. Souvisí s věkem, momentálním psychickým a fyzickým rozpoložením, denní dobou i ročním obdobím. Každý člověk má vlastní, často i velmi odlišné potřeby. Proto je velmi důležitá možnost měnit intenzitu světla. Například, když ráno vstaneme, rozsvítíme v koupelně nejprve slabší světlo a až když se naše oči přizpůsobí, nastavíme intenzivnější osvětlení. Stejnou možnost bychom měli mít i v obýváku, jídelně, koupelně a ložnici. Regulaci lze nastavovat otáčením, vypínačem na stěně, senzorem na přívodním kabelu lampy nebo i pomocí dálkového ovladače. Je potřeba však na ni myslet již při návrhu elektroinstalace.
Při výběru svítidel bychom se neměli řídit pouze tím, jak vypadají, jaký je nejnovější módní trend a jakou cenu jsme za ně ochotni zaplatit. Měli bychom se orientovat především tím, jak a kde je plánujeme používat. Důležitý je i časový horizont - život rodiny se totiž postupně mění, a s těmito změnami se mění i způsob osvětlení jednotlivých místností či prostorů. Pokud si svítidla zvolíme správně, nebudeme je muset po krátkém čase nahrazovat, ale pouze přidávat či ubírat na výkonu původních svítidel. Na dosažení světelné pohody můžeme v místnosti vhodně kombinovat centrální (hlavní) osvětlení, funkční (pracovní) a náladové osvětlení.
Na čtení je vhodná úsporná žárovka nebo zářivka s výkonem 60 či 75 W. Do noční lampy u postele stačí 40 až 60 W. Klasická žárovka ze svého příkonu spotřebuje 95 procent na teplo a jen 5 procent na světlo. Stínidlo lampy s žárovkou 60 W se ohřeje až na teplotu 80 ° C. Když čtete u stolu s rozpálenou lampou blízko hlavy, ohrožujete své zdraví. Zářivka a úsporná žárovka vydávají mnohem méně tepla (teplota stínidla dosahuje nejvýše 40 ° C).
V domácnostech, kde se denní a umělé světlo míchá jen výjimečně, je nejlepší používat teplé bílé odstíny, které jsou v nočních hodinách nejpříjemnější. Od roku 1996 jsou na trhu i moderní svítidla, která dokážou míchat barvy světla jako malíř na paletě. Spektrum světelného záření má tři základní složky - červenou, modrou a zelenou. Stmíváním a potlačením určité složky polarizačním filtrem vznikají krásné pastelové odstíny: oranžová, zelená, modrá, růžová či tyrkysová.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.