Jsou velmi křehké a citlivé zároveň. To, že je třeba chránit je před vším "zlem" tohoto světa víme. To, že se musíme postarat i o okolí očí, ne vždy považujeme za podstatné. Vzpamatujeme se až tehdy, když jsou již obklopené bohatou sérií vějířků. Následuje koupě drahých krémů, kterými se všemožně snažíme dohnat zameškané. Čas však nevrátíme zpět a naše přestupky nezakamuflujeme ani tím nejdokonalejším make-upem.
Očím mladých slečen příliš nesvědčí hrubý nános šminek. Stačí spirála a nanejvýš jemný tah tužkou, či stínem. I když mladé slečny v tomto věku láká vyzkoušet na sobě líčení hollywoodských hvězd, obvykle napodobování nepřinese kýžený efekt. Zbytečně potlačí jejich přirozenou svěží krásu. Mladé dívky by měli volit jen velmi jemné odstíny barev, zejména růžové, broskvové, zlatavé nebo modré. Tmavé barvy jejich mladé tváři nesluší.
Překročení hranice dvacítky již povoluje odvážnější experimentování s make-upem očí. Mladé dívky si mohou dovolit používat i odvážnější barevné provedení očních stínů, ale v rozumné míře. Žádná přece nechce působit dojmem laciné dívky. Rozhodující by měla být v prvé řadě příležitost, na kterou se dívka chystá.
Třicítka je věk, kdy žena již obvykle má ustálený vlastní styl úpravy zevnějšku. Ví, co se k jejímu typu hodí, ví, čím vyzvednout své přednosti a čím potlačit to, v čem k ní příroda až tak štědrá nebyla. Měla by vědět, jak si vybrat denní i večerní make-up očí, jaké barvy stínů a tužek zvolit. Její repertoár líčení by měl obsahovat více variant a zvýrazňovat výjimečnost jejích očí.
Čtyřicítka symbolizuje decentnost, a tak by mělo také působit líčení žen v tomto věku. Čím je věk vyšší, tím se žádá serióznější výraz. Není nutné, aby oční stíny hrály všemi barvami, spíše by měly sloužit ke korekci správného výrazu očí. Volba výraznějšího make-upu patří na večerní hodiny a příležitosti s tím spojené.
Obočí dotváří, a v mnoha případech i vytváří, celkový výraz očí. Dokáže je úplně zastínit, ale i krásně zvýraznit. Proto se jeho správná úprava řadí mezi základní pravidla efektního make-upu. Zbytečně budeme mistryně v líčení očí, když naše obočí bude působit neupraveně a divoce. Oči se tak pod ním úplně ztratí.
Dosáhnout perfektní tvar obočí, znamená držet se při úpravách jeho přirozeného obloučku. Vrchní linie obočí se nevytrhávají. Tvar spodního okraje obočí by měl být paralelní s vrchním. Všechny chloupky, které z paralelního obloučku spodního okraje vyčuhují, jdou ven.
Pokud nejste ve vytrhávání obočí ještě zcela zběhlé, použijte malou pomůcku. Vyčesejte všechny chloupky směrem nahoru a požadovanou spodní linii obočí nakreslete bílou tužkou. Bude tak viditelná i na chloupcích a pomocí ní zabráníte vytržení těch nesprávných. Pamatujte, že chloupky se trhají vždy ve směru růstu. Jakékoliv nesrovnalosti, či chybičky vyplňte tužkou na obočí ve vaší barvě. Nevybarvujte, ale dělejte jemné, krátké, nepravidelné tahy tužkou.
Protože oči jsou to první, co si většina mužů na ženě všímá, patřičnou pozornost by si zasloužila i úprava jejich okolí. Pravidlem číslo jedna je použití očního krému. Make-up by na suché pokožce nepůsobil velmi působivě. Jelikož naše oči obyčejně "zdobí" vačky, nebo kruhy, líčení bychom měly zahájit právě zakrýváním zmiňovaných nesrovnalostí.
Překryjte nehezké tmavé kruhy korektorem v odstínu o stupeň světlejším, než je váš podkladový make-up. Na horní víčko naneste tenkou vrstvu podkladového make-upu a na závěr oči přepudrujte. Tím získáte nezbytný základ pro dlouhou životnost vašeho očního make-upu.
Po nezbytných přípravách můžeme přejít k nanášení očních stínů. Při správném provedení se dá dosáhnout výrazná změna tvaru očí. Samozřejmě, pokud je nutná. V opačném případě postačí zvýraznění a vyzvednutí jejich přirozeného tvaru.
Současná nabídka poskytuje široký výběr očních stínů různé konzistence. V drogeriích dostane koupit ty klasické práškové v tužším provedení, v posledním období se však ujaly sypké práškové stíny. Najdete také mastné oční stíny, stíny ve formě tužky, či vysouvací tyčinky. Je jen na vás, které vám vyhovují. Za nejtrvalejší se však považuje klasika ve formě práškových v tužším provedení.
Podle konzistence nanášíme oční stíny pěnovým aplikátorem, tenkým štětcem, nebo prstem, případně přímo z tyčinky. Na vyzvednutí přirozeného tvaru očí použijeme na vnější okraj víčka tmavší stín, do vnitřní strany zvolíme světlejší odstín. Přechody by měly být plynulé a tvořit jeden celek. Pod obočí naneste výraznější světlejší stín, váš pohled bude působit jasnějším dojmem.
Pokud jsou vaše oči položeny blízko sebe, měli byste vnější okraj víčka pokrýt tmavým stínem o něco výraznějším. Při opačném problému, daleko posazených očích, nanášíme tmavý stín do vnitřního okraje víčka a vnější část překrýváme bledším stínem.
Menší oči rozjasníme a zvětšíme volbou bledších stínů, nejlépe perleťových. Příliš vystouplé oči naopak ztlumíme tmavými stíny.
Večerní příležitosti nám povolují být v make-up odvážnější. Týká se to i očí. Pokud chcete, aby působily jasným dojmem, zvolte vysoce perleťové stíny. Povolené jsou také třpytky. V případě, že je vaším cílem dosáhnout dramatický výraz očí, ideální volba padá na kouřové barvy. Patří k nim všechny odstíny tmavě fialové, šedé až černé, bordó, tmavé bronzové a tmavomodré. Podle požadovaného efektu jimi můžete olemovat celé oko, případně jen vnější a spodní okraj.
Každou dosáhnete rozdílný efekt. Oční linka se nanáší pouze na horní okraj řas, vyžaduje precizní tah štětcem a dává očím klasický výraz. Oční tužka má širší pole působnosti. Dají se s ní dosáhnout rozdílné výrazy očí. Způsobů nanášení je také několik. Můžete ji táhnout podél horního, případně i dolního okraje řas, její linie mohou být výrazné, nebo rozmazané do ztracena. Použitím tmavší tužky do vnitřní části dolního okraje obočí dodáte očím dramatičtější "look". Na rozjasnění očí naopak volte bílou tužku.
Představuje nezbytnou tečku ve vytvoření dokonalého líčení očí. Bez ní to zkrátka nejde. V prvé řadě proto dbejte na její kvalitu. V momentě, kdy je vysušená, vyměňte ji. Jinak se dočkáte slepených řas s hrudkami barvy, které vám během celého dne budou padat na tváře. Na tmavé oči se doporučuje černá, případně tmavě hnědá barva, bledší typy by si měly vybírat hnědý, či šedý odstín.
Z hlediska dosažení dlouhodobějšího efektu a odmaštění řas, je nejprve jemně přepudrujte. Ze začátku spirálu "tušujte" pohyby zprava doleva, bude držet lépe. Pak můžete přejít k tahu od spodní části směrem nahoru. Na oddělení slepených částí použijte hřeben na řasy.
Dojem většího objemu řas vytvoříte použitím oční tužky na horním okraji obočí. Nejlepší ve formě malých, jemných teček, tak bude tento malý trik působit mnohem přirozeněji.
Neexistují ošklivé oči, jsou jen oči nesprávně nalíčené. Kosmetický průmysl nabízí každé ženě širokou škálu možností, jak zvelebil svůj zevnějšek, oči nevyjímaje. Stačí přemoci své staré zvyky, vyzkoušet osvědčené triky profesionálních vizážistek a dodat tak svým očím nový jas.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.