Výrazně tím klesne riziko, že vzniknou komplikace způsobované vysokým krevním tlakem, jako je infarkt, mrtvice nebo selhání ledvin. Lidé by si měli nechat změřit tlak při každé návštěvě lékaře, aby věděli, jak na tom jsou. Z 90% je příčina vysokého tlaku vrozená, zbytek souvisí s jiným onemocněním, často se objevuje například v těhotenství nebo při užívání některých léků.
Všichni lidé s hodnotami o něco vyššími než jsou optimální, však mohou úpravou životosprávy svůj krevní tlak příznivě ovlivnit. Pro lidi trpících obezitou je nejdůležitější zhubnout. Když se jim podaří snížit váhu o 5 až 10 procent, klesne jim i tlak. Úpravou stravovacích zvyklostí si mohou snížit tlak i lidé s normální hmotností.
Lidé, kteří se rozhodli dietou snížit svůj krevní tlak, by měli v prvé řadě omezit příjem soli, optimální množství je 1,5gramu sodíku nebo 3,8gramu soli na den. Zároveň by měli jíst osm až deset porcí ovoce a zeleniny denně (jednou porcí se myslí například jedno jablko) - obsahují totiž draslík, který v těle snižuje hladinu sodíku. Dieta by rovněž měla obsahovat dvě až tři porce nízkotučných mléčných výrobků. Denně jsou dovoleny dva alkoholické nápoje pro muže a jeden pro ženy. Pokud se to doplní i fyzickou aktivitou, minimálně pětkrát do týdne po 30 minut, krevní tlak se sníží.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.